REKLAMA

Studenci w Hiszpanii rozpoczęli strajk generalny

2020-09-16 11:55
publikacja
2020-09-16 11:55
fot. VINCENT WEST / Reuters

Studenci uczelni wyższych Hiszpanii rozpoczęli w środę trzydniowy strajk generalny na terenie całego kraju. Głównym postulatem protestujących jest poprawa warunków sanitarnych oraz edukacyjnych na publicznych uniwersytetach i politechnikach w dobie koronawirusa.

Jak poinformowały władze hiszpańskiej organizacji studenckiej SdE (Związek Zawodowy Studentów), rozpoczęty rano protest służy wyrażeniu dezaprobaty wobec warunków, w jakich przyszło słuchaczom uczelni wyższych rozpocząć nowy rok akademicki.

“Poprzez ten strajk generalny chcemy (…) bronić naszego prawa do pobierania właściwej edukacji na terenie placówek szkolnictwa wyższego w sposób zapewniający nam bezpieczny powrót na zajęcia” - napisały w komunikacie przekazanym mediom władze SdE.

W środę rano grupa kilkuset reprezentantów środowiska studenckiego zebrała się pod siedzibą ministerstwa edukacji w Madrycie, żądając spełnienia postulatów organizatorów protestu. Kilku manifestantów przekazało władzom resortu żądania strajkujących.

Sekretarz generalna Związku Zawodowego Studentów Coral Latorre Campos powiedziała w rozmowie z mediami, że protestujący domagają się zwiększenia o 33 proc. liczby pracowników naukowych oraz psychologów i pracowników sprzątających w celu przeciwdziałania zakażeniom na uczelniach wyższych.

Zastrzegła, że niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa sanitarnego podczas zajęć jest podział grup na liczące maksymalnie 15 osób, a także zapewnienie przez rząd studentom i kadrze naukowej niezbędnych materiałów ochronnych, w tym masek i żeli do dezynfekcji rąk.

“Tylko w taki sposób możemy przeciwdziałać zakażeniom na zajęciach. Innych wykładów niż te na uczelniach nie chcemy, bo zajęcia wirtualne to nieporozumienie. Prowadzone wiosną zajęcia online przez uczelnie miały słaby poziom" – podsumowała Campos.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
xiven
jacy studenci takie powody protestów....

oni tam coś studiują poza turystyką i hotelarstwem?
wjagus
Hiszpania niżej upaść już nie może. Gdyby nie turystyka, to żarliby już dawno sam piach

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki