REKLAMA

Strzelanina w Londynie. Próba ataku terrorystycznego

2019-11-29 18:09, akt.2019-11-29 19:38
publikacja
2019-11-29 18:09
aktualizacja
2019-11-29 19:38

Londyńska policja potwierdziła, że incydent, do którego doszło w piątek po południu na Moście Londyńskim (London Bridge), był próbą ataku terrorystycznego. Sprawca został zastrzelony przez policję, ale kilka osób zostało rannych.

/ fot. Gareth Fuller / PA Images

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku ataku terrorystycznego na Moście Londyńskim - podała w piątek wieczorem stacja BBC, powołując się na anonimowe źródła. Liczba ta nie uwzględnia sprawcy, który został zastrzelony przez policję.

Dokładne okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane, ale wygląda na to, że sprawca - uzbrojony w sporej wielkości nóż i z przyczepionymi do ubrania atrapami ładunków wybuchowych - został powstrzymany przez przypadkowych przechodniów, którzy odebrali mu nóż. Kilka osób zostało rannych - nie wiadomo na razie, czy wskutek ran zadanych przez napastnika, czy w trakcie szamotaniny z nim. Policja, która po chwili przybyła na miejsce zdarzenia, zastrzeliła sprawcę. Na razie nie wiadomo nic na jego temat, poza faktem, że był mężczyzną.

Most pozostaje zamknięty w związku ze zbieraniem przez policję dowodów, ale zapewniła ona, że nie ma już żadnego bezpośredniego zagrożenia. Na razie nie wiadomo, kiedy ruch na moście zostanie wznowiony.

Nie jest jasne też na razie, czy ciężarówka, która na przekazywanych obrazach wideo stała w poprzek mostu i została otoczona przez uzbrojoną policję, miała jakikolwiek związek z atakiem.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 14 czasu miejscowego po północnej stronie Mostu Londyńskiego, który łączy biznesową dzielnicę City z południowym brzegiem Tamizy.

Na tym samym moście doszło w czerwcu 2017 r. do ataku terrorystycznego - trzech zainspirowanych działaniami Państwa Islamskiego mężczyzn śmiertelnie potrąciło samochodem trzech przypadkowych przechodniów, po czym w innym miejscu zaatakowała inne osoby nożami.

Na początku listopada władze brytyjskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego z "poważnego" na "znaczący", czyli do najniższego od sierpnia 2014 r. "Znaczący" poziom zagrożenia terrorystycznego jest trzecim w pięciostopniowej skali i oznacza, że atak może nastąpić bez ostrzeżenia.

Premier Boris Johnson, który po informacji o incydencie powrócił ze swojego okręgu wyborczego do Londynu, w wydanym oświadczeniu podziękował służbom bezpieczeństwa oraz przechodniom za ogromne bohaterstwo i zapewnił o solidarności z poszkodowanymi w tym zdarzeniu.

O bohaterstwie osób, które zatrzymały sprawcę, mówił też burmistrz Londynu Sadiq Khan. Solidarność z poszkodowanymi wyrazili również przywódcy pozostałych partii politycznych, którzy w piątek prowadzili kampanię przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Chichot historii, że terroryści obrali sobie za cel ateistyczno-muzułumańskie społeczeństwo z przytłaczającą większością tego pierwszego.
1as
Kilka osób zostało rannych, ale tak naprawdę dwie nie żyją.
Nic nie wiadomo o sprawcy, ale wszyscy wiedzą, o co kaman...
Brawo poprawność polityczna!
tindala
Wygląda to na weekendowe gry i zabawy Nowych Europejczyków. (Londyn + Haga). Teraz postępowa Europa jest w trakcie sprowadzania członków ISIS z pokurdyjskich obozów. Zapowiada się Radosna Gwiazdka.

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki