REKLAMA

Steinhoff sceptyczny ws. budowy polskiej elektrowni jądrowej

2019-05-14 19:40
publikacja
2019-05-14 19:40

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff sceptycznie ocenia ekonomiczne możliwości budowy polskiej elektrowni jądrowej. Jak mówił we wtorek w Katowicach, powinniśmy raczej inwestować z OZE.

/ Bankier.tv

Podczas panelu poświęconemu programowi dla polskiej energetyki, który odbył się w ramach katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie AWS zauważył, że choć budowa elektrowni jądrowej jest zapisana w projekcie Polityki Energetycznej Polski 2040, to faktycznie decyzja o jej budowie nie została podjęta.

„Pytanie o to, czy będziemy budować elektrownie jądrową nadal pozostaje otwarte” – zauważył Steinhoff i dodał, że tak jest od 12 lat. Tymczasem - jak podkreślał – szczególnie po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie „bardzo zmieniły się” koszty inwestycyjne energetyki jądrowej. Do tego na świecie obecnie prowadzonych jest "bardzo niewiele" inwestycji w elektrownie jądrowej.

„Trzeba mieć świadomość, że koszt budowy 1 MW mocy (w elektrowni jądrowej – PAP) zdecydowanie przekracza 4 mln euro. Czy nas będzie na to stać, czy dysponujemy narzędziami wsparcia tego typu inwestycji? Osobiście wątpię. Pojawiają się coraz mocniejsze głosy, że trzeba raczej inwestować w OZE” – powiedział były wicepremier.

"Bardzo sceptycznie podchodzę do tej koncepcji, biorąc pod uwagę ekonomię” - podkreślił.

W projekcie Polityki Energetycznej Polski do roku 2040 r. Ministerstwo Energii założyło, że pierwszy blok jądrowy ruszy w Polsce w 2033 r., a potem, co dwa lata - aż do roku 2043 - uruchamiane będą kolejne. Każdy ma mieć orientacyjną moc rzędu 1-1,5 GW, w sumie mają mieć 6-9 GW. 

drag/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
1984
Tu słowo "sceptyczy" jest eufemizmem. W 12 lat wydano niemal miliard zł i nawet nie wiedzą gdzie ta elektrownia ma zostać wybudowana! Gdyby Bareja żył to Miś2 dotyczyłby PPEJ. Scenariusz napisało życie, wystarczy przenieść na ekran.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki