Srebrna gospodarka złotym biznesem

Żyjemy coraz dłużej, rodzi się coraz mniej dzieci i stajemy się krajem ludzi w podeszłym wieku. Za 20 lat co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat.

Srebrna gospodarka może być złotym biznesem (EastNews)


"Kryzys demograficzny można przekuć na stworzenie w naszym kraju biznesu nastawionego na wykorzystanie możliwości i potrzeb ludzi starszych" - podkreśla Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Nie należy zapominać, że seniorzy korzystają nie tylko z domów spokojnej starości czy domów opieki ale też z telefonów komórkowych, podróży, samochodów, ośrodków kultury..

Marzena Rudnicka zaznacza, że o ile w krajach starej Unii gospodarka senioralna kwitnie, to u nas dopiero raczkuje.

Gwiazdowski: Z rozwijaniem srebrnej ekonomii nie możemy czekać

Robert Gwiazdowski z Centrum imienia Adama Smitha zwraca uwagę, że z rozwijaniem 'srebrnej ekonomii' nie możemy czekać. Dodaje, że taka gospodarka będzie żyłą złota tylko dla tych, którzy jak najszybciej będą inwestować w usługi senioralne. Jeśli szybko stworzymy warunki, by mogli w Polsce przebywać starsi Europejczycy to na tym skorzystamy.

I tak usługi opiekuńcze dla osób starszych to świetny sposób na zaktywizowanie pokolenia 50+. Jest wiele kobiet, które opiekowały się albo rodzicami albo dziadkami i na rynku pracy teraz nie ma dla nich miejsca. Często wyjeżdżają do Niemiec i tam opiekują się niemieckimi emerytami. "Cały dowcip polega na tym, by ściągnąć tych niemieckich emerytów do Polski, by nasze kobiety nie musiały wyjeżdżać" - zaznaczył Robert Gwiazdowski. Według rozmówcy IAR, aby ściągnąć seniorów do Polski, usługi opiekuńcze nie mogą być gorsze niż w Niemczech, ale za to tańsze.

Sadowski: srebrna ekonomia może przynieść duże korzyści gospodarce

O tym, że nie da się uciec od otwarcia rynku usług senioralnych mówi też Andrzej Sadowski. Ekspert podkreśla, że taka srebrna ekonomia może przynieść duże korzyści naszej gospodarce.

Warto więc inwestować w usługi medyczne i opiekuńcze dla tych starszych emerytów. Wśród młodszych zaś coraz częściej istnieje zapotrzebowanie na posezonowe usługi turystyczne, rekreację na basenach czy halach sportowych.

O problemach "srebrnego biznesu" rozmawiali dziś w Warszawie uczestnicy I Kongresu Gospodarki Senioralnej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~plazowicz

To jest konsumpcja. Pożeranie czegoś co się wytworzyło. Na dodatek więcej tu z pasożytnictwa niż przejadania własnych zapasów. Te zostały rozkradzione i zmarnotrawione - jak to zwykle w kraju komunistycznym. Emeryci żyją na garnuszku własnych wnuków i dzieci. Nie czarujmy się . ZUS i tzw. służba zdrowia ma formę piramidy. Wkładających jest coraz mniej, chcących wyciągać coraz więcej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kasjer

W związku z coraz mniejszą liczbą osób w wieku produkcyjnym będzie też gorzej wyglądać nasza emerytura. Stosując obecny system w pewnym momencie po prostu na emeryturę zabraknie pieniędzy. Bardzo obszerny artykuł opisujący sytuację demograficzną i ekonomiczną Polski znajdziecie tutaj: http://independenttrader.pl/203, glodowe_emerytury_juz_za_kilka_lat.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~tin_foil_hat

jak to jest, że na 10 pogrzebów na których byłem w ciągu ostatnich 5 lat 8 osób nie ukończyło 60 lat życia. Jak to jest z tym, że żyjemy rzekomo coraz dłużej?

! Odpowiedz
2 1 ~mnm

"Masz pecha" :)

! Odpowiedz
0 7 ~obserwator

Problem w tym,że większość z tych seniorów będzie mało głodowqe emerytury, zostaną zatem klientami opieki społecznej , Caritasu a nie żadnej tam srebrnej gospodarki..

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl