Sprzedaż miedzi KGHM w maju wyniosła 63,7 tys. ton, wzrost o 28 proc. rdr

2019-06-25 15:38
publikacja
2019-06-25 15:38

Sprzedaż miedzi w grupie KGHM w maju 2019 roku wyniosła 63,7 tys. ton i była wyższa o 28 proc. niż przed rokiem. Produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w tym czasie 61,9 tys. ton, co oznacza wzrost o 16 proc. rdr - poinformował KGHM w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

/ fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM

"W okresie od stycznia do maja 2019 r. produkcja miedzi, srebra i metali szlachetnych (TPM) Grupy KGHM kształtowała się powyżej wielkości zrealizowanych w analogicznym okresie 2018 r. Spadek produkcji molibdenu wynika z planowanej sekwencji wydobycia w Sierra Gorda (eksploatacja obszarów o niższej zawartości Mo). Produkcja miedzi, srebra, TPM oraz molibdenu w okresie pięciu miesięcy 2019 r. kształtowała się powyżej wielkości przyjętych w budżecie na ten okres" - napisano w komunikacie.

Produkcja miedzi płatnej wyniosła w maju 61,9 tys. t, co oznacza wzrost o 16 proc. rdr. Jak podał KGHM, wzrost dotyczył produkcji krajowej, w tym przede wszystkim produkcji katod z własnych wsadów oraz kopalni Sierra Gorda, głównie ze względu na wyższy przerób rudy. Natomiast spadek w KGHM International wynikał przede wszystkim z niższej produkcji w kopalni Robinson na skutek zmniejszenia zawartości miedzi w eksploatowanej rudzie, w części zrekompensowanego poprzez realizację wyższego wskaźnika uzysku Cu.

Sprzedaż miedzi płatnej wyniosła 63,7 tys. ton (wzrost o 28 proc. rdr). Głównym powodem była wyższa sprzedaż tego metalu zrealizowana przez KGHM Polska Miedź oraz KGHM International.

Produkcja srebra wyniosła 133,5 t, czyli wzrosła o 32 proc. rok do roku. Poprawę zanotowano w KGHM Polska Miedź. Sprzedaż srebra wzrosła o 97 proc. do 143,4 ton. Jak podano, przyczyną była dużo wyższa sprzedaż srebra zrealizowana przez KGHM Polska Miedź wynikająca m.in. z większej produkcji tego metalu z krajowych aktywów produkcyjnych.

Produkcja metali szlachetnych (TPM) przez grupę KGHM wyniosła 19,7 tys. uncji, czyli wzrosła rdr o 25 proc. Wzrost dotyczył zarówno aktywów polskich, jak i Sierra Gorda, przy produkcji w KGHM International na poziomie porównywalnym rdr.

Sprzedaż TPM wyniosła 18,7 tys. uncji i była niższa rdr o 8 proc. Głównym powodem była niższa sprzedaż złota zrealizowana w maju przez KGHM Polska Miedź, częściowo skompensowana przez lepsze wyniki sprzedażowe w tym zakresie w KGHM International.

Produkcja molibdenu wyniosła 1,3 mln funtów wobec 1,6 mln funtów rok wcześniej. Zmniejszenie produkcji jest pochodną mniejszej zawartości molibdenu w rudzie w kopalni Sierra Gorda.

Sprzedaż molibdenu wyniosła 1,0 mln funtów wobec 1,7 mln funtów w maju 2018 roku. Głównym powodem był spadek sprzedaży molibdenu w kopalni Sierra Gorda.

Produkcja miedzi elektrolitycznej w spółce KGHM Polska Miedź wyniosła 49,7 tys. ton wobec 40,2 tys. ton rok wcześniej, w tym produkcja ze wsadów własnych wzrosła do 35,7 tys. ton z 28,6 tys. ton. Wydobycie miedzi w koncentracie KGHM Polska Miedź wyniosło natomiast 35 tys. ton z 35,2 tys. ton. Sprzedaż miedzi wzrosła do 51,2 tys. ton z 40 tys. ton.

W KGHM International produkcja miedzi płatnej spadła w maju do 7,0 tys. ton z 8,8 tys. ton, a sprzedaż metalu wzrosła do 7,1 tys. ton z 4,3 tys. ton.

W chilijskiej kopalni Sierra Gorda (dane dla 55 proc. udziałów KGHM) produkcja miedzi płatnej wyniosła 5,2 tys. ton (4,5 tys. ton w maju 2018 r.). Sprzedaż miedzi wyniosła 5,3 tys. ton wobec 5,6 tys. ton rok wcześniej.

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki