REKLAMA

Sprzedajesz znicze i kwiaty? Sprawdź, czy musisz założyć działalność

2012-10-30 05:00
publikacja
2012-10-30 05:00
Okres Wszystkich Świętych to z punktu widzenia przedsiębiorców krótkotrwały, ale dochodowy sezon, w którym kwitnie handel zniczami i kwiatami. Czy sprzedaż zniczy i kwiatów obliguje do rejestracji działalności gospodarczej? Czy potrzebne są kasa fiskalna i dodatkowe pozwolenia?

znicze
foto: thetaXstock

Sprzedaż zniczy to działalność zorganizowana, a więc wymaga rejestracji firmy


Aby określić, czy sprzedaż zniczy i kwiatów wymaga zarejestrowania własnej firmy, należy odwołać się do definicji działalności gospodarczej. Definicja ta mówi, że działalnością gospodarczą jest „zarobkowa działalność (…), wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Nie ma wątpliwości, że sprzedaż zniczy i kwiatów jest działalnością zarobkową, gdyż jest nastawiona na osiągnięcie zysku. Jest to także działalność „zorganizowana”, o czym świadczy fakt, że sprzedawca musi wykonać szereg czynności, np. zakupić znicze w hurtowni, przewieźć je, zbudować i rozstawić stoisko, a także uzyskać stosowne pozwolenia. W przypadku prowadzenia sprzedaży tylko przez z góry określony czas (np. przez kilka tygodni) lub cyklicznie (co roku), bezpieczniej jest przyjąć, że jest to również działalność prowadzona w sposób „ciągły”.

Sprzedawcy, którzy chcą prowadzić sprzedaż w okresie Wszystkich Świętych, powinni zatem taką działalność zarejestrować, jeśli nie chcą się narazić na sankcje. Wykonywanie działalności gospodarczej bez zgłoszenia tego faktu jest wykroczeniem, za które grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny do 5000 zł. Ponadto, można także zostać ukaranym przez urząd skarbowy za zatajenie dochodów.

ABC zakładania firmy » ABC zakładania firmy
Oczywiście, taką nieregularną działalność gospodarczą można zawiesić po zakończeniu „sezonu” lub wyrejestrować ją. Niestety, jeśli sprzedawca zamierza uruchamiać firmę co roku, musi liczyć się z tym, że tylko przez dwa lata od pierwszej rejestracji przysługuje mu preferencyjna stawka ZUS, a okres zawieszenia firmy jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do „małego ZUS-u”.

Sprzedawanie własnych kwiatów lub zniczy nie musi wymagać rejestracji


Jedynym wyjątkiem, kiedy nie trzeba rejestrować firmy jest sytuacja, w której sprzedawca chce sprzedawać rzeczy, które stanowią jego majątek osobisty. Jeśli kwiaty i znicze są w posiadaniu prywatnym sprzedawcy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej a ich sprzedaż nie wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego.

Nie trzeba też rejestrować działalności, jeśli sprzedawca chce sprzedawać kwiaty z własnego ogródka. Taką okazyjną sprzedaż, którą trudno uznać za zorganizowaną i ciągłą, można potraktować jak odpłatne zbycie rzeczy. Nie wymaga to dodatkowej rejestracji ani formalności, choć wymaga odprowadzenia podatku dochodowego. Podatek płaci się jednak dopiero, jeśli sprzedaż przekroczy 3091 zł w danym roku podatkowym (czyli kwotę wolną od podatku). Zyski z takiej sprzedaży należy ująć w deklaracji rocznej PIT jako przychód z „innych źródeł”.

Kiedy sprzedaż kwiatów i zniczy wymaga założenia kasy fiskalnej?


znicz» Zapłać podatek od sprzedanego znicza
Prowadzenia sprzedaży na rzecz osób prywatnych może wymagać założenia kasy fiskalnej. Przepisy przewidują zwolnienie z instalowania kasy, jeśli obrót nie przekroczy 20 tys. zł w danym roku podatkowym w przypadku firm, które zaczynają sprzedaż lub 40 tys. zł w przypadku firm, które kontynuują sprzedaż w kolejnym roku podatkowym. W chwili przekroczenia limitu należy zaprzestać sprzedaży do momentu założenia kasy fiskalnej.

Warto wiedzieć, że w 2013 roku przepisy dotyczące kasy fiskalnej zmienią się – limit zwolnienia będzie wyliczany proporcjonalnie do czasu istnienia firmy. Oznacza to, że duże zarobki w przypadku działalności założonej pod koniec roku, np. w okolicach 1 listopada, mogą wiązać się z koniecznością stosowania kasy fiskalnej.

Rejestracja działalności to nie wszystko, potrzebne są jeszcze pozwolenia


Osoby, które zamierzają sprzedawać znicze i kwiaty w związku z 1 listopada, muszą liczyć się z tym, że zaopatrzenie się w towar i zarejestrowanie działalności to nie wszystko, by móc prowadzić tego rodzaju sprzedaż. Najbardziej opłacalny handel jest oczywiście w niedalekiej odległości od cmentarza.

Oczywiście, najbardziej opłaca się ulokować stoisko ze zniczami w okolicach cmentarza. Aby jednak móc handlować przy cmentarzu, konieczne może okazać się posiadanie stosownych pozwoleń, np. na zajęcie pasa drogowego pod stoisko handlowe lub uzyskanie zgody właściciela terenu. Szczegółowe procedury i opłaty różnią się w poszczególnych miastach oraz gminach i tam należy zasięgać informacji na temat koniecznych formalności i wymogów.

Za handel bez pozwolenia lub w nieodpowiednim miejscu grozi grzywna lub mandat karny. Na przykład, za rozłożenie stoiska przed cmentarzem bez pozwolenia może grozić grzywna nawet 5000 zł. Na szczęście, dzięki przepisom znowelizowanym w 2011 roku, handlarzowi, który złamał w ten sposób prawo nie grozi konfiskata towaru.


/Sebastian Bobrowski (inFakt)
Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki