Spór zbiorowy w Grupie Lotos: dołączają kolejne związki zawodowe

Pracownicy Grupy Lotos mają obawy o przyszłość firmy - w związku z czym postanowili skierować pismo do rady nadzorczej w celu, jak piszą, uspokojenia nastrojów w całej Grupie Kapitałowej LOTOS w zakresie naruszania zapisów obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. 

(lotos.pl)

Spór zbiorowy w Grupie Lotos trwa od 3 lutego, cztery związki zawodowe zgłosiły jego fakt do OIP w Gdańsku z uwagi na odstępstwa pracodawcy w kwestii regulacji Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz braku podwyżek w 2016 roku i niższą nagrodą świąteczną. Po przekazaniu przez władze spółki zarządzenia o 0 proc. wzroście wynagrodzeń w 2017 roku - nowy spór zbiorowy zgłosiły kolejne dwa związki - Wolny Związek Zawodowy oraz Alternatywa. 

Pracownicy w piśmie skierowanym do Rady Nadzorczej skarżą się przede wszystkim na brak dialogu pomiędzy stronami. "Nikt z Zarządu od ponad 4 miesięcy pomimo zaproszeń nie spotyka się z reprezentantami strony społecznej, a jednocześnie w praktyce narusza obowiązujące regulacje prawne i układowe" - mówią związkowcy w liście skierowanym do zarządu, który został podany do wiadomości prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. 

- Dialog społeczny w Grupie LOTOS SA trwa nieprzerwanie, a jego intensywność jest bardzo duża. Do prowadzenia rozmów ze związkami zawodowymi został powołany specjalny zespół. Spór zbiorowy zainicjowany 31 stycznia 2017 r. znajduje się w fazie rokowań i jest na etapie ustalania konkretnych jego przyczyn. Wszystkie dotychczasowe spotkania w ramach sporu odbywają się z inicjatywy pracodawcy. Do tej pory odbyło się 6 spotkań, a kolejne zaplanowane jest na czwartek 16 marca br. - wyjaśnia biuro prasowe Grupy Lotos w rozmowie z Bankier.pl. 

Pracodawca wyjaśnia, że prowadzi dialog ze stroną związkową, a ponadto - to oni zakończyli wcześniej rozmowy na temat płac w przyszłym roku. - Trudno nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego związki zawodowe zwracają się do rady nadzorczej, w sytuacji gdy w GL SA toczą się regularne rozmowy. Należy zauważyć, że negocjacje w sprawie wskaźnika przyrostu przeciętnego wynagrodzenia w spółce w 2017 roku zakończyły się 10 marca, pomimo prośby pracodawcy, aby kontynuować je do końca marca. Pismo skierowane do zarządu GL SA w dniu 14 marca 2017 zakłada, że wobec niespełnienia żądań związków zawodowych istnieje możliwość zaistnienia kolejnego sporu zbiorowego. W takim przypadku rokowania będą toczyły się zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - komentuje Grupa Lotos. 

ZZiT mówi, że w stosunku do 2011 roku względnie wynagrodzenia pracowników Lotosu spadają w stosunku do średniego wynagrodzenia w Polsce, a w 2016 roku świadczenia pracownicze były w Grupie Lotos niższe o 2,8 proc. w porównaniu do 2015 roku. Związkowcy informują, że po 20 marca 2017 roku będzie organizowane referendum zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Giermek

To co powinna zrobić grupa lotos to przede wszystkim pozbycie się takich kul u nogi jak lotos ochrona. Powinny być zatrudniane firmy zewnętrzne do ochrony mienia co ograniczyłoby koszty. Zapraszam na wolny rynek.

! Odpowiedz
0 0 ceje

To są takie firmy, gdzie z automatu dostaje się co rok podwyżkę? I pewnie niezależnie od wyniku firmy i zaangażowania/ udziału pracownika. Ja tam chcę!

! Odpowiedz
0 0 ~Alf

Trzeba się było uczyć ;-)

! Odpowiedz
0 1 ~Szarak

W ramach wewnętrznej dyskusji w intranecie LOTOS ukazał się głos.:
"..cenzura nie dopuszcza go do publikacji, albo jest inna przyczyna.
Otóż pozwolę sobie przytoczyć tylko dwa postulaty z sierpnia 1980 roku.
1. Nr.9, Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
2. Nr. 13, Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej…
Wzorem z lat ubiegłych dokonywanie indywidualnej regulacji płacowej doprowadziło do absurdów płacowych, kiedy pracownik z niższymi kwalifikacjami zawodowymi uzyskał wyższe uposażenie od pracownika z wyższymi kwalifikacjami zawodowymi. Co stanowi naruszenie postanowień układu zbiorowego podpisanego przez zarząd spółki"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 12 ~RodzinaRafineryjna

Dobra zmiana dotarła do jednego z najbardziej pro-rodzinnych i stabilnych miejsc pracy.

W ramach wciskania partyjniaków na stanowiska wyczyścili wieloletnich specjalistów, którzy zarządzali firmą od dekady niezależnie od władzy. Straty wywołane zmiana modelu prowadzenia biznesu przez obecna władze, beda nie do policzenia. Kolejna dekada, zeby posprzatac po nich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 10 ~plebs

poczuli ze tez moga cos urwac. a moze za roboty by sie wzieli ?

! Odpowiedz
6 14 ~rzad_sie_wyzywi

Jak pracownicy GL SA nie dostali podwyzek i nie maja za co zyc to niech po prostu sprzedadza akcje ktore bija rekordy...

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl