REKLAMA

Pracownicy Grupy Lotos bez podwyżek

2017-03-14 13:15
publikacja
2017-03-14 13:15
lotos.pl

Zarząd Lotosu poinformował pracowników, że przyrost przeciętnego wynagrodzenia w spółce wyniesie... zero procent. Związkowcy wnosili o podwyżki, które odpowiadałyby w skali roku 0,5 proc. EBITDA, jednak ich oczekiwania mocno rozminęły się z rzeczywistością. 

/ www.zzit.pl

Działacze zrzeszeni w Zakładowym Związku Zawodowym Inżynierów i Techników Grupy LOTOS są rozczarowani pismem skierowanym do nich przez zarząd spółki. Mimo że oczyszczony z wpływu zdarzeń jednorazowych skonsolidowany zysk EBITDA wyniósł w 2016 roku niemal 2,6 mld i był o 20 proc. wyższy w stosunku rok do roku, pracownicy nie otrzymali podwyżek, o które zabiegali. 


"Grupa Lotos podkreśla jednak, że brak oficjalnych podwyżek dla wszystkich pracowników spółki nie zmienia faktu, że wielu pracowników otrzymało i otrzyma podwyżki indywidualne, a okresowy przegląd płac zostanie przeprowadzony w przewidzianym terminie. Ponadto pracodawca wydając zarządzenie z 10 marca 2017 r. nie odrzuca możliwości ustalenia wypłaty pracownikom nagród specjalnych" - podaje serwis WNP.pl  

Związki informują na swojej stronie internetowej, że zarządzenie wydane przez spółkę jest podstawą do kolejnych konfliktów w Grupie Kapitałowej. - Związki zawodowe wnioskowały o podwyżki w wysokości odpowiadającej w skali roku 0,5% EBITDA! Już w najbliższych dniach będzie wiadomo, ile organizacji związkowych właściwie oceni historycznie najwyższe zyski w firmie oraz traktowanie strony społecznej jak w Zarządzeniu. Taka sytuacja wyklucza przecież również podwyżki indywidualne - piszą na swojej stronie związkowcy z ZZIT.

Komentarza Biura Komunikacji Grupy Lotos

Nowe zasady wynagradzania i premiowania pracowników LOTOSU Trwające od września ubiegłego roku negocjacje płacowe zakończyły się brakiem porozumienia. W związku z tym, 10 marca br., Zarząd Grupy LOTOS S.A., wykonując obowiązek określony postanowieniami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), wydał zarządzenie wskazujące, że w 2017 roku nie będzie systemowego wzrostu wynagrodzeń.

Nie zmienia to faktu, że wielu Pracowników otrzymało i otrzyma podwyżki indywidualne, a okresowy przegląd płac zostanie przeprowadzony w przewidzianym terminie. Pracodawca wydając zarządzenie z 10 marca 2017 r. nie odrzuca możliwości ustalenia wypłaty Pracownikom nagród specjalnych.

Jednocześnie informujemy, że indywidualna premia roczna za 2016 r. w pełnej wysokości bazowego wskaźnika (tj. 10% rocznego wynagrodzenia) zostanie wypłacona do 23 marca br.

10 marca zakończono w GL S.A. proces negocjacyjny w zakresie ustalenia wskaźnika przyrostu wynagrodzeń w 2017 roku . Negocjacje prowadzone przez kilka miesięcy nie doprowadziły do zawarcia porozumienia, w związku z czym Zarząd spółki został zmuszony, zgodnie z zasadami ZUZP, do ogłoszenia decyzji w tym zakresie w formie zarządzenia.

Zarządzenie opublikowane 10 marca nie oznacza zamrożenia płac, ani tym bardziej pogorszenia warunków płacowych zatrudnionych w spółce Pracowników. Przysłowiową ”kością niezgody” między stronami była forma dystrybucji środków przeznaczonych na regulacje płac. Jednym z podstawowych powodów, dla których w bieżącym roku GL S.A. nie zdecydowała się na podwyżki systemowe, jest stosowany w spółce system wynagradzania i premiowania. System ten został opracowany w 2004 roku i dziś nie spełnia już swojej roli. Warto w tym miejscu podkreślić, że w 2017 roku, wzorem lat ubiegłych, będą dokonywane regulacje płacowe w indywidualnych przypadkach, jak również planowane jest dokonanie przeglądu wynagrodzeń, który zwyczajowo odbywa się w okolicach połowy roku.

W tym kontekście pragniemy poinformować, że w spółce realizowany jest projekt, którego celem jest opracowanie nowego rozwiązania w zakresie wynagradzania. Prace te będą prowadzone intensywnie, a poszczególne propozycje rozwiązań będą konsultowane zarówno z Pracownikami, jak i działającymi w spółce związkami zawodowymi. Celem zespołu, który zajmuje się tym zadaniem, jest opracowanie systemu wynagradzania i premiowania ściśle powiązanego z efektami pracy oraz jak najszybsze wdrożenie tych rozwiązań w GL S.A. i docelowo w całej Grupie Kapitałowej LOTOS.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Optymista
Nic tylko ruszyć pod słoik
~jaro
i to się nazywa wsparcie polskich przedsiębiorstw W IMIĘ DOBRA PRACOWNIKÓW ! BRAWO PIS-BIS BRAWO DZIĘKUJEMY WAM !
~Kamil
No to w mojej rodzinie w przyszłych wyborach,nowa "dobra zmiana" i prezydent mają 3 głosy mniej.
~KIMDZONGTUSK
Górnicy maja bo straty a pracownicy Lotosu przy zyskach nie ?!
~Jacek
Pisowska ekonomia.Zawyzone zyski większy podatek dla ministra finansów, zero, bo już niema dla zwykłych pracowników. Sobie zapewnili specjalne nagrody.a dodatkowe obciążenie ksiądz na etacie.
~as
Wreszcie długo oczekiwana stabilizacja zawodowa.
~slaw
PiS po wynikach ograbi wszystkie spółki SP. banki już mają zakaz wypłacania dywidendy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki