REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Spółki energetyki wiatrowej skarżą warmińsko-mazurski plan zagospodarowania

2016-02-09 13:17
publikacja
2016-02-09 13:17
Spółki energetyki wiatrowej skarżą warmińsko-mazurski plan zagospodarowania
Spółki energetyki wiatrowej skarżą warmińsko-mazurski plan zagospodarowania
/ thetaXstock

Inwestorzy z branży energetyki wiatrowej zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Olsztynie warmińsko-mazurski plan zagospodarowania przestrzennego. Uważają one, że uchwalony plan w części dotyczącej farm wiatrowych uniemożliwia im inwestowanie.

We wtorek WSA rozpoznał skargę trzech firm budujących farmy wiatrowe: Korsz Wind Farm, Long Wind Polska oraz Gamesa Energia na uchwałę sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z maja 2015 r. Zaskarżyły one zapisy dotyczące możliwości i ograniczeń rozmieszczenia tzw. dużej energetyki wiatrowej. Wyrok w tej sprawie WSA odroczył do 17 lutego.

W ocenie pełnomocników spółek wiatrowych zapisy dotyczące budowy farm wiatrowych naruszają przepisy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ ograniczają możliwości inwestowania i rozbudowy już istniejących na terenie Warmii i Mazur siłowni wiatrowych. Jak podawali przed sądem pełnomocnicy, określanie planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego inwestycji z branży energetyki wiatrowej należy do kompetencji gmin a nie sejmiku, w związku z tym - jak podkreślali - samorząd wojewódzki wszedł w kompetencje lokalnych samorządów. Według nich to gminy mają prawo określać możliwości lokalizacji farm wiatrowych, określać strefy ochronne dla tego typu inwestycji czy strefy oddziaływania inwestycji.

Jak podawali przed sądem pełnomocnicy firm, spółki rozpoczęły inwestowanie w województwie albo planowały rozbudowę istniejących farm wiatrowych. Jeszcze przed uchwaleniem przez sejmik planu zagospodarowania dla województwa, niektóre ze spółek podpisały z właścicielami gruntów pod budowę farm wiatrowych umowy dzierżawy, miały pozwolenia na instalacje energetyczne albo uzyskały decyzje środowiskowe na planowane inwestycje czy posiadały projekty budowlane. Jedna ze spółek wyliczyła swe koszty związane z planowaną budową kolejnej farmy na 5 mln zł. Z chwilą uchwalenia planu dla województwa, inwestycje te nie zostaną zrealizowane - podali pełnomocnicy.

Pełnomocnik sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego wniósł o oddalenie skargi.

Według wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w maju 2015 r. przez sejmik największe znaczenie dla województwa w rozwoju odnawialnych źródeł (OZE) energii mają elektrownie wiatrowe, elektrownie na biogaz i elektrownie wodne. Jak napisano w dokumencie na obszarze województwa, moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych wynosi 209,475 MW (stan w dniu 30.06.2013). Z dokumentu wynika, że województwo warmińsko-mazurskie pod względem wielkości mocy turbin wiatrowych znajduje się w pierwszej szóstce województw w Polsce.

Zgodnie z zapisami wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego, dużej energetyki wiatrowej nie wolno lokalizować w obszarach cennych pod względem przyrodniczym np. w rezerwatach przyrody, parkach krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu, a także na terenach w granicach administracyjnych miast, terenach uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej a także terenach w pasie szerokości 2 km od granic obszarów objętych ochroną prawną na mocy ustawy o ochronie przyrody.

Farm wiatrowych nie wolno budować także w odległości do 2 km od zabudowy mieszkaniowej (istniejącej i wyznaczonej w obowiązujących - miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego). Farm wiatrowych nie można budować także w odległości mniejszej niż 5 kilometrów od istniejących już siłowni. (PAP)

ali/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~tik_tak
To czemu ich nie ustawią sobie tych wiatraczków u siebie np. w centrum Berlina wszak to stolica najbardziej tolerancyjnego państwa w UE.
~Jozef
No to sędziowie mają trudny orzech do zgryzienia. Bo napewno wiedzą jak bardzo jest to sprawa systemowa. Sprawy planowania przestrzennego leżą w Polsce od czasów z przed wojny. Wreszcie zacznie się naprawą polskiej przestrzeni.
~bandit
czy oni nie rozumieją, że łapówki ma brać wojewoda, a nie jakieś gminne kmiotki?????
~spostrzegawczy
Przecież energia z wiatraków jest 2x droższa od tej z konwencjonalnych elektrowni. Przestać dotowac i problem wiatraków sam się rozwiąże.
~Dżejms
Jak rzestać dotować jak to niemieckie wiatraki? To już nietyko KOD wylezie ale i czołgi chyba przyjadą z zachodu demonstrować.
~gustaw
wszelka pomoc unijna dla województwa powinna zostać skreślona żadnych pieniędzy dla tych regionów które blokują rozwój energetyki odnawialnej najwyższy czas na skargę do Brukseli chcieli Unii to niech ją maja

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki