REKLAMA

Spółdzielnie rolnicze znów będą popularne?

2017-02-20 12:31
publikacja
2017-02-20 12:31

Resort rolnictwa skieruje na najbliższe posiedzenie rządu projekt ustawy o spółdzielniach rolników - zapowiedział w poniedziałek szef resortu Krzysztof Jurgiel. Celem nowego prawa jest m.in. zwiększenie konkurencyjności tych podmiotów na rynku rolnym.

fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Kierujemy do rządu i na następnym posiedzeniu będzie ustawa o spółdzielniach rolników - powiedział Jurgiel podczas konferencji prasowej w Krakowie. Jak zaznaczył, nowe prawo będzie wzorowane na rozwiązaniach francuskich.

Ono da szanse producentom rolnym na skupianie się wokół poszczególnych branż, poszczególnych działań czy usług. We Francji rolnik należy do pięciu spółdzielni rolników i te spółdzielnie mają konkretne cele i zadania - to umożliwia zwiększenie konkurencyjności poszczególnych podmiotów - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma m.in. poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych ma zachęcić rolników do tworzenia spółdzielni.

"Celem proponowanych uregulowań jest stworzenie zachęt do powoływania przez rolników podmiotów funkcjonujących w oparciu o zasady prawa spółdzielczego. Polegałyby one w szczególności na wyłączeniu podmiotów, które uzyskały status tzw. spółdzielni rolników, z niektórych obowiązków fiskalnych" informował w ub.r. resort rolnictwa.

Dotyczyłoby to także tzw. związków spółdzielni rolników, co powinno sprzyjać dalszej konsolidacji.

Nowe przepisy mają poprawić efektywność gospodarowania producentów rolnych. Duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych w Polsce na tle Unii Europejskiej skutkuje m.in. dużym rozproszeniem podaży, natomiast dynamicznie postępuje proces konsolidacji popytu na produkty rolne na poziomie odbiorców (przetwórstwo rolno-spożywcze, handel hurtowy i detaliczny).

Według MRiRW, w przypadku wielu sektorów produkcji rolnej widoczne są rosnące dysproporcje między skalą podaży oferowanej przez pojedynczego dostawcę (producenta) a skalą popytu reprezentowanego przez pojedynczego odbiorcę. Jak wynika z projektu, zadaniem utworzonych podmiotów gospodarczych (spółdzielni) będzie prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz gospodarstw rolnych swoich członków poprzez: planowanie produkcji, dostosowywanie jej skali i jakości do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży oraz popytu na środki produkcji.

Spółdzielnie rolników będą także mogły prowadzić przetwórstwo produktów rolnych dostarczonych przez swoich członków, przechowywać, konfekcjonować i standaryzować te produkty, prowadzić handel, świadczyć usługi na rzecz swoich członków związane z wytwarzaniem przez nich produktów rolnych. Ponadto zakłada się, że spółdzielnie będą mogły upowszechniać wśród swoich członków korzystne dla środowiska metody uprawy, technologie produkcji i metody gospodarki odpadami - zaznaczył resort.

rgr/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~haha
Oczywiście powstanie wielki plan , za tym dotacje i posady dla prezesów spółdzielni , na koniec malwersacje.
~Dżejms
I znowu przyślą jakiegoś koszer Balcera i wykosi. Nie to że pragnę powrotu komuny ale najpierw budują i dotują a potem likwidują. Nie dotować tylko opodatkować zagraniczny kapitał. A zwalniać swój. I sami damy radę.
~wołodyjowski
Zaraz wrócą PGR-y ha,ha,ha i gierek w trumnie się będzie śmiał. A francuzi to najwięksi komuniści na świecie.
~niko
Powrót Geesów ktore byly obecne też przed wojną a zostały rozgrabione w czasach transformacji lat 90tych przez zarządy .Pytanie czy rolnicy będą chcieli takie spóldzielnie zakladać
~Mundek
Niedługo ,tylko patrzeć będzie nagonka na kułaków
~www
Komuniści u władzy - to czego się spodziewać ?
~niepelnosprawny_org
to mi troche zaczyna przypominac starosystemowe PGR-y, lub przynajmniej dążenia w tym kierunku, krok...
~abc
piszecie o promilu, a wczoraj była wielka konferencja w sejmie na temat likwidacji mafii prezesów spółdzielni mieszkaniowych - duzy sukces posła Sachajki - 12 milionów ludzi mieszka w spółdzielniach

A TU NIC!! ZERO!! za to o rolnikach....

więcej na "temida contra SM"

~silvio_gesell
Spółdzielnie powinny zostać przekształcone we wspólnoty mieszkaniowe.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki