REKLAMA

Spółdzielnie mieszkaniowe trafiają pod obrady

2012-08-02 15:47
publikacja
2012-08-02 15:47
Senat zajmie się dziś nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Ma ona dostosować przepisy do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2005 i 2010 roku.

Sędziowie zakwestionowali przepisy dotyczące przekształceń własnościowych dotyczących nieruchomości w spółdzielniach i stanu prawnego gruntów, na których spółdzielnie wybudowały bloki. Zasady te są inne niż przewiduje kodeks cywilny. Nowelizacja znosi niekonstytucyjne przepisy.

» Nadchodzą zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych
Senacka komisja gospodarki narodowej wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jej wiceprzewodniczący Stanisław Jurcewicz tłumaczy, że w wyniku nowelizacji, spółdzielnie utracą przywilej, umożliwiający przekształcenie np. gruntów bez okresu zasiedzenia wynoszącego 20 lat.

Zobacz też:
Postanowione: spółdzielnie mieszkaniowe się zmienią
Senator Jurcewicz dodał, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionował też przepis dotyczący hipoteki. Po nowelizacji będą miały tu zastosowanie przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Stanisław Jurcewicz przekonuje, że w przyszłości ustawa da korzyści lokatorom. Senator zaznaczył, że po przyjęciu nowelizacji stosunki prawne między lokatorami a spółdzielniami będą regulowały przepisy, których Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionuje.

Głosowanie nad ustawą odbędzie się jutro (03.08., piątek).

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Naukowicz/mitro/kd/dj
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki