Spokojnie na rynku zbóż

2009-01-05 16:02
publikacja
2009-01-05 16:02
5.1.Warszawa (PAP) - Ceny zbóż na krajowym rynku są w ostatnim okresie bardzo stabilne. Małe są także obroty ziarnem, bowiem przetwórcy mają zapasy zbóż - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Izby Zbożowo-Paszowej Maciej Tomaszewicz.

"W okresie ostatnich dwóch tygodni na rynku zbóż nie zaszły istotne zmiany, na co w znacznej mierze wpłynął okres świąteczno- noworoczny i niewielkie obroty ziarnem" - powiedział Tomaszewicz.

Jego zdaniem, nie należy się także spodziewać większych ruchów cenowych w styczniu, ponieważ firmy przetwórcze nadal posiadają zapasy ziarna. Tomaszewicz dodał, że pomimo znacznego osłabienia kursu złotego, do kraju ciągle docierają spore partie ziarna zbóż, m.in. z Ukrainy.

W połowie grudnia ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdach kształtowały się na poziomie 470-500 zł za tonę, tj. ziarno kosztowało tyle samo, co na początku miesiąca. Za pszenicę paszową trzeba było zapłacić 430-440 zł/t. Giełdowa cena żyta konsumpcyjnego była w granicach 380-390 zł/t, jęczmienia paszowego - 420-430 zł/t, kukurydzy - 380-390 zł/t.

Według ministerstwa rolnictwa, w połowie grudnia (dane za okres 15-21 grudnia 2008 r.) pszenica konsumpcyjna w skupie kosztowała 460-495 zł za tonę. Średnio cena tego zboża była na poziomie 471 zł/t, co oznaczało znaczny spadek w stosunku do notowań z poprzedniego tygodnia (485,00 zł/t).

Według Tomaszewicza, wpływ na poziom cen zbóż może mieć w kolejnych tygodniach sytuacja w eksporcie, gdyż przy obecnym kursie złotówki polskie ziarno staje się coraz bardziej atrakcyjne dla eksporterów.

Na początku grudnia, według danych KE, polska pszenica konsumpcyjna kosztowała przeciętnie 478 zł/t (122 euro/t), podczas gdy cena tego zboża w UE wynosiła 543 zł/t (138 euro/t). Tańsze ziarno było tylko w Bułgarii i na Litwie. Ponadto znacznie tańsza jest pszenica paszowa i jęczmień.

Tomaszewicz uważa, że większe ruchy cenowe na polskim rynku mogą nastąpić w momencie ujawnienia prognoz przezimowania zbóż ozimych, tj. praktycznie w marcu. Zaznaczył, że jeżeli okazałoby się, że są straty w uprawach, może to wywołać wzrost cen zbóż.

Według ekspertów Banku Gospodarki Żywnościowej i Rabobanku, w pierwszym kwartale 2009 r. cena pszenicy będzie na poziomie 471- 540 zł/t. Z prognozą tą zgadza się Izba Zbożowo-Paszowa. (PAP)

awy/ je/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki