REKLAMA

Sondaż: Niemcy chcą usunięcia Turcji z NATO

2019-10-29 13:04
publikacja
2019-10-29 13:04

Większość Niemców chce usunięcia Turcji z NATO za jej działania przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Wynika to z badań opublikowanych we wtorek przez agencję dpa. Zrealizowanie takiego postulatu jest jednak właściwie niemożliwe.

fot. Mikhail Metzel / / FORUM

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii YouGov na zlecenie dpa, 58 proc. Niemców chciałoby wykluczenia Turcji z Sojuszu Północnoatlantyckiego z powodu wkroczenia jej wojsk na tereny kurdyjskie w północnej Syrii. 18 proc. ankietowanych takiego pomysłu nie popiera.

Jeszcze większą akceptacją cieszy się wśród badanych idea bardziej zdecydowanej polityki wobec Ankary. 61 proc. Niemców chciałaby nałożenia na Turcję sankcji gospodarczych, a 69 proc. całkowitego wstrzymania eksportu broni. Po rozpoczęciu tureckiej ofensywy na północy Syrii handel uzbrojeniem został jedynie ograniczony.

Usunięcie Turcji z NATO nie jest uznawane za rozwiązanie realistyczne. Traktat Północnoatlantycki z 1949 roku nie przewiduje takiej możliwości.

Wśród niemieckich polityków pomysł ten cieszy się poparciem głównie postkomunistycznej partii Lewica, która chce zresztą rozwiązania samego NATO. W ubiegłym tygodniu zasugerował to jednak również szef frakcji SPD w Bundestagu Rolf Muetzenich.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kolumb1234
Jeśli zamknęliśmy się na jakiekolwiek sojusze np z Rosja chinami to USA może nas dymac w każda stronę co jest oczywiście i ich punktu widzenia racjonalne w myśl zasady państwa nie maja przyjaciół tylko interesy

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki