REKLAMA

Solidarność negatywnie o prezydenckim projekcie w sprawie emerytur stażowych

2022-01-18 17:23
publikacja
2022-01-18 17:23
Solidarność negatywnie o prezydenckim projekcie w sprawie emerytur stażowych
Solidarność negatywnie o prezydenckim projekcie w sprawie emerytur stażowych
fot. Elena Sherengovskaya / / Shutterstock

NSZZ "Solidarność" negatywnie oceniła projekt prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie emerytur stażowych. Zdaniem związkowców długość zaproponowanych okresów składkowych i nieskładkowych, które uprawniałyby do emerytury stażowej, powoduje, że takie rozwiązanie będzie "pustym aktem".

Projekt prezydencki przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio długi staż pracy – 39 lat dla kobiet i 44 lata dla mężczyzn – i zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także objęte rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" poinformowało, że "negatywnie ocenia zaproponowane okresy składkowe i nieskładkowe, od posiadania których uzależnione jest prawo do potencjalnego przejścia na emeryturę stażową. Zastosowanie tak długich okresów, mając na uwadze wiek rozpoczynania aktywności zawodowej (szczególnie u kobiet), spowoduje, że rozwiązanie będzie pustym aktem".

Związek krytykuje też zawarte w projekcie prezydenckim kwestie dalszego łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem emerytury.

"Właściwym rozwiązaniem jest propozycja wskazująca, że emerytura stażowa przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody państwa" – wskazuje Prezydium KK.

Solidarność przygotowała własny obywatelski projekt w sprawie emerytur stażowych, a jego pierwsze czytanie odbyło się w połowie grudnia. Trafił on do komisji polityki społecznej i rodziny.

Projekt ten przewiduje, że prawo do emerytury stażowej miałyby osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury.

Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
Bidule związkowe spodziewały się sutych emerytur bez składek i się zdziwiły. Rewelacyjnie zabawne!

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki