REKLAMA

Śmiertelne żniwo wypadków przy pracy. Przerażające międzynarodowe dane

2023-12-03 08:00
publikacja
2023-12-03 08:00

Niemal 3 mln osób umiera rocznie z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, z czego 330 tys. w wypadkach przy pracy - poinformowała afiliowana przy ONZ Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w najnowszym raporcie.

Śmiertelne żniwo wypadków przy pracy. Przerażające międzynarodowe dane
Śmiertelne żniwo wypadków przy pracy. Przerażające międzynarodowe dane
fot. Studio Romantic / / Shutterstock

To o ponad 5 proc. więcej w porównaniu z raportem z 2015 r. - zaznacza MOP. Dana zawarte w raporcie zostaną zaprezentowane i omówione podczas 23. Światowego Kongresu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, jednej z największych międzynarodowych konferencji na ten temat, która rozpoczyna się w poniedziałek w australijskim Sydney i potrwa do 30 listopada.

Gdy praca zabija

Większość zgonów spowodowanych pracą - 2,6 mln rocznie - wynika z chorób nią spowodowanych. W pierwszej trójce chorób, których pracownicy nabawiają się wskutek niewłaściwych warunków pracy są choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe i choroby układu oddechowego. Te trzy schorzenia stanowią ponad trzy czwarte czynników powodujących przedwczesną śmierć spowodowaną pracą.

MOP szacuje również, że 395 milionów pracowników na całym świecie doznało urazów w pracy, nie skutkujących zgonem.

W wypadkach przy pracy ginie więcej mężczyzn niż kobiet. Dane statystyczne pokazują, że śmierć przy pracy ponosi 51,4 na 100 tys. dorosłych pracujących mężczyzn i 17,2 na 100 tys. kobiet. Najwięcej zgonów związanych z pracą ma miejsce w Azji i na Pacyfiku - 63 proc. wszystkich wypadków na świecie, ale - podkreśla MOP - wynika to z faktu, że pracuje tam najwięcej ludzi.

Do największej liczny wypadków przy pracy dochodzi w rolnictwie - co trzecia śmierć przy pracy zdarza się właśnie w tym sektorze. Do najbardziej niebezpiecznych należą też budownictwo, leśnictwo i rybołówstwo oraz produkcja przemysłowa - łącznie w tych pięciu sektorach gospodarki ginie rocznie ok. 200 tys. osób, co stanowi 63 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków.

Aby zwiększyć globalne wysiłki na rzecz zapewnienia bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, MOP wprowadziła nowy plan, Globalną Strategię Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy na lata 2024-2030. Celem jest priorytetowe traktowanie dobrostanu pracowników zgodnie z zaangażowaniem MOP w sprawiedliwość społeczną i promowanie godnej pracy na całym świecie - czytamy na stronie organizacji.

Strategia zachęca państwa członkowskie MOP (obecnie jest ich 161) do działania w oparciu o trzy filary. Pierwszym jest przestrzeganie krajowych norm BHP poprzez poprawę zarządzania, promowanie wiarygodnych danych i zwiększanie kompetencji. Drugim - wzmocnienie koordynacji, partnerstw i inwestycji w BHP na poziomie krajowym i globalnym. Trzecim - ulepszenie systemów zarządzania BHP w miejscu pracy poprzez promowanie wytycznych zawartych w opracowanym przez MOP dokumencie ILO-OSH 2001, a także opracowanie wytycznych biorących pod uwagę płeć pracownika i dostosowanie ich do konkretnych zagrożeń, ryzyka, sektorów i zawodów. 

sm/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
carlito1
Trzeba natychmiast ograniczyć prace! i zamknąć lasy ..
zoomek
Filmiki na stronach bez cenzury z monitoringów zakładowych są przerażające. Jak się ludzie nawijają na wirujące elementy itp. Koszmar.
bha
Cóż... Od dekad coraz mocniej i mocniej coraz szerzej i szerzej globalnie w ogromie już branż i zawodów rynek ,gospodarka niestety coraz szerzej mocniej i mocniej Wyzyskuje i żeruje latami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych szczególnie tej pracy wykonywanej latami sumiennie, fachowo, profesjonalnie, wydajnie i dochodowo Cóż... Od dekad coraz mocniej i mocniej coraz szerzej i szerzej globalnie w ogromie już branż i zawodów rynek ,gospodarka niestety coraz szerzej mocniej i mocniej Wyzyskuje i żeruje latami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych szczególnie tej pracy wykonywanej latami sumiennie, fachowo, profesjonalnie, wydajnie i dochodowo ,a to cóż....powoduje coraz szybsze wypalenia zawodowe i coraz szerszą demotywację ludzi do dalszej ich pracy i coraz częściej w wielu ,wielu firmach rotacje które gonią coraz szybciej i szybciej nowe rotacje ,rotacje i ciągły brak chętnych do dłuższej w nich pracy. Niestety śmiertelne żniwo wypadków z kosmosu się nie bierze od lat ,dekad występujące już ciągłe rotacje pracowników ich narastający stres, pośpiech, parcie firm non stop na lelsze wyniki i zapatrzenie od dekad na Zyski i rosnące dochody Mamonę napewno nie poprawiają tego tragicznego dla wielu rodzin trendu.Niestety nic dobrego to wszystko w/w na przyszłość dla pracowników to raczej nie wróży.Niestety
inwestor.pl
"Praca zabija". xD Zróbcie statystyki ilu ludzi zabiło bezrobocie, to porównamy dane. :-)
and00
Wbrew pozorom samotność, alkohol, depresja zabija chyba więcej ludzi co roku

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki