REKLAMA

Słaba końcówka tygodnia na GPW. Rekordowe wzrosty cen uprawnień do emisji CO2 odbiły się na energetyce

2022-08-19 18:08
publikacja
2022-08-19 18:08
Słaba końcówka tygodnia na GPW. Rekordowe wzrosty cen uprawnień do emisji CO2 odbiły się na energetyce
Słaba końcówka tygodnia na GPW. Rekordowe wzrosty cen uprawnień do emisji CO2 odbiły się na energetyce
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Pogorszenie sentymentu na rynkach bazowych wywiera presję na krajowe indeksy, które zanotowały wyraźnie spadkową drugą część krótszego tygodnia - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński. Zdaniem analityka, jeśli realizacja zysków w USA się pogłębi, to WIG20 może zaatakować dolne ograniczenie dwumiesięcznego trendu bocznego.

"Na ostatnich sesjach pogorszył się sentyment na rynkach bazowych, w tym na rynku amerykańskim, gdzie prawdopodobnie rozpoczyna się mocniejszy ruch korekcyjny. W ślad za tamtymi rynkami idą nasze indeksy, co czytelniej widać na indeksach małych i średnich spółek, gdzie odbicia od lipcowych minimów były zdecydowanie mocniejsze. WIG20 w tym tygodniu próbował wybić się górą z ponad 2-miesięcznego trendu bocznego, jednak to się nie udało" - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński.

Analityk wskazał, że pomimo spadków z drugiej części obecnego tygodnia WIG20 pozostaje w trendzie bocznym.

"Jeśli spadki na giełdach w USA będą się pogłębiać, to moim zdaniem na WIG20 można oczekiwać prób wybicia z tego dwumiesięcznego trendu bocznego dołem" – powiedział Smoliński.

Jego zdaniem zniżki amerykańskich indeksów mogą się przedłużyć, gdyż wzrostowe odbicie na tamtejszych rynkach trwało ok. dwóch miesięcy i jest tam z czego realizować zyski.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 1,55 proc. do 1 673,4 pkt., a WIG zniżkował o 1,53 proc. do 54 398,69 pkt. Zniżkowały również indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,98 proc. do 17 924,07 pkt., a mWIG40 o 1,96 proc. do 4 125,86 pkt.

Bankier.pl

Obroty na szerokim rynku wyniosły 0,982 mld zł, z tego 0,843 mld przypadło na spółki z WIG20.

Największe obroty na rynku zanotowały PKN Orlen (145 mln zł) oraz PKO BP (115 mln zł).

W momencie zamykania krajowej giełdy na najważniejszych, europejskich parkietach panowały negatywne nastroje. W tym okresie DAX spadał o 0,87 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 0,64, a brytyjski FTSE 250 szedł w dół o 0,94 proc.

Spadały również indeksy giełd amerykańskich: Nasdaq100 o 1,8 proc., S&P500 o 1,1 proc., a DJI o 0,67 proc.

W ujęciu sektorowym w piątek zyskały tylko 2 z 15 indeksów. Wzrosły WIG-Nieruchomości (1,03 proc.) oraz WIG-Odzież (0,48 proc.). Najmocniej zaś zniżkowały WIG-Górnictwo (-4,11 proc.) oraz WIG-Energia (-3,5 proc.).

W ujęciu tygodniowym spośród głównych indeksów relatywnie najmocniejszy był sWIG80, który spadł o 0,88 proc., a najsłabiej zachował się WIG20, który stracił 3,55 proc.

Wśród indeksów sektorowych w ujęciu tygodniowym najlepiej zachował się WIG-Nieruchomości (2,24 proc.) oraz WIG-Informatyka (1,39 proc.), a najsłabsze były WIG-Chemia (-9,17 proc.) oraz WIG-Górnictwo (-7,88 proc.).

Spośród spółek o największej kapitalizacji najlepiej w okresie tygodnia zachowały się akcje JSW (+4,6 proc.) oraz Asseco Poland (+4,3 proc.), a najsłabsze w takim horyzoncie były walory KGHM (-10,4 proc.) i PGE (-7,8 proc.).

Po czwartkowym tąpnięciu na akcjach Tauronu, spowodowanych informacjami o potrzebie zawiązania rezerw na kwotę ok. 0,94 mld zł, w piątek przeceniał się cały, analogiczny pod względem profilu działania sektor energetyczny, a jego indeks systematycznie obniżał się podczas sesji. Czynnikiem wspierającym ten trend były wzrosty cen uprawnień do emisji CO2 na ICE Endex w Amsterdamie, które w piątek zwyżkowały do rekordowego poziomu ok. 99 euro za tonę, po wzroście o ponad 3 proc. Dodatkowo w czasie sesji Enea poinformowała, iż zidentyfikowała konieczność zawiązania rezerw, które obniżą skonsolidowany wynik EBITDA w pierwszym półroczu tego roku o ok. 586 mln zł, a zysk netto o ok. 474,7 mln zł.

W takim otoczeniu kurs PGE spadł o 5,12 proc., Tauron stracił 3,41 proc., Enea zniżkowała o 2,24 proc., a kurs ZE PAK poszedł w dół o 1,89 proc. Indeks sektorowy WIG-Energia zniżkował natomiast o 3,5 proc. i był notowany na 3-miesiecznych minimach.

W piątek w WIG20 najsłabiej zachowywały się akcje PGE, a słabość z czwartkowej sesji kontynuował KGHM, którego kurs spadł o 4,24 proc. do 101,7 zł i zbliżył się do minimów z lipca br.

Po wyraźnych spadkach z początku sesji w drugiej części piątkowych notowań poprawił się nieco sentyment względem największych pod względem kapitalizacji banków, które zmniejszyły skalę spadków, lub jak PKO BP (+0,12 proc.) przeszły na plusy. Najsłabiej z tego grona zachował się mBank (-3,86 proc.), który jako jedyny zamknął się w okolicach dziennych minimów. Pekao straciło 2,17 proc., a Santander BP zniżkował o 1,39 proc.

Wyraźne, 3,44 proc., spadki zanotował natomiast CD Projekt, a po zniżce o 2,25 proc. do 27,2 zł ograniczenie kilkutygodniowej konsolidacji testował od góry kurs Allegro.

Wyraźnie lepszą drugą część sesji miały natomiast akcje PKN Orlen, które po spadkach z początku notowań zamknęły się na 0,06 proc. plusie. Agencja Moody's podniosła rating PKN Orlen do "Baa1" z "Baa2", perspektywa ratingu pozostaje pozytywna.

O 4,58 proc. spadły natomiast akcje Dino Polska (trzecią sesję pod rząd), które po czwartkowej sesji opublikowało raport za I półrocze 2022. Zysk netto grupy wyniósł w II kw. 2022 roku 273,1 mln zł wobec 196,2 mln zł zysku rok wcześniej. Konsensus PAP Biznes zakładał 266,5 mln zł zysku netto.

W komentarzach do danych analitycy wskazują na bardzo wysoką sprzedaż LFL przy słabszej od oczekiwań rentowności z powodu wysokiej presji kosztowej.

"Wyniki są zbieżne z konsensusem. Pozytywnie zaprezentowała się strona przychodowa – bardzo mocny wzrost sprzedaży LFL, blisko 30 proc., czyli znacząco powyżej tego, co przedstawiło Jeronimo Martins w Biedronce. Zarząd podał też, że mocno wzrosły wolumeny" - powiedział PAP Biznes Adrian Górniak, analityk Ipopema Securities.

"Słabsza od oczekiwań jest rentowność i widać, że presja kosztowa jest dość mocna. Marża EBITDA wyniosła 9,2 proc. wobec konsensusu 9,4 proc. i była niższa rdr o 0,3 pp. Tymczasem zarząd zapowiadał wcześniej, że celem jest utrzymanie rentowności w ujęciu całorocznym" - dodał analityk.

Podczas telekonferencji dla inwestorów, Michał Krauze, członek zarządu i dyrektor finansowy Dino poinformował, że celem spółki na ’22 rok jest utrzymanie płaskiej marży EBITDA rdr.

W połowie sesji najmocniejszym składnikiem WIG20 były akcje LPP, które w drugiej część notowań zachowywały się słabiej i zamknęły ją na 0,78 proc. plusie. Najmocniej w WIG20, o 1,77 proc. w górę poszedł kurs Asseco Poland, przełamując średnioterminową linię trendu spadkowego i wybijając się górą z kilkutygodniowej konsolidacji.

W mWIG40 najmocniejsze w połowie i na zakończeniu notowań były akcje Develii (+4,09 proc.), które ustanowiły sierpniowe maksimum.

Mo-Bruk, lider czwartkowej sesji w mWIG40, po bardzo mocnych czwartkowych wzrostach i dynamicznych wahaniach w czasie piątkowych notowań zakończył je na 1,3 proc. plusie.

Wzrosty z poprzednich trzech sesji kontynuował natomiast Benefit Systems (2,65 proc.) i zamknął się na 5-cio miesięcznych maksimach.

W gronie najsłabszych spółek z tego segmentu rynku były Celon Pharma (-4,31 proc.) oraz Budimex (-4,67 proc.), którego kurs pokonał lokalne, sierpniowe minimum.

W sWIG80 liderem w połowie i w gronie liderów na zakończeniu sesji był Wielton (+3,87 proc.), który ustanowił 3-miesieczne maksima, przy sporych, sięgających 1,2 mln zł obrotach. Najmocniej w tym segmencie rynku zyskał Boryszew (4,67 proc.), dla którego była to najmocniejsza zwyżka od początku lipca br., a jego kurs przy podwyższonych obrotach wybił się górą z kilkudniowej konsolidacji.

Najsłabiej w tym segmencie rynku sesję zakończyły akcje Oponeo .pl, którego kurs spadł o 11,75 proc. do 38,3 zł i ustanawia tegoroczne minima, przebijając techniczne wsparcia znajdujące się w okolicach 40 zł za akcję. Spółka po czwartkowej sesji opublikowała raport za I półrocze br. Zgodnie z opublikowanymi danymi, w drugim kwartale 2022 roku Oponeo odnotowało zysk netto na poziomie 7,5 mln zł w porównaniu do 19,5 mln złotych oczekiwanych przez analityków. Natomiast EBITDA wyniosła 20,9 mln w porównaniu do 29,4 mln złotych konsensusu.

Spadki od lipcowego szczytu kontynuował natomiast Biomed Lublin, którego akcje zamknęły sesję na 5,13 proc. minusie.

Na szerokim rynku najmocniej, o 22,89 proc. w górę poszły akcje HM Inwest, a kurs spółki odbijał od 52-tygodniowych minimów przy największych od roku obrotach. (PAP Biznes)

mt/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (18)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Ci co mają znowu na niczym zarabiają. Na covidku się skońćzyło, na ukrainoflacji też to powrót do korzeni.
koperytko
Zastanawiam sie kiedy te.py slepy gł/p/i leming (bo inaczej nie można tego napisać) zrozumie na czym polega system CO2. Kiedyś CO2 kosztowały 2-5 EURO co wkurzało PE. Dlatego notowania przeniesiono na giełdę ( z czego cieszyła się Kopacz i Tusk) - ale to też przy.głupy z PE źle oceniali bo certyfikaty wzrosły raptem 5-10 razy do Zastanawiam sie kiedy te.py slepy gł/p/i leming (bo inaczej nie można tego napisać) zrozumie na czym polega system CO2. Kiedyś CO2 kosztowały 2-5 EURO co wkurzało PE. Dlatego notowania przeniesiono na giełdę ( z czego cieszyła się Kopacz i Tusk) - ale to też przy.głupy z PE źle oceniali bo certyfikaty wzrosły raptem 5-10 razy do 20-25EURO - wtedy wymyslili nowy mechanizm ze wszystkie certyfikaty mają być kupowane na giełdzie i nie mozna je przekazać za darmo jak to robiła np Polska przekazując to energetyce. Wtedy nastąpił atak spekuły i certyfikaty poszybowały nawet gdy był covid....
Certyfikatów jest ograniczona ilośc i dodatkowo jest ona zmniejszana o 2% rocznie co powoduje że panstwa ktore mają już duży poziom zycia np Niemcy i nie muszą się dynamicznie rozwijacmogą sobie pozwolić na mały poziom dokupienia (pomijajac rosyjski gaz), natomiast państwa na dorobku jak Polska gdzie za rozwojem jest potrzeban coraz większa energia mają problem... Obecnie Polska po obecnych cenach 100EURO musi dokupić za 50 mld certyfikatów CO2, jeżeli CO2 będzie za 200EURO to będzie 100mld... jezeli dodatkowo Polska będzie się rozwijac jak obecnie i bedzie kolejna obniżka ilości certyfikatów to już bedzie 120mld...
Jest rok 2022 i zaczeła się wojna i ograniczenie dostaw gazu gdzie wszystkie kraje wracaja do wegla... Spalanie wegla zimą 2022-23 wzrośnie powiedzmy o 20% gdzie nie będzie pokrycia w certyfikatach - co się stanie z UE ? co się stanie z gospodarką ? co się stanie kiedy timmermans powie że certyfikaty zostały wykorzystane i olska ma zamknąć zakłady bo więcej nie dostanie ???
blesso
Polska znów przejadła miliardy na energetykę z uprawnień do emisji CO2 !!!
https://energia.rp.pl/co2/art36842571-polska-znow-przejadla-miliardy-na-energetyke-z-uprawnien-do-emisji-co2
koperytko
Każdy który chce zdystansowac UE gospodarczo podbija cene CO2 do 100-300-500EURO i ma to zagwarantowane poprzez upadek przemysłu w Europie. Niestety w PE siedza ślepi głusi i gł.u/.pi
blesso
Środki z emisji CO2 dostają rządy.
Nasz pisowsko-populistyczny przejadł ponad 20mld zł otrzymanych w ostatnich latach.

"Nadal nie ma Funduszu Transformacji Energetyki, którego budżet – zgodnie z projektem ustawy w 40 proc. ma składać się, ze sprzedaży uprawnień. Prace zatrzymały się na etapie konsultacji i przygotowania
Środki z emisji CO2 dostają rządy.
Nasz pisowsko-populistyczny przejadł ponad 20mld zł otrzymanych w ostatnich latach.

"Nadal nie ma Funduszu Transformacji Energetyki, którego budżet – zgodnie z projektem ustawy w 40 proc. ma składać się, ze sprzedaży uprawnień. Prace zatrzymały się na etapie konsultacji i przygotowania sprawozdania"
blesso odpowiada (usunięty)
Przeczytaj to :
https://energia.rp.pl/co2/art36842571-polska-znow-przejadla-miliardy-na-energetyke-z-uprawnien-do-emisji-co2
koperytko
czyli bankiera na temat CO2 stac tylko w kontekscie spadków na giełdzie.... śmiesznie i straszno
zoomek
Doczekam się partii która pójdzie do wyborów z hasłem wypowiadamy limity CO2 i opłaty za emisję? I jeszcze niech dotrzymają słowa (o ja naiwny!)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki