REKLAMA

Kilkadziesiąt tysięcy osób poszkodowanych przez Sknerus.pl

2020-02-14 17:07
publikacja
2020-02-14 17:07
Kilkadziesiąt tysięcy osób poszkodowanych przez Sknerus.pl
Kilkadziesiąt tysięcy osób poszkodowanych przez Sknerus.pl
fot. whitelook / / Shutterstock

Dwie osoby zostały aresztowane w wyniku śledztwa dotyczącego oszustw za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego i prania brudnych pieniędzy. Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że chodzi o Sknerus.pl. Zdaniem śledczych podejrzani mieli oszukać kilkadziesiąt tysięcy osób na ponad 16 mln zł.

Śledztwo, które prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, dotyczy oszustw na szkodę kilkudziesięciu tysięcy osób za pośrednictwem jednego z internetowych serwisów aukcyjnych oraz prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Jak poinformowała w piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa, policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwie osoby uwikłane w ten proceder.

Podczas przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz wynajmowanych przez nich skrytek depozytowych, policjanci znaleźli pieniądze w kwocie ponad 2 mln euro i ponad 3,5 mln zł, a także sztaby złota.

Według ustaleń śledztwa, użytkownicy serwisu aukcyjnego mieli możliwość licytowania wystawianych tam produktów m.in. smartfonów, notebooków. Uczestnictwo w licytacji wiązało się z koniecznością dokonania płatności. Użytkownik, który założył konto w serwisie, aby licytować musiał wcześniej zakupić uprawniania do podbijania ceny tzw. "bid". Z zasady, zakupione "bidy", użyte w trakcie licytacji, przepadały.

"Użytkownik wiedząc, że środki na ten cel wydatkowane utraci, starał się licytację wygrać, aby nabyć prawo do zakupu oferowanego produktu. Wygranie licytacji okazywało się jednak zadaniem bardzo trudnym i poza sporadycznymi przypadkami, nieosiągalnym" – przekazała prokuratura.

Śledczy oszacowali, że na ponad 47 tysięcy licytujących cenę, udało się to ok. 10 osobom. "Nie więcej niż 30 osób, widząc niemożność wygrania licytacji, skorzystało z opcji +kup teraz+ – płacili zatem pełną cenę towaru, a dodatkowo ponosili wydatki na zakup uprawnień do podbijania ceny. Jedynie część osób zakupione produkty faktycznie otrzymało" – poinformowała PK.

Ponadto - jak podano w komunikacie - administrator serwisu miał możliwość tworzenia tzw. avatarów – kont użytkowników wirtualnych, przydzielania im nieograniczonej ilości "bidów" i określania im parametrów licytacji. W rzeczywistości użytkownicy współlicytowali z kontami wirtualnymi. Zdaniem śledczych, na konto systemu aukcyjnego w ten sposób wpłynęło ponad 16 mln zł. Środki te zostały rozdysponowane przez podejrzanych.

Dwóch zatrzymanych usłyszało zarzuty doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 16 milionów złotych oraz prania brudnych pieniędzy pochodzących z popełnionego przestępstwa. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanych aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Mężczyznom grozi do 15 lat więzienia.

Prokuratura podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy.(PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (10)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Oddajcie mi moje lukrowane guziczki!!!!
nostsherlock
Po areszcie tymczasowym dostaną ofertę wstąpienia do partii.
xiven
no i gdzie teraz naczelni cwaniacy i janusze biznesu będą kupować najnowsze ajfony za 99zł?

ceny w sklepie są przecież dla frajerów i nie dotyczą się królów życia

specjalnie_zarejestrowany2
Kiedy zamkną organizatorów ZUS?
knl111
Bismarck nie żyje już od 1898 r.
xxpp
No i znowu tzreba będzie z budżetu ratować licytujących, bo "oni nie wiedzieli/'
po_co
A nie zastanawia Cię, że ludzie zgłaszają takie serwisy i nikt z nimi nic nie robi ?
Skoro jest to przestępstwo, a zawiadomienie o nim wpłynęło już dawno to przez brak zdecydowanych działań ludzie tracili pieniądze i owszem masz rację robili to jako osoby dorosłe, a wiec ponosząc konsekwencje swoich działań, niemniej
A nie zastanawia Cię, że ludzie zgłaszają takie serwisy i nikt z nimi nic nie robi ?
Skoro jest to przestępstwo, a zawiadomienie o nim wpłynęło już dawno to przez brak zdecydowanych działań ludzie tracili pieniądze i owszem masz rację robili to jako osoby dorosłe, a wiec ponosząc konsekwencje swoich działań, niemniej współwinnym tej sytuacji jest system który pomimo zawiadomienia nie robił nic.

W praktyce zamiast przeciwdziałać podobnym wyłudzeniom bardzo często czeka się na większa liczbę poszkodowanych po to tylko aby ogłosić spektakularny sukces rozbicia wielkiej grupy przestępczej.

Ja kiedyś zgłosiłem wyłudzenie danych osobowych, mając sprawcę na talerzu bo dane podawane w wielu serwisach są unikalne np. adres email zawiera dopisek związany z konkretną firmą - xxx.yyy-FIRMA@. Wiesz co usłyszałem ? Idź pan z tym do sądu cywilnego, mimo że jest to przestępstwo.

Więc tak, w państwie gdzie nie można takiego złodzieja zastrzelić powinien funkcjonować fundusz który z naszych kieszeni opłaca podobne przypadki. Może wtedy ludzie się obudzą jak zaczną płacić za błędy swojej władzy.
damamad
Widziały gały co brały. Podobnie jak frankowicze. Nikt im groźbami nie kazał tam włazić i kupować czegokolwiek.
slawko9999
Nie kazdy musi byc wszechwiedzacy.
Mamy zaufanie do serwisow. Jesli kradli i oszukiwali to niech siedza. Pytanie ile dostana z tych 15 lat.
goldbaker
Ale dlaczego? Przecież każdy ma swój rozum. Kiedyś tam byłem i po dwóch minutach stwierdziłem że tam strzygą jeleni.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki