REKLAMA

Skandal w Niemczech. Poseł CDU wycofuje się z polityki po aferze z handlem maskami ochronnymi

2021-03-06 03:11, akt.2021-03-07 20:22
publikacja
2021-03-06 03:11
aktualizacja
2021-03-07 20:22
fot. AMG_PHOTO / Shutterstock

Poseł współrządzącej w Niemczech partii CDU Nikolas Loebel zapowiedział w niedzielę, że zrezygnuje ze startu we wrześniowych wyborach parlamentarnych i odejdzie z polityki w związku z doniesieniami, iż zarobił ćwierć miliona euro na pośrednictwie w handlu maskami ochronnymi.

W wydanym oświadczeniu Loebel przeprosił wyborców i zapowiedział, że z końcem sierpnia złoży swój mandat poselski oraz nie będzie ubiegał się o reelekcję.

"Biorę odpowiedzialność za swoje działania" - oświadczył polityk.

Loebel w piątek przyznał, że jego firma Projektmanagement-GmbH otrzymała prowizję w wysokości około 250 tys. euro, ponieważ pośredniczyła w umowach zakupu masek między dostawcą z Badenii-Wirtembergii a dwiema prywatnymi firmami z Heidelbergu i Mannheim. Według Loebela było to "zwyczajowe wynagrodzenie na rynku". Podkreślił, że działał na rzecz spółki, a nie wykonywał swojego mandatu poselskiego. To jednak nie zadowoliło władz partii, w tym szefa CDU Armina Lascheta, który skrytykował polityka i wezwał go do odejścia.

Podobną decyzję co Loebel ogłosił wcześniej także poseł siostrzanej wobec CDU bawarskiej partii CSU Georg Nuesslein, oskarżany o korupcję w podobnej aferze. Prokuratura bada, czy polityk przyjął 660 tys. euro za promowanie jednego z dostawców w państwowych zamówieniach na maski ochronne. Poseł ogłosił odejście z klubu parlamentarnego CDU/CSU, gdzie był jednym z wiceprzewodniczących. Zapowiedział również rezygnację ze startu we wrześniowych wyborach do Bundestagu. (PAP)

W opublikowanym w piątek wieczorem oświadczeniu polityk CDU przyznał się jednak do błędu. Podkreślił, że w czasie pandemii w swej działalności biznesowej powinien był zachować większą wrażliwość.

"Der Spiegel" zauważa, że Loebel prowadził działalność wykorzystując także swoje konto mailowe w Bundestagu. "To pogwałcenie regulaminu Bundestagu" - ocenił w rozmowie ze "Spieglem" wysokiej rangi polityk CDU z Badenii-Wirtembergii.

Afera w sprawie prowizji wywoła burzę w CDU i pierwsze konsekwencje wobec Loebela. W piątek późnym wieczorem, po rozmowie w kierownictwem frakcji CDU/CSU w Bundestagu, ogłosił on, że wycofuje się z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Czołowi politycy CDU domagali się jednak wyciągnięcia wobec Loebela dalszych konsekwencji. Podkreślają, że takiego zachowania nie można tolerować. Chcą by Loebel wycofał się ze startu w jesiennych wyborach do Bundestagu.

"To głęboko nieprzyzwoite, że parlamentarzysta wzbogacił się (...) w czasie największego kryzysu od czasów drugiej wojny światowej" - napisał na Twitterze sekretarz generalny CDU, pochodzący z Polski Paul Ziemiak.

"Nasz kraj znajduje się w ciężkim kryzysie, za którego przezwyciężenie na polityków spada szczególna odpowiedzialność. Ci, którzy napełniają sobie kieszenie zarabiając na towarach niezbędnych do życia, takich jak maski, nie reprezentują narodu, lecz najniższe interesy" - napisał na Twitterze polityk CDU Manuel Hagel, którego cytuje portal swr.de.

Według "Spiegla" w podobne interesy związane z zamówieniami na maseczki ochronne mogło zaangażować się ponad 20 deputowanych, jednak jak na razie z wyjątkiem Loebela wszyscy zaprzeczyli, by otrzymali prowizje lub osiągnęli inne korzyści. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
nostsherlock
A wystarczyło znaleźć jakiegoś instruktora narciarstwa i wszystko byłoby OK
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fakty
Do meryta poniżej. Mgr. Zbigniew Zero, wybitny prawnik, nie potrafi znaleźć paragrafu na Szumowskiego ? Służę pomocą. Każda umowa powyżej 100 mls wymaga opinii Prokuratorii Generalnej. Umowa na respiratory nie miała takiej opinii, i maż już pierwszy paragraf, art. 231 KKM
r4k
A wystarczyło powiedzieć, że nie zrobi kroku w tył.
pirat125
W KAŻDYM KRAJU CO PROMUJĄ COVIDA JEST KORUPCJA Z MASKAMI > TESTAMI i SZCZEPIONKAMI -TO WSZYSTKO TO JEST ŚCIEMA TOTALNA
jpelerj
A w PL dostali podziękowania i dotacje dla rodzinnych biznesów.
dariusz1976
Janusz Korwin Mikke o ty mówił
https://www.youtube.com/watch?v=_ngHXcvDdpM
jes
Z jakie go powodu skandal? U nas ministrowie zdrowia handlują maseczkami, respiratorami i jeszcze są wychwalani w tv publicznej a w kościołach odprawiane są msze w ich intencji.
Dziwni ci Niemcy.
and00
Na szczęście na czele senatu stoi jedyny ordynator w Polsce co nigdy łapówki nie wziął :)))
krokus12 odpowiada and00
A są jakieś twarde dowody czy tylko pomówienia .

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki