Skąd się wzięła niższa stopa bezrobocia?

główny analityk Bankier.pl

Na pierwszy rzut oka dane GUS wydają się podejrzane. Rządowa instytucja na dwa dni przed wyborami raportuje „cudowny” spadek bezrobocia po 8 latach władzy jednej partii.  Trudno nie doszukiwać się drugiego dna. Zwłaszcza że nie przypominam sobie, aby w ostatnich latach GUS  rewidował w dół statystyki bezrobocia raportowane wcześniej przez MPiPS.

Ale tym razem zwolennicy „teorii spiskowych” najprawdopodobniej wpadli na zły trop. Różnica we wrześniowej liczbie bezrobotnych raportowanych przez GUS i ministerstwo wyniosła 1,5 tys., co przy przeszło 1,5 mln osób zarejestrowanych jako bezrobotne stanowi mniej niż 0,1 pkt. proc., podczas gdy rewizja wyniosła 0,2 pkt. proc.

W dół zrewidowano także stopę bezrobocia za sierpień (z 10,0% do 9,9%), choć raportowana liczba bezrobotnych pozostała bez zmian. Może to oznaczać tylko jedno: podwyższona została liczba osób aktywnych zawodowo, na którą składają się osoby poszukujące pracy (bezrobotni) oraz pracujący.

Poza tym faktyczna stopa bezrobocia w Polsce jest niższa od podawanej przez GUS. Bezrobocie szacowane przez Eurostat przy użyciu metody BAEL wyniosło w sierpniu 7,2% i było o 2,7 pkt. proc. niższa od stopy bezrobocia rejestrowanego. I nie jest to żadna sensacja, ponieważ taki stan rzeczy utrzymuje się od lat. Różnica wynika z faktu, że do „urzędów pracy” zgłasza się pewna liczba ludzi, którzy pracy nie szukają (bo albo nie chcą pracować, ale pracują na czarno), ale chcą uzyskać status bezrobotnego (choćby ze względu na wpis do listy „ubezpieczonych” w NFZ).

Tekst jest komentarzem do artykułu pt. "GUS: stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,7%".

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 ~poldek

Panie Kolany -pan jest głównym analitykiem bankiera.pl? Przy Panu to ja jestem profesorem. 1,5 tyś osób to owszem 0,1% bezrobotnych, ale nie stopy bezrobocia. 1,5 tyś osób przy niemal 16 mln pracujących to około 0,01%, więc rewizja to głównie zmiana liczby pracujących. I znów pan okazał się amatorem, bo suma pracujących i bezrobotnych jest w mianowniku stopy bezrobocia, jeśli więc stopa spadła, to liczba pracujących (aktywnych zawodowo) wzrosła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 ~kkk

Dlatego trzeba skończyć z tym ubezpieczeniem NFZ przez status "bezrobotnego".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil