REKLAMA

Senat USA odrzucił pakiet wydatków na pomoc Ukrainie. Chodzi o 61 miliardów dolarów

2023-12-06 23:47
publikacja
2023-12-06 23:47

Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany. Przeciwko zagłosowali wszyscy Republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej.

Senat USA odrzucił pakiet wydatków na pomoc Ukrainie. Chodzi o 61 miliardów dolarów
Senat USA odrzucił pakiet wydatków na pomoc Ukrainie. Chodzi o 61 miliardów dolarów
fot. Deacons docs / / Shutterstock

Za dalszym procedowaniem ustawy opowiedziało się 50 senatorów Demokratów, a przeciwko było 49 Republikanów oraz należący do klubu Demokratów Bernie Sanders, który sprzeciwia się bezwarunkowej pomocy Izraelowi. Ponieważ dla większości projektów w Senacie wymagana jest większość 60 głosów, pakiet został zablokowany.

Fiasko nie oznacza definitywnego końca szans na uchwalenie pakietu funduszów dla Ukrainy; większość Republikanów w Senacie opowiada się za dalszą pomocą, lecz chce zmusić Demokratów do zawarcia w projekcie daleko idących restrykcji w polityce azylowej i kontynuacji budowy płotu na granicy z Meksykiem. W środę prezydent Biden powiedział, że jest skłonny do kompromisu w sprawie imigracji, bo "system jest zepsuty", lecz nie zgadza się na "branie Ukrainy jako zakładnika" dla skrajnych, jego zdaniem, żądań Republikanów.

Na przyjęcie odpowiedniej ustawy przed końcem roku nie ma jednak wiele czasu, bo Izba Reprezentantów rozpoczyna świąteczną przerwę już 14 grudnia, choć może zostać ona przedłużona. Tzw. whip republikańskiej mniejszości w Senacie John Thune powiedział w środę, że nie widzi szans na uchwalenie ustawy przed świętami, "o ile nie będziemy tu do samego końca".

Liderzy Republikanów w obydwu izbach Kongresu sygnalizowali, że nie zrezygnują ze swoich postulatów. Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson miał zagrzewać kolegów partyjnych, by byli gotowi "umierać" za żądane przez partię rozwiązania ws. imigracji. W podobnym tonie wypowiadał się lider mniejszości w Senacie Mitch McConnell, który należy do jednych z najbardziej zagorzałych stronników Ukrainy na Kapitolu. Inny zwolennik Ukrainy, kongresmen Don Bacon powiedział z kolei Politico, że jest to jedyny sposób na zmuszenie Demokratów do zgody na imigracyjne reformy.

Pytany przez PAP Senator Demokratów Tim Kaine powiedział tuż po oddaniu głosu, że mimo środowego fiaska nadal jest przekonany, że uda się przegłosować pakiet, a on sam jest skłonny pozostać w Senacie tak długo, jak to konieczne.

"Imigracja jest czymś, czym musimy się zająć. Jestem w pełni skłonny do głosowania w sprawie reform" - oznajmił.

W podobnym tonie wypowiedział się Demokrata Jim Tester."Jeśli będę musiał tu być do piep... dnia Bożego Narodzenia, będę tu (...) bo fundusze dla Ukrainy muszą zostać zatwierdzone"

Z kolei Lindsey Graham powiedział dziennikarzom, że nie wie, czy uda się to zrobić do końca roku. Dodał jednocześnie, że jest zachęcony słowami prezydenta Bidena o jego skłonności do kompromisu. "Tu trzeba przywództwa prezydenta" - powiedział dziennikarzom zgromadzonym przed izbą. Pytany przez PAP, czy Republikanie zgłoszą nową propozycję, odparł, że jeszcze nie wie, ale on sam chce takich rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy. Zaznaczył jednak, że "chce być w stanie zagłosować za wsparciem naszych sojuszników".

Odrzucony projekt zakładał uchwalenie 111 mld dolarów wydatków budżetowych na pomoc Ukrainie (61 mld), Izraelowi, Tajwanowi i innym państwom Indo-Pacyfiku, a także na wzmocnienie ochrony granic oraz walkę z obrotem fentanylu.

Do porażki doszło mimo coraz bardziej dramatycznych ponagleń Białego Domu i samego prezydenta Bidena, który jeszcze w środę ostrzegał, że brak pomocy dla Ukrainy byłby "ogromnym prezentem" dla Władimira Putina i może w przyszłości kosztować Amerykę życie własnych żołnierzy, jeśli Rosja zdecyduje się zaatakować któreś z państw NATO. W jaskrawych tonach sprawę przedstawiali też Demokraci.

"Nie możemy pokazać naszym przeciwnikom, że mogą nas po prostu przeczekać. Nie możemy pozwolić sobie na półśrodki, które mówią naszym sojusznikom, że jesteśmy przy tylko niektórych z nich, i to tylko czasami" - mówiła przed głosowaniem przewodnicząca Senatu pro Tempore i szefowa komisji budżetowej Patty Murray. Dodała, że fiasko pozwoliłoby Rosji m.in. na zniszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej, uzyskanie dominacji w powietrzu i "potencjalnego katastrofalnego punktu zwrotnego w wojnie".

"To jest moment, który zapisze się w historii. Stawką jest bezpieczeństwo Ameryki, przetrwanie demokracji i przyszłość wojny na Ukrainie" - mówił lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer. Dodał, że od decyzji Kongresu zależy wynik wojny na Ukrainie"

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (35)

dodaj komentarz
midas69
Po 2 latach bidon i ekipa sie ogarnęli, że wysyłanie 100mld zielonych do najbardziej skorumpowanego kraju w Europie bez żadnej kontroli tej kasy to był przeciętny pomysł XD
prawda_
Biednemu nierzadowi na Ukrainie odetneli pepowine. Teraz czas na odciecie Zelenskiego, tak samo jak wszystkie poprzednie polityczne gwiazdki wylansowane przez sluzby USA.
mistrz_erudycji
Kapnęli się że cześć tego uzbrojenia jest opylana w krajach 3 świata.
superbroker
Moim zdaniem pomoc Ukrainie jest kluczową sprawą w obecnej polityce międzynarodowej. To państwo pełni kluczową rolę buforu bezpieczeństwa oddzielającego zachodnią cywilizację od sowieckiego imperializmu i cara Władimira I. Jeśli Ukraina upadłaby to następnym celem będzie Mołdawia, a potem państwa bałtyckie. Obecne wsparcie militarne Moim zdaniem pomoc Ukrainie jest kluczową sprawą w obecnej polityce międzynarodowej. To państwo pełni kluczową rolę buforu bezpieczeństwa oddzielającego zachodnią cywilizację od sowieckiego imperializmu i cara Władimira I. Jeśli Ukraina upadłaby to następnym celem będzie Mołdawia, a potem państwa bałtyckie. Obecne wsparcie militarne dla Kijowa jest więc inwestycją w międzynarodowe bezpieczeństwo, któa zwróci się już niedługo w postaci osłabienia Inperium Zła. Maam nadzieję, że dojdą do porozumienia,a armia cara Władimira zostanie pokonana, a on sam stanie przed MTK.
andregru
A moim zdaniem Ukraina powinna bardziej sięgnąć do funduszy swoich oligarchów. Jak wyglądają wydatki na administrację , płace i korupcja - https://kresy.pl/wydarzenia/sprzedaz-luksusowych-aut-na-ukrainie-bije-rekordy/
trpaslik
I spokojnie byłaby buforem, gdyby od 2014 roku nie próbowała eksterminować ludności rosyjskojęzycznej mieszkającej na swoim terenie. Znalazł się obrońca tej ludności i należało to przewidzieć. Palestyńczycy nie mają tyle szczęścia, żeby ktoś się za nimi ujął.
fiat126p odpowiada trpaslik
Eksterminować? To znaczy? Mordować, zamykać w łagrach?
To był pretekst. Chociaż Ukraina mogła to rozegrać lepiej.
Jakoś Rosjan na Łotwie i w Estonii nie uważa się za "eksterminowanych" chociaż utrudnienia mają większe niż na Ukrainie (a języki niepodobne do rosyjskiego). Sami zresztą w większości zamiast w Rosji
Eksterminować? To znaczy? Mordować, zamykać w łagrach?
To był pretekst. Chociaż Ukraina mogła to rozegrać lepiej.
Jakoś Rosjan na Łotwie i w Estonii nie uważa się za "eksterminowanych" chociaż utrudnienia mają większe niż na Ukrainie (a języki niepodobne do rosyjskiego). Sami zresztą w większości zamiast w Rosji wolą mieszkać gdzie mieszkają. Inaczej już by do Rosji wyjechali... aby zostać powołanymi jako wkładka mięsna na front ukraiński.
No tak, ale na Łotwie i w Estonii nie ma tyle czarnoziemów. Ani zagłębia z surowcami, których przecież Rosji najwyraźniej brakuje...
samsza
Decyzje zapadły dawno temu. Teraz jest tylko akcja czyste ręce, te brudne mają mieć "ci wstrętni republikanie z ich żądaniami", a czysty jest "nic nie mogę" Biden. Niedługo to samo u nas, z "nic nie mogę" Tuskiem.
inwestor.pl
Jest to chwyt rozsądny i uzasadniony.
polonu
bara bara, jedyne co to jankesi pouciekają ale to i lepiej więcej chleba . i benzyna stanieje , inflacja spadnie . zaszczep się lepiej ,

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki