REKLAMA

Selvita z optymizmem patrzy na resztę '20; sytuacja rynkowa wraca do normy

2020-05-26 11:40
publikacja
2020-05-26 11:40

Selvita z optymizmem patrzy na resztę 2020 roku i zakłada realizację tegorocznych celów finansowych, ale nie spodziewa się utrzymania dynamiki wzrostu przychodów z pierwszego kwartału - poinformował PAP Biznes prezes Bogusław Sieczkowski. Zarząd zauważa, że utrudniona przez epidemię koronawirusa sytuacja rynkowa wraca do normy i podtrzymuje realizację pierwszej akwizycji w tym roku.

/ Selvita

"W naszej opinii najtrudniejszy czas, jeśli chodzi o konsekwencje epidemii, minął. Część pracowników wciąż pracuje w swoich domach, a w laboratoriach prowadzona jest praca zmianowa. Operacyjnie w maju było już lepiej, świat przyzwyczaił się do ograniczeń, dostawy materiałów do laboratoriów odbywają się na bieżąco, wszystko powoli wraca do normy" - powiedział PAP Biznes prezes Sieczkowski.

"Jeśli chodzi o kontraktowanie, to kwiecień był najtrudniejszy - klienci w USA przenosili się wtedy na pracę zdalną. W maju widać już, że wszystko wraca do normy" - dodał.

Prezes wskazał, że w ciągu miesiąca Selvita pozyskała kontrakty za kilkanaście milionów zł, z czego w segmencie usługowym 9 mln zł.

"To bardzo dobry wynik. Działamy dalej, kontraktujemy i to upewnia nas w tym, że zrealizujemy cele zaplanowane na ten rok. Nasze wyniki nie są jednorazowym wybiciem, to efekt wielu lat ciężkiej pracy. Z optymizmem patrzymy na kolejne kwartały" - powiedział Sieczkowski.

Skonsolidowane przychody Selvity w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosły o 41 proc. do 31 mln zł. Przychody komercyjne w segmencie usługowym wyniosły 25,3 mln zł (+46 proc. rdr), a w segmencie bioinformatycznym 3 mln zł (+33 proc. rdr).

Grupa odnotowała w pierwszym kwartale 2020 roku 4,5 mln zł zysku operacyjnego wobec 2,2 mln zł przed rokiem. Zysk netto wzrósł o 92 proc. osiągając 3,7 mln zł.

"W całym roku raczej nie będzie aż tak wysokiej dynamiki przychodów jak w pierwszym kwartale, ponieważ baza z pierwszego kwartału ubiegłego roku była stosunkowo niska. Widać, że idziemy z dużym zapasem wobec tego, co zapowiadaliśmy, ale nie obiecujemy utrzymania aż tak wysokiej dynamiki w kolejnych kwartałach tego roku" - powiedział prezes.

Selvita informowała wcześniej, że cele na 2020 rok zakładają 30-proc. wzrost przychodów rdr w segmencie usługowym i utrzymanie dwucyfrowej rentowności operacyjnej.

Strategia Selvity na lata 2020-2023 zakłada osiągnięcie ponad 300 mln zł przychodów przy stabilnej marży EBITDA oraz ponad miliard zł wartości rynkowej w 2023 roku.

Spółka, prócz wzrostu organicznego, zamierza rosnąć poprzez akwizycje. W planach do 2023 roku ma trzy przejęcia. Selvita informowała wcześniej, że bierze pod uwagę firmy, które osiągają jednostkowe przychody w przedziale 2-20 mln euro z liczbą pracowników pomiędzy 30 a 150 osób.

"Pracujemy mocno z węższą grupą targetów. Podtrzymujemy, że w tym roku planujemy dokonać pierwszej akwizycji. Jesteśmy na etapie analizy dokumentów" - powiedział Sieczkowski.

Inwestycje Selvity mają być sfinansowane m. in. z bezprospektowej emisji akcji do 15 proc. kapitału, skierowanej do inwestorów kwalifikowanych. Spółka chce pozyskać z emisji około 90 mln zł.

"Pozyskane środki powinny nam wystarczać, razem z planowanym zadłużeniem, na realizację planów akwizycyjnych do 2023 roku" - powiedział prezes Selvity.

"Mamy nadzieję, że walne zautoryzuje nasze plany. Wtedy niezwłocznie chcielibyśmy zacząć działać w związku z emisją i pozytywnie zaskoczyć" - dodał.

Walne zgromadzenie ws. emisji akcji jest zaplanowane na wtorek, 26 maja.

Selvita świadczy usługi w obszarze opracowywania nowych leków, badań regulacyjnych, a także badań i rozwoju na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, chemicznych oraz agrochemicznych.

Wartość portfela zamówień Selvity na 2020 rok, wynikająca z podpisanych kontraktów handlowych i umów o dotacje, wynosi obecnie blisko 96 mln zł i jest o 41 proc. wyższa niż rok wcześniej.

"Pracujemy nad tym, aby backlog rósł we wszystkich krajach. Docelowo jednak mniej więcej struktura naszych przychodów powinna odpowiadać strukturze rynków na świecie, a USA to jest ponad 30 proc. Jest więc jeszcze potencjał do wzrostu" - powiedział prezes Sieczkowski.

Selvita podała, że przychody z usług w USA wzrosły w pierwszym kwartale o 175 proc. i stanowią ponad 25 proc. całego segmentu. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
emigrant40
Taka gra słówek :)

"W naszej opinii najtrudniejszy czas, jeśli chodzi o konsekwencje epidemii, minął. Część pracowników wciąż pracuje w swoich domach, a w laboratoriach prowadzona jest praca zmianowa. Operacyjnie w maju było już lepiej, świat przyzwyczaił się do ograniczeń, dostawy materiałów do laboratoriów
Taka gra słówek :)

"W naszej opinii najtrudniejszy czas, jeśli chodzi o konsekwencje epidemii, minął. Część pracowników wciąż pracuje w swoich domach, a w laboratoriach prowadzona jest praca zmianowa. Operacyjnie w maju było już lepiej, świat przyzwyczaił się do ograniczeń, dostawy materiałów do laboratoriów odbywają się na bieżąco, wszystko powoli wraca do normy"powiedział PAP Biznes prezes Sieczkowski.Z powyższego cytatu Pana Prezesa wynika że czas epidemii był dla spółki trudnym i niedobrym okresem a tymczasem w ostatnim raporcie na str 73 czytamy:

Do dnia publikacji niniejszego raportu nie został odnotowany negatywny wpływ rozprzestrzenienia się koronawirusa na przychody Emitenta z prowadzonej działalności. W okresie sprawozdawczym Q12020 ,ze względu na charakter prowadzonej działalności typu CRO oraz outsourcingu
usług przez firmy biotechnologiczne oraz farmaceutyczne ,Emitent zanotował wzrost zainteresowania świadczonymi usługami, zwłaszcza od podmiotów zagranicznych poszukujących zastępstwa i dywersyfikacji w czasie pandemii w zakresie zlecanych prac badawczo-rozwojowych.

oba cytaty z danych opublikowanych dziś :)

no to jaki w końcu wpływ na spółkę wywarła epidemia ?? dobry czy niedobry?? :)))))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki