REKLAMA

Sekretarz ONZ ostrzegł przed zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji

2023-07-19 03:29
publikacja
2023-07-19 03:29

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres zwrócił się we wtorek do Rady Bezpieczeństwa o współpracę na rzecz sztucznej inteligencji (AI), która niweluje, a nie wzmacnia podziały społeczne i gospodarcze. Ostrzegł zarazem przed niebezpieczeństwami związanymi z AI.

Sekretarz ONZ ostrzegł przed zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji
Sekretarz ONZ ostrzegł przed zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji
fot. Evan Schneider / / Xinhua

"Musimy współpracować na rzecz sztucznej inteligencji, która znosi podziały społeczne, cyfrowe i gospodarcze, a nie jeszcze bardziej nas od siebie oddala. Wzywam do połączenia sił i budowania zaufania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa" – mówił Guterres.

Podkreślając potencjał AI w przyspieszaniu rozwoju ludzkości, ostrzegł przed złośliwym wykorzystaniem rewolucyjnej technologii. Ocenił, że gdyby AI stała się głównie bronią do przeprowadzania cyberataków, generowania deepfake'ów lub szerzenia dezinformacji i mowy nienawiści, miałoby to bardzo poważne konsekwencje dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa.

Uznał za ogromny powód do niepokoju nieprawidłowo działające systemy sztucznej inteligencji. Wskazał przy tym na interakcję między AI a bronią jądrową, biotechnologią, neurotechnologią oraz robotyką.

Guterres potraktował jako istotne ustanowienie nowych międzynarodowych zasad i powołanie globalnych agencji zajmujących się sztuczną inteligencją.

"Dlatego z zadowoleniem przyjmuję apele niektórych państw członkowskich o utworzenie nowego podmiotu ONZ dla wspierania wspólnych wysiłków na rzecz zarządzania tą niezwykłą technologią, inspirowaną takimi modelami jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego lub Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych” – oświadczył Gutterres.

Zapowiedział spotkanie wysokiego szczebla w sprawie AI, które przedstawi sprawozdanie na temat opcji globalnego zarządzania w tej dziedzinie.

Guterrs poinformował, że zamierza wydać specjalny przewodnik polityczny dotyczący nowej agendy na rzecz pokoju. Przedstawi tam zalecenia dla państw członkowskich ONZ dotyczące zarządzania sztuczną inteligencją.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
infinityhost
"ONZ zmniejszyła pomoc dla głodujacego Haiti, UE deklaruje wsparcie" - ludzi zagłodzić, cyfrowych świadków uciszyć. I co potem? Tych co przetrwają kolejny raz do obozów koncentracyjnych?
infinityhost
A mnie wczoraj AI uczył jak się komunikować z Japończykami. Rozumiem, że to jest ból tego leśnego dziadka, relacje międzynarodowe ludzi, gdzie ONZ może stać bytem zbędnym.
infinityhost
Jest człowiekiem, więc szacunek jak najbardziej mu okażę, ale poważnie na pewno tego leśnego dziadka traktował nie będę. Kopernika też prawie powiesili tacy jak on.

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki