Schulz wezwał polski rząd do wyjścia z impasu ws. TK

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podczas wystąpienia na rozpoczęcie czwartkowego szczytu UE w Brukseli wezwał polski rząd do "znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu". UE potrzebuje Polski "silnej i demokratycznej" - mówił.

Schulz zaznaczył, że opinia Komisji Weneckiej "poddaje silnej krytyce zaproponowane przez polski rząd zmiany w Trybunale Konstytucyjnym".

"Niezależny sąd konstytucyjny jest częścią systemu mechanizmów gwarantujących zachowanie równowagi w polityce. Obecna sytuacja oznacza, że te mechanizmy kontroli i równowagi są zablokowane. W imieniu Parlamentu Europejskiego wzywamy polski rząd do znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu i zaangażowania w debatę, która naprawi wady ostatnich reform" - podkreślił szef PE w przemówieniu do przywódców państw unijnych.

"W czasach +Solidarności+ naród polski dzielnie walczył o demokrację i praworządność, wzniecając rewolucję demokratyczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Skorzystaliśmy na tym wszyscy, a szczególnie mój kraj. Bez wątpienia potrzebujemy w UE silnej i demokratycznej Polski. Dlatego też ostatnie wydarzenia w Polsce budzą nasze szczególne zaniepokojenie" - powiedział.

Dodał, że Parlament Europejski oczekuje, iż Komisja Europejska będzie kontynuować dialog w ramach mechanizmu praworządności i zweryfikuje, czy rząd polski zrealizował w pełni zalecenia Komisji Weneckiej.

Schulz wspomniał o sytuacji w Polsce obok najważniejszych spraw, którymi zajmuje się unijny szczyt: problemu migracji i sytuacji gospodarczej w Unii. Jak relacjonował na późniejszej konferencji prasowej, dyskusji na ten temat nie było, ale premier Beata Szydło zareagowała na jego słowa i - jak mówił - przyjęła je "niezbyt entuzjastycznie". Według Schulza także premier Węgier Viktor Orban skomentował tę wypowiedź.

Schulz wyjaśnił, że w miniony wtorek Konferencja Przewodniczących PE, czyli szefowie grup politycznych, spotkała się wiceprzewodniczącym KE ds. praworządności Fransem Timmermansem, który poinformował o opinii Komisji Weneckiej na temat Polski oraz swoich konkluzjach. "Otrzymałem upoważnienie, by dziś tutaj przedstawić stanowisko Parlamentu Europejskiego i zaapelować do polskiego rządu o wzięcie pod uwagę i rozważenie wniosków Komisji Weneckiej oraz o dialog z odpowiednimi instytucjami" - powiedział Schulz.

Jak poinformował, podczas Konferencji Przewodniczących rekomendował, by Parlament Europejski nie przyjmował rezolucji o Polsce dopóki polski rząd nie zajmie stanowiska w sprawie opinii Komisji Weneckiej.

"To nie jest żaden osąd polskiego rządu. To apel o wzięcie pod uwagę opinii Komisji Weneckiej, o którą zresztą polski rząd sam poprosił" - powiedział Schulz.

W czwartek największa frakcja w PE, Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, podjęła decyzję, że przygotuje projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce. Według źródeł PAP europosłowie mają się nią zająć na małej sesji plenarnej 27-28 kwietnia.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w ubiegłym tygodniu opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".(PAP)

awi/ tgo/ mc/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~olo

Trochę prawdy !

http://niezalezna.pl/70801-faszysta-ktory-lubil-wypic-teraz-grozi-polsce-cala-prawda-o-martinie-schulzu

! Odpowiedz
3 9 ~kar

Tow. Schulz ---Waszym partnerem jest sekretarz KC PZPR tow. Marcin Święcicki z PO albo
szpicle TW SB komunistycznej bezpieki z PO. Nieuk ma tupet pouczać innych.

! Odpowiedz
3 8 ~sam

Niedouczony tow. Schulz poucza Polskę i ośmiesza się. Nakręcany donosami z PO i PO bis
Petru tow. Schulz atakuje. Łapy precz od naszego kraju.

! Odpowiedz
3 6 ~budka

a pod którą budką z piwem apelował???

! Odpowiedz
4 13 ~PATRYJOTA

Rozliczyc ta cala PO korupcyjna organizacje..dac solidne wyroki,pokonfiskowac majatki,zabrac uprzywilowania i wysokie emerytury..podac do publicznej wiadomosci aby Polacy widzieli kto kraj rujnowal i jak naprawde wygladala ta "zielona wyspa" ktora byla tylko wynikiem propagandy sukcesu PO Tuaska i UE oraz Merkel a naprawde to ponad 500miliardow euro dlugow ktore beda splacac nastepne pokolenia Polakow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 ~woj

A czemu nie apeluje do opozycji?

! Odpowiedz
8 17 ~HipokryciEU

Sekretarz PZPR prezesem trybunału stoi na straży prawa i demokracji toż to hipokryzja w czystej postaci!!!

! Odpowiedz
12 6 ~ityle

Sekretarz PZPR to prawa ręka prezesika, nazywa się prokurator Piotrowicz!

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 16 ~CZŁOWIEK

WYSOKIE EMERYTURY I PRZYWILEJE UB, SB, ZOMO, MUNDUROWYCH, PARLAMENTARNYCH... ILE TO ROK PO ROKU KOSZTOWAŁO I KOSZTUJE??? A GRUBA KRESKA??? DLA SIEPACZY Z LAT 1944-1956??? I PÓŻNIEJSZYCH? ZŁOTE KARTY, AUTA SŁUŻBOWE - SZLACHTA JAK PRZED ROZBIORAMI... HAŃBA PARLAMENTARNYM I RZADZĄCYM I PARTYJNYM, HAŃBA!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil