Sawicki: resort skontroluje, czy rolnicy wiedzieli o odszkodowaniach

29.09. Warszawa (PAP) - Resort skontroluje, czy rolnicy otrzymali informacje na temat możliwości ubiegania się o odszkodowania z powodu wystąpienia epidemii E-coli - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki na czwartkowej konferencji prasowej.

Kilka dni temu rolnicy z woj. świętokrzyskiego zarzucili Agencji Rynku Rolnego (ARR), że nie informowała, jak można uzyskać odszkodowanie.

Chodzi o wypłatę odszkodowań za straty poniesione od 26 maja do 30 czerwca. W tym okresie konsumenci obawiając się o swoje zdrowie w związku z epidemią E-coli, wstrzymywali się z zakupem warzyw. Z tego powodu najwięcej strat w Polsce ponieśli producenci pomidorów i ogórków.

Jak zauważył minister, na złożenie wniosku rolnicy mieli 20 dni. W tym czasie odbyło się kilka konferencji prasowych, na których takie informacje o odszkodowaniach były przekazywane. Podkreślił, że o takich możliwościach były informowane izby rolnicze i samorząd gminny. "Wydaje mi się, że każdy, kto chciał dotrzeć do informacji, je otrzymał. Ze względu na sygnały, które płyną z woj. świętokrzyskiego, przeprowadzimy kontrolę, czy rzeczywiście były w tej sprawie jakieś niedopatrzenia" - powiedział Sawicki.

Rzeczniczka ARR Iwona Ciechan zapewnia, że Agencja wielokrotnie informowała o możliwości uzyskania rekompensaty, m.in. informacje na ten temat publikowane były w prasie, radiu i telewizji, jak również można było je uzyskać w oddziałach ARR.

Sawicki zaznaczył, że program odszkodowań dla gospodarstw indywidualnych był realizowany po raz pierwszy. Dotychczas z rekompensat z powodu wycofania produktu z rynku czy tzw. zielonych zbiorów mogli jedynie skorzystać rolnicy zorganizowani w organizacjach producentów. Minister zaznaczył, że w Polsce jest mało organizacji producenckich, dlatego wystąpił z wnioskiem do Komisji Europejskiej, by z rekompensat mogli skorzystać także rolnicy niezrzeszeni.

Mimo że na złożenie wniosku było mało czasu, to 4,8 tys. gospodarstw dostarczyło dokumenty, a prawie 1/3 z nich pochodzi z woj. świętokrzyskiego - tłumaczył szef resortu rolnictwa. Dodał, że każdy wniosek musiał być skontrolowany przez Agencję Rynku Rolnego.

Według Sawickiego ARR wypłaciła już 97 proc. środków. Polska otrzymała na odszkodowania w związku z epidemią E-coli 46 mln euro. Do 22 września wypłacono 65,3 mln zł, a w kolejnej transzy (29 września) - 110 mln zł, w sumie: 175,3 mln zł.

Na rozliczenie się z unijnych pieniędzy ARR ma czas do 15 października. (PAP)

awy/ amac/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil