REKLAMA

Sarnowski tłumaczy, dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa

2021-12-27 14:04
publikacja
2021-12-27 14:04
Sarnowski tłumaczy, dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa
Sarnowski tłumaczy, dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa
/ Twitter/Ministerstwo Finansów

Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9-proc. - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach, czyli w wysokości 4,9 proc., za luty.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Sarnowski był pytany, czy to prawda, że składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9 proc. – tak twierdzi ZUS, a nie 4,9 proc., jak przewidują rozwiązania podatkowe "Polskiego ładu".

Sarnowski wyjaśnił, że rozliczenie składki zdrowotnej na nowych zasadach dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostało pomyślane w taki sposób, by składka była opłacana od osiąganego dochodu i by była w wysokości 4,9 proc., bez możliwości odliczenia od podatku.

"Aby ułatwić księgowym czy biurom rachunkowym dokonanie tych obliczeń, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym. Także składka za luty będzie liczona od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (jak w 2021 r., a nie dochód, jak będzie w 2022 r., PAP), natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku" - powiedział wiceminister.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Sarnowski przekonywał, że jest to rozwiązanie korzystne dla dużej części przedsiębiorców, "nawet biorąc pod uwagę, że stawka składki jest wyższa, bo nie 4,9 a 9 proc.”. "W przypadku ogromnej większości podatników rozliczających się +liniówką+ mamy do czynienia z przedsiębiorcami, których dochody przekraczają 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Także dzięki zastosowaniu tego przepisu przejściowego ponad 60 proc. przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym zapłaci niższą składką niż gdyby już od stycznia zaczęły obowiązywać zasady, które będą działać w lutym i kolejnych miesiącach” – stwierdził wiceminister finansów.

Wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. zmiany podatkowe w ramach "Polskiego ładu", zmieniają m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i likwidują mozliwość odpisu składki od podatku. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników). Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

kmz/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
HardMetal
Gdzie jest choć odrobina sprawiedliwości? Czemu ktoś obrotny kto prowadzi firmę ma płacić za usługi medyczne więcej niż inni? Dostanie lepsze usługi? Będzie miał lepsze łóżko w szpitalu? Będzie miał krótsze kolejki do specjalistów? NIE! Czemu więc jedne i te same usługi mają różnie kosztować dla różnych ludzi? Drodzy wyborcy PISu Gdzie jest choć odrobina sprawiedliwości? Czemu ktoś obrotny kto prowadzi firmę ma płacić za usługi medyczne więcej niż inni? Dostanie lepsze usługi? Będzie miał lepsze łóżko w szpitalu? Będzie miał krótsze kolejki do specjalistów? NIE! Czemu więc jedne i te same usługi mają różnie kosztować dla różnych ludzi? Drodzy wyborcy PISu jeszcze was ten ich NOWY ŁAD dojedzie i wy odczujecie to najbardziej. Przedsiębiorcy tak podniosą ceny że skarpety wam pospadają. Przekonacie się o tym tylko odrobinę później skoro nie umiecie myśleć zanim coś się wydarzy.
qonradx
Czytam to już drugi tydzień i im więcej czytam tym mniej rozumiem. Nawet jeżeli jakimś cudem dzięki tym rozwiązaniom wpływy z podatków będą wyższe niż obecnie, to i tak zostaną one przeżarte przez masę nowych i starych urzędników potrzebnych do tego żeby wprowadzić tą chorą teorie w praktykę! tysiące wyjątków, ulg, odliczeń, obowiązków Czytam to już drugi tydzień i im więcej czytam tym mniej rozumiem. Nawet jeżeli jakimś cudem dzięki tym rozwiązaniom wpływy z podatków będą wyższe niż obecnie, to i tak zostaną one przeżarte przez masę nowych i starych urzędników potrzebnych do tego żeby wprowadzić tą chorą teorie w praktykę! tysiące wyjątków, ulg, odliczeń, obowiązków i przepisów. Chore prawo chorego człowieka! Bez obniżenia części kosztowej budżetu, a wszystko wygląda na to że o żadnej obniżce nie może być mowy a wręcz odwrotnie, będzie wymagało to pozyskania w magiczny sposób ( bo nie z pdatków) mld dodatkowych pieniędzy , które chyba wszyscy wiemy skąd rząd PISu weźmie i od kogo. Reasumujac, inflacja w Polsce nie jest jeszcze wcale taka wysoka jaka będzie. Pomysł podwyższania stóp procentowych w celu wealki z inflacją i ograniczaniu dostepu do finansowania firmom i przedsiębiorcom, przy jednoczesnym drukowaniu pieniedzy i rozdawaniu im swoim wyborcom na coraz nowe programy socjalne też jest iście REWOLUCYJNY. SAM MARKS CZY LENIN BY SIĘ GO NIE POWSTYDZIŁ! Czym się skonczy to wiadomo. Skończy się jak każdy komunizm. Miał być Budapeszt nad Wisłą a wyjdzie Pjongjang! Niech nam żyje słonce narodu!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iluminata
Kasa ma iść ma mafię medyczną. Jeszcze mało się nażarły mośki.
langdon25
Precz z nowym ładem -PRECZ Z KOMUNĄ!
grab
Jeszcze Wam, Nowy Ład bokiem wyjdzie! Głosujcie dalej na PiS!
adam-galopinski
Mamy piekne autostrady, nowe piękne mieszkania, piękne galerie Handlowe, cudowne Hotele i nie da się bez podatków. Prywaciarze jeżdżą nowymi Mercedesami ktoś musi za to zapłacić...
janoz_lobolotorant
ojciec Jarosław mówił, że na nowym ładzie stracą ewentualnie tylko osoby żyjące z cwaniactwa

tak więc jeżeli masz czelność zarabiać więcej niż klasa średnia (4000 zł brutto), to znaczy że jesteś cwanym kułakiem i należy cię odkułaczyć
adam-galopinski odpowiada janoz_lobolotorant
Pan Prezes sam powiedział, że próbuje postawić się w sytuacji biedoty, ale to nie ten poziom... Prezes to wybitny strateg zwykły zjadacz chleba nie zrozumie jego geniuszu.. Mogę się założyć, że w szachach nikt z opozycji nie wygralby w szachy z Prezesem ale Państwo tego nigdy nie zobaczą bo Prezes nigdy by się do poziomu gorszego Pan Prezes sam powiedział, że próbuje postawić się w sytuacji biedoty, ale to nie ten poziom... Prezes to wybitny strateg zwykły zjadacz chleba nie zrozumie jego geniuszu.. Mogę się założyć, że w szachach nikt z opozycji nie wygralby w szachy z Prezesem ale Państwo tego nigdy nie zobaczą bo Prezes nigdy by się do poziomu gorszego sortu nie zniżył.
janoz_lobolotorant
dowalili nowy podatek, nieznacznie go obniżyli i teraz się chwalą jak to przedsiębiorcy zyskają dzięki nim

Powiązane: Podatek liniowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki