REKLAMA

Sarkozy: Najgorsze dla UE byłyby Brexit i przyjęcie Turcji

2016-05-17 13:04
publikacja
2016-05-17 13:04

Najgorsze dla Unii Europejskiej byłyby wyjście z niej Wielkiej Brytanii i przyjęcie Turcji do Wspólnoty - ocenił we wtorek były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Opowiedział się za nowym traktatem UE, który powinien zaproponować jego kraj.

Sarkozy: Najgorsze dla UE byłyby Brexit i przyjęcie Turcji / fot. Jacky Naegelen / Reuters

"Najgorsze byłyby Brexit i przyjęcie Turcji - popełnilibyśmy wielki błąd" - oświadczył Sarkozy w wywiadzie dla dziennika "Le Monde". "Niezależnie od tego, czy dojdzie do Brexitu czy nie, potrzebna będzie głęboka przebudowa projektu europejskiego, a stanie się to za pomocą traktatu, który latem 2017 roku powinna zainicjować Francja" - podkreślił były szef państwa, kandydat centroprawicowej opozycji w prawyborach przed wyborami prezydenckimi w 2017 roku.

"Debata ws. Brexitu jest szansą na przebudowanie Europy" - ocenił Sarkozy przed zaplanowanym na 23 czerwca referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Sarkozy nazwał błędem porozumienie między UE a Turcją, mające na celu powstrzymanie napływu migrantów i myślenie, że "Turcja może stale zarządzać tymi problemami i je rozwiązywać". "Jak Europa może ufać tureckim władzom, które coraz bardziej przybliżają się do autorytarnego reżimu?" - dodał.

"W obecnym klimacie bezpieczeństwa" za nieodpowiedzialne uznał znoszenie wiz dla Turków, a za "niezrozumiałe" wznowienie negocjacji akcesyjnych z Ankarą, biorąc pod uwagę ograniczanie przez nią swobód obywatelskich.

Sarkozy twierdzi, że priorytetem powinno być stworzenie fundamentów pod strefę Schengen 2, "gdyż Schengen 1 już umarło". Opowiedział się za utworzeniem "euro-Schengen, czyli rządu Schengen składającego się z ministrów spraw wewnętrznych krajów członkowskich, ze stałym przewodniczącym, którym miałby władzę nad Fronteksem", czyli unijną agencją ochrony granic.

Chciałby także, aby swoboda poruszania się osób spoza Wspólnoty między krajami europejskimi nie była dozwolona do czasu przyjęcia nowego porozumienia w sprawie strefy Schengen.

Były szef francuskiego państwa opowiedział się również za "przyjęciem wspólnej polityki migracyjnej, w tym harmonizacją świadczeń socjalnych dla osób ubiegających się o azyl, aby uniknąć turystyki socjalnej".

Lider partii Republikanie zasygnalizował też, że imigranci, którzy przybywają do UE, nie powinni korzystać ze świadczeń przed upływem pięciu lat od przyjazdu.(PAP)

jhp/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~susziześlimaka
Cieńki Bolek z tego prezydencika był - ale , że zajął pozycję faszystowsko - nacjonalistyczno - ksenofdobiczno - rasistowską to dziwne . Jego główne osiągnięcie ,to wywołanie masakry w krajach arabskich , tak go zapamięta historia.
~Katolik
Jeśli to było szczere T o trafił w 10

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki