REKLAMA

Santander ostrzega przed fałszywymi aplikacjami

2020-07-07 10:10
publikacja
2020-07-07 10:10
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Cyberprzestępcy instalują złośliwe oprogramowanie na smartfonie i chcą przejąć kontrole nad kontem bankowym - możesz stracić wszystkie oszczędności. Santander Bank Polska ostrzega przez fałszywymi aplikacjami na urządzenia mobilne. 

- Wiadomości SMS i e-mail mogą nakłaniać do pobrania fałszywych aplikacji – ich instalacja powoduje zainfekowanie telefonu złośliwym oprogramowaniem np. Cerberus lub Anubis. Podczas instalacji taka aplikacja prosi o nadanie uprawnień „ułatwienia dostępu” lub administratora urządzenia. Ma to na celu przejęcie jak największej kontroli nad urządzeniem. Następnie wirus wykrada dane do logowania do bankowości mobilnej lub dane Twoich kart - ostrzega Santander w komunikacie prasowym.

Przestępcy podszywają się nie tylko pod aplikacje bankowe - wybierają również gry oraz inne narzędzia, które można pobrać na smartfona. Oszuści mają jeden cel - chcą zainfekować urządzenie mobilne aby uzyskać dostęp do danych użytkownika a finalnie wykorzystać je do przejęcia kontroli nad rachunkiem bankowym. Więcej na temat kradzieży tożsamości pisaliśmy tutaj.

O czym warto pamiętać podczas instalacji aplikacji na urządzenia mobilne? Santander Bank Polska przygotował listę pięciu zasad, które pomogą uchronić się przed kradzieżą tożsamości:

  • nieinstalowanie plików pochodzących z otrzymanych SMS-ów, komunikatorów czy e-maila,
  • sprawdzanie uprawnień,
  • pobieranie aplikacji tylko z zaufanych źródeł,
  • regularne sprawdzanie aplikacji działających w tle i usuwanie nieznanych,
  • w przypadku wątpliwości odnośnie programu natychmiastowe odinstalowanie oraz niezwłoczny kontakt z bankiem.

Oszuści próbują wykraść informacje o użytkownikach podszywając się m.in. pod znane portale sprzedażowe oraz marki. Przestępcy wykorzystują każdą okazję do kradzieży danych - więcej o metodach stosowanych przez wyłudzaczy pisaliśmy tutaj.

DF

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki