REKLAMA
WEBINAR

Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?

2020-01-25 06:00
publikacja
2020-01-25 06:00

Oprócz zwykłej kradzieży portfela z kompletem dokumentów i kart debetowych złodzieje mogą po cichu wykraść dane osobowe. Przykładu szukać nie trzeba daleko, w grudniu ubiegłego roku Virgin Mobile Polska poinformowało o wycieku danych byłych i obecnych klientów korzystających z usługi na kartę. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku kradzieży danych.

fot. Darek Golik / / FORUM

Facebook za swoją wpadkę z wyciekiem 419 mln numerów telefonów zapłacił 5 mln dolarów kary. Serwisy streamingowe również są na celowniku złodziei - w październiku 2019 roku z serwisu Spotify do sieci wyciekło 25 tys. danych użytkowników. Jak zachować się, gdy administrator poinformuje o wycieku danych? 

Co zrobić, gdy nasze dane osobowe zostaną skradzione

O wycieku może poinformować nas administrator danych osobowych, zorientować możemy się też sami - identyfikując wirusa na naszym urządzeniu. Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych? To zależy od tego, jakie informacje dostały się w niepowołane ręce. Podstawowymi krokami są:

 • zgłoszenie sprawy na policję,
 • zgłoszenie do banku,
 • wylogowanie się ze wszystkich urządzeń,
 • zmiana hasła w serwisach i ustawienie dwuskładnikowego uwierzytelnienia,
 • monitorowanie aktywności na kontach,
 • sprawdzenie, czy ktoś nie posłużył się naszymi danymi.

Ofiary kradzieży danych mogą skorzystać z darmowego raportu BIK, wystarczy zadzwonić na infolinię i przedstawić sytuację. Dokument zawiera informację o wszystkich zaciągniętych zobowiązaniach w bankach. Oprócz sprawdzenia historii kredytowej warto skorzystać z Centralnej Informacji. Usługa umożliwia zweryfikowanie, czy złodziej nie posłużył się danymi ofiary przestępstwa i nie założył rachunku bankowego na jej dane. 

Użytkownik, który padł ofiarą ataku hakerskiego, powinien zmienić hasła na wszystkich serwisach, stronach oraz portalach, na których posiada profil. Jeżeli dostępna jest opcja dwuskładnikowego uwierzytelnienia - warto z niej skorzystać. W przypadku logowania na nowym urządzeniu serwis prześle dodatkowo wiadomość SMS na smartfona z kodem, który umożliwi zalogowanie się do portalu. 

Kradzież dokumentu tożsamości

W celu ochrony danych poszkodowany powinien udać się na policję i zgłosić przestępstwo. Dowód osobisty zostanie automatycznie unieważniony po zgłoszeniu sprawy. Następnie dobrze jest wykonać telefon do banku i zablokować karty oraz dostęp do rachunku (jeżeli skradziono nam telefon z aplikacją bankową). 

W przypadku, gdy o kradzieży tożsamości dowiadujemy się w momencie wizyty komornika lub informacji o niespłaconym zobowiązaniu, również zgłaszamy sprawę na policję. Poszkodowany powinien poinformować bank lub firmę pożyczkową, u której zaciągnięte zostało zobowiązanie o zaistniałej sytuacji. Kopie zgłoszeń do instytucji będą przydatne w postępowaniu dowodowym, warto je gromadzić.

Zanim nas okradną

W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na próby wyłudzenia danych oraz inne przestępstwa internetowych złodziei tożsamość. O tym, jakie metody oszustw stosują, pisaliśmy tutaj. Zanim przestępcy dobiorą się do danych osobowych, można zadbać o ich bezpieczeństwo. Jak chronić swoją tożsamość?

Z opublikowanego przed Urząd Ochrony Danych Osobowych komunikatu wynika, że możemy dbać o dane osobowe, stosując kilka zasad:

 • nie oddawać dokumentów w zastaw,
 • nie podawać danych przez telefon,
 • zniszczyć dane przed wyrzuceniem,
 • trwale usuwać dane z oddawanych urządzeń,
 • używać programów antywirusowych,
 • dokładnie czytać zgody,
 • sprawdzać, kto jest administratorem danych,
 • często zmieniać hasła,
 • zachować czujność w sieci.

Żądanie zostawiania dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy legitymacji szkolnej przykładowo za wypożyczenie nart jest niezgodne z prawem. Możemy zgodzić się na przepisanie kilku wybranych danych lub przedstawić ksero dokumentu z zamazaną częścią danych albo zapłacić kaucję - szerzej o zostawianiu dowodów tożsamości pisaliśmy w artykule ">>Dowód za narty<< nie chce zniknąć ze stoków".

Przed wyrzuceniem dokumentów papierowych warto poświecić chwilę czasu i zniszczyć istotne informacje. Jeżeli sprzedajemy urządzenie elektroniczne, to oprócz usunięcia plików można skorzystać z specjalnych programów, które wykasują je trwale. Dzięki temu kolejny użytkownik nie będzie mógł przywrócić żadnych informacji o wcześniejszym właścicielu.

10 proc. użytkowników wybierało w 2019 roku ciąg 123456 na hasło. Warto często je zmieniać oraz wybierać skomplikowane kombinacje. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, dobrze sprawdzić, kto będzie ich administratorem.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zuziix
@henk właśnie, dlatego najlepszym sposobem jest zabezpieczenie się przed wyciekiem danych niż jak potem ma dojść do tragedii
wtomek
Co mi da pójście do mojego banku? Najczęściej kredytu na skradzione dane udzielają hochsztaplerzy z firm pożyczkowych. Te powyższe rady są oczywiste tylko nic nie dają w przypadku kredytów z firm pożyczkowych.
silvio_gesell
Wtedy dane osobowe należy udostępnić wszystkim, aby nie były nic warte.
henk54
Ciągle gdzieś wyciekają dane, takie parszywe czasy.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki