REKLAMA

Sanok RC przewiduje pogorszenie wyników grupy w II pół. '21 z powodu wzrostu cen surowców, energii i płac

2021-09-30 10:50
publikacja
2021-09-30 10:50
Sanok RC przewiduje pogorszenie wyników grupy w II pół. '21 z powodu wzrostu cen surowców, energii i płac
Sanok RC przewiduje pogorszenie wyników grupy w II pół. '21 z powodu wzrostu cen surowców, energii i płac
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Sanok Rubber Company spodziewa się pogorszenia wyników grupy w drugim półroczu 2021 wobec pierwszej połowy bieżącego roku z powodu zwyżki cen surowców, energii i płac - poinformował podczas telekonferencji dla dziennikarzy prezes spółki Piotr Szamburski.

"Ze względu na bardzo dużą presję w trzech elementach kosztowych, czyli surowce, płace i energia, oczekujemy raczej obniżki marż. Pod dużym znakiem zapytania stoi czwarty kwartał, jeśli chodzi o sprzedaż. Coraz częściej, już we wrześniu obserwowaliśmy takie sytuacje, że nasi klienci z segmentu motoryzacji kasują, bądź przesuwają zamówienia ze względu na brak możliwości realizacji produkcji z powodu braku komponentów, głównie elektronicznych. To będzie miało wpływ na poziom naszej sprzedaży" - powiedział prezes, pytany czy możliwe jest utrzymanie dobrych wyników z pierwszego półrocza do końca bieżącego roku.

Dodał, że Sanok RC stara się przekładać wzrosty kosztów na ceny produktów.

Grupa zanotowała w pierwszej połowie 2021 roku 604,2 mln zł przychodów (+37 proc. rdr) i wypracowała pięciokrotnie wyższy zysk operacyjny niż przed rokiem (39,8 mln zł). Z kolei na poziomie EBITDA marża zbliżyła się do 12 proc. (+3,2 pkt proc.), co przełożyło się na 71,1 mln zł EBITDA (+87 proc. rdr). Zysk netto wzrósł o 180 proc. do 30,5 mln zł.

Blisko 60 proc. przychodów grupy pochodzi ze sprzedaży w segmencie motoryzacji.

Szamburski spodziewa się dalszego wzrostu cen surowców istotnych w procesie produkcji Sanok RC, czyli m.in. kauczuków, sadz, plastyfikatorów, do końca 2021 roku.

Prezes powiedział, że Sanok kontynuuje prace nad przeglądem opcji strategicznych.

W grudniu 2018 roku Sanok rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Spółka informowała wówczas, że zamierza wziąć pod uwagę akwizycje, w tym na rynkach zagranicznych oraz pozyskanie partnera strategicznego lub finansowego.

Tegoroczny CAPEX grupy ma przekroczyć 40 mln zł.

"Większość tegorocznych inwestycji będzie w segmencie przemysłowym i budownictwie, bo w motoryzacji wcześniej sporo zainwestowaliśmy. Planujemy też inwestycje odtworzeniowe we wszystkich trzech segmentach" - powiedział Szamburski.

Grupa Sanok Rubber Company produkuje wyroby gumowe i posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi. Jej wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD).(PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki