Samotni i bez dziecka dominują w Unii

W Unii Europejskiej rośnie liczba jednoosobowych gospodarstw domowych. W Polsce wciąż jednak daleko nam do skali zjawiska, z jaką mierzą się Szwecja, Dania czy Litwa.

Szwecja i długo, długo nic – tak można podsumować europejską statystykę dot. liczebności jednoosobowych gospodarstw domowych. W kraju, który jest liderem, co drugie domostwo (51,4%) zamieszkuje jedna osoba dorosła nie mająca dzieci – podaje Eurostat.

(YAY Foto)

W całej Unii Europejskiej taką sytuację odnotowano w ubiegłym roku średnio w co trzecim gospodarstwie domowym (33,6%). Single stanowią tym samym grupę bardziej liczną niż dwuosobowe gospodarstwa domowe (31,9%) i ponad dwukrotnie większą od rodzin trzyosobowych. Tendencja wzrostowa utrzymuje się na tym polu od dawna – dekadę temu średnia dla UE wynosiła 29,9% (dane z lat 2007-2008 nie uwzględniają Szwecji); nieznacznym wyjątkiem był rok 2016, gdy odnotowano spadek liczby jednoosobowych gospodarstw domowych. W ciągu ostatniego dziesięciolecia do wzrostu unijnej średniej najbardziej przyczyniły się Litwa i Łotwa oraz Bułgaria. To w tych krajach odsetek jednoosobowych gospodarstw zwiększył się o ponad 10 punktów procentowych.

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Europejskiego Urzędu Statystycznego
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat)

Jeden z tych krajów, Litwa, był wiceliderem zestawienia podsumowującego 2016 rok. Po publikacji danych za 2017 rok okupuje trzecie miejsce (42,5%), ustępując miejsca nie tylko Szwecji, ale i Danii, gdzie 44,4% gospodarstw domowych to osoba dorosła nie mająca dzieci. W pierwszej dziesiątce UE znajduje się jeszcze kilka krajów Europy Północnej, w tym Finlandia (miejsce 4. w zestawieniu), Estonia (6.) i Łotwa (10.). Pierwszą piątkę zamykają Niemcy, gdzie 41,2% gospodarstw domowych to osoby żyjące w pojedynkę.

Polska, podobnie jak w statystykach sprzed roku, znajduje się w ogonie Europy. Wprawdzie zaliczyła awans, zwiększając odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych z 19,5 do 23,5%, a tym samym wyprzedzając Chorwację, nadal jednak daleko jej choćby do wspólnotowej średniej, nie mówiąc o sytuacji z północy Starego Kontynentu. Krajami o mniejszym niż w Polsce udziale singli pozostają Malta (wzrost z 13,3% do 19,7% w ciągu dekady), Portugalia (z 17,2% do 22,1%) i Słowacja (z 19,9% do 22,5%).

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 kaczka-po-smolensku

tez jestem singlem i sobie chwalę ,wystarczy mi dostęp do internetu i jedzenie czasami łazienka własny pokój i żadne dziecko nie jest mi potrzebne ,bo dzieci to problem ciągle wymagają pieniędzy i uwagi .Świat bez dzieci to jest świat jutra !!!!!

! Odpowiedz
6 14 xiven

kiedyś panowała katolicko komunistyczna patologia w których wszyscy byli zrównani z ziemią w kolektywie i za zły kolor buta czekało cie wydziedziczenie z majątku

teraz panuje moda na przerażający indywidualizm w którym współlokator zostawi cie z dnia na dzień jak mu się trafi gdzieś okazja na mieszkanie z czynszem tańszym o 10zł a ty "musisz to zrozumieć i się pogodzić że nie masz na mnie wpływu"

i uważam że za oba te zachowania odpowiadają ci sami ludzie, z tą samą mentalnością, po prostu inaczej się ukierunkowali pod wpływem innych czasów ale to jest ten sam typ człowieka który nie umie zrozumieć sensu wspólnego interesu ani poszanować czy zatroszczyć się o drugą osobę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 17 zenonn

W Skandynawii nastolatkowie najszybciej wyprowadzają się od rodziców i usamodzielniają. Dobrze wynagradzanych rodziców stać na wynajęcie dzieciom mieszkań. W Polsce niewielu nastolatków mieszka we własnych mieszkaniach, chyba że meldowani u dziadków. Statystyka i idiotyczne wnioski:-(

! Odpowiedz
1 6 jacek-19

Tam mlodzi ludzie placa sami za mieszkania ,a nie rodzice placa

! Odpowiedz
8 26 grzechu_comeback

Jednym ze sposobów działania środków owadobójczych jest....zatrzymanie mechanizmu rozrodu i tym samym powiększania populacji. I proszę! EUROPA taka "mondra", że sama siebie traktuje jako SZKODNIKA i sama siebie wykańcza.... Taki stan to kierunek w niebyt. EUROPA zaniknie. Przynajmniej ta część rasy ludzkiej, która pierwotnie zamieszkiwała te tereny. Ale skoro klimat się ociepla, to i rasy dostosowują miejsce zamieszkania do klimatu, który im służy.
PYCHA i hedonizm to choroba, która wykończy EUROPĘ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
42 66 the_mind_renewed

A ile mogę pisać że zniszczono podstawową komórkę społeczną, zobaczcie tych oszołomów w USA jak protestują przeciwko powrotowi do normalności moralniej aborcja
„(Pewnie wyrywać jak buraczki razem z podłożem a państwo niech płaci - jest demokracja! A dzieci niech się nie pchają na ten świat nic tu ciekawego? ?!! A w razie czego niech państwo płaci za sztuczną inseminacje – co to jest hodowla norek?)”

Rozbito prawdziwe wartości jakim jest rodzina a wprowadza się powszechnie wszelkie formy zboczenia, za sprawą władz!. Niestety dopóki to nie ulegnie zmianie będzie tylko gorzej. Robimy się coraz głupsi. Wiele osób w obecnym momencie nie wie nawet jakiej łazienki użyć, ani jak zdefiniować swą płeć a związki tej samej płci wręcz są propagowane na porządku dziennym.

Ci którzy grają wbrew Bogu i idą ręka w rękę z szatanem zostaną zniszczeni. !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 37 the_mind_renewed odpowiada the_mind_renewed

i prawdopodobnie za takie zdanie - usunięty. A ja się nie boję i nie wstydzę tego że wierzę w historie o Jezusie, i co mi zrobicie zasztyletujecie? :

„Ci którzy grają wbrew Bogu i idą ręka w rękę z szatanem zostaną zniszczeni. !”

! Odpowiedz
57 13 wektorwg odpowiada the_mind_renewed

Na szczęście ludzi którzy wierzą w Jezusa jest stosunkowo mało do innych religii.

! Odpowiedz
22 21 janusz26904029 odpowiada the_mind_renewed

I niby ty stworzysz tę prawdziwą lepszą komórkę społeczną? Jakoś trudno mi w to uwierzyć.

Główne religie świata nie zwalczały homoseksualizmu ideologicznie od początku, to zostało dopisane do nich później przez oszołomów, którzy uwielbiają rządzić społeczeństwem na zasadzie wyznaczenia wroga. W szczególności nie ma powodu uważać, że Jezus był przeciwnikiem jakiejś seksualności, po prostu nie zajmował się grzebaniem ludziom w gaciach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil