Samotni jak Szwedzi. Co drugie gospodarstwo domowe w kraju 1-osobowe

52 proc. gospodarstw domowych w Szwecji jest prowadzonych przez osoby żyjące samotnie. To rekordowa wartość na tle innych krajów Unii, daleko przekraczająca wspólnotową średnią.

W ubiegłym roku średnio co trzecie spośród 220 milionów gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej było prowadzone w pojedynkę. Liczba jednoosobowych gospodarstw domowych utrzymywała się na zbliżonym poziomie (33 proc.) m.in. na Łotwie i na Węgrzech. Polska okupuje jedno z ostatnich miejsc w tym zestawieniu – jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowiły w naszym kraju niewiele ponad 20 proc., niższy odsetek odnotowano tylko na Słowacji, w Portugalii i na Malcie.

1-osobowe gospodarstwa domowe w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku (% ogółu gospodarstw domowych w danym kraju)
1-osobowe gospodarstwa domowe w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku (% ogółu gospodarstw domowych w danym kraju) (Eurostat)

W rankingu "samotników" prym wiodą kraje Europy Północnej. Szwecja, gdzie liczba 1-osobowych gospodarstw domowych sięga 52 proc. ogółu, zdecydowanie dominuje nad innymi krajami. Odsetek niższy o około 10 pp. odnotowały w ubiegłym roku: Litwa, Dania i Finlandia – tu mniej więcej cztery na dziesięć gospodarstw domowych prowadzono w pojedynkę.

Interesujące w kontekście opublikowanych danych są również statystyki dotyczące wieku, w którym obywatele różnych krajów opuszczają rodzinny dom. Szwecja znajduje się w tym zestawieniu na krańcu Europy: młodzi ludzie usamodzielniają się średnio w wieku 20 lat. Dla porównania w Polsce wyprowadzają się, mając około 28 lat, czyli nieco więcej niż wynosi średnia unijna (26 lat). Zgodnie z danymi Eurostatu najpóźniej z gniazda wyfruwają Chorwaci (31,5) , Słowacy (31) i Maltańczycy (32 lata).

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 lobotomek

Jak widać po prawej stronie skali, prym wiodą kraje katolickie z niewielką domieszką prawosławia. Potem zaczyna się dramat.

! Odpowiedz
2 9 bankierkomentuje

w Szwecji każdy singiel ma na utrzymaniu wiadomego pochodzenia KOZĘ, nie może jej doić tylko inwestować w nią kasę aż koza puści korzenie w swoim szar,,,,iacie.
Bravo Ty, bravo koza.

! Odpowiedz
1 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
40 17 kryptochrom

W Szwecji ponad połowa populacji jest bezwyznaniowa. Nie są zainteresowani ślubem.Mogą mieszkać owszem sami ale jednocześnie wielu z nich ma partnera/partnerkę może nawet po sąsiedzku i to nierzadko ci poliamoryczni kilka jednocześnie bo religia nie zrobiła im prania mózgu za młodu.

! Odpowiedz
4 11 glos_rozsadku

i pójdą do piekła, a wierzący otrzymają szczęście wieczne.

! Odpowiedz
6 36 kolumb1234

To takie smutne spędzać życie w samotności

! Odpowiedz
23 42 abcx

Normalna kolej rzeczy, jeśli naród traci cel i sens swojego istnienia to znika. Za 2-3 pokolenia nie będzie Szwecji tak nie ma na przykład narodu pruskiego i państwa Pruskiego...

! Odpowiedz
15 62 doradca-praktyk

Człowiek rodzi się i dorasta w rodzinie. Co dzieje się potem, że wybiera samotność? Myślę, że powodem nie jest miłość do człowieka, otwartość na dialog, chęć współtworzenia dobra miedzy ludźmi. W takim razie winne są złe wzory, fałszywe wartości, koncentracja na sobie - w sumie ideologia samobójcza dla społeczeństwa i jednostki, ale transmitowana codziennie przez media. Wybieram rodzinę i miłość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 40 glos_rozsadku

samotność to nie zawsze wybór.

! Odpowiedz
13 12 mhm odpowiada glos_rozsadku

Mieszkanie samemu nie oznacza jeszcze samotności, zresztą w artykule „samotnicy” są w cudzysłowie...

Szczególnie, gdy ktoś zawodowo pracuje wśród ludzi, w skrajnym przypadku w open space, ze znajomymi spotyka się w pubach i klubach (albo i z nieznajomymi, tzn. poznaje tak nowych ludzi), to samodzielne mieszkanie może być ważnym schronieniem, w którym na pewno można odpocząć.

Inaczej mówiąc: można mieszkać w wieloosobowej rodzinie, a żyć samotnie, z nikim nie rozmawiać; można też mieszkać samemu, a być osobą bardzo towarzyską.

Oczywiście samotne mieszkanie nie ma też nic wspólnego z celibatem (co jako singiel osobiście potwierdzam), podejrzewam wręcz, że u takich osób życie seksualne jest ponadprzeciętnie aktywne i satysfakcjonujące...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil