Sąd utrzymał decyzję ws. aresztu dla b. szefa Altus TFI Piotra Osieckiego

2019-07-08 21:44
publikacja
2019-07-08 21:44

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w poniedziałek decyzję ws. aresztu dla b. szefa Altus TFI Piotra Osieckiego. Osiecki ma w nim pozostać do 16 września. W połowie czerwca sąd uwzględnił zażalenie prokuratury na wypuszczenie podejrzanego z aresztu i postanowił, że Osiecki trafi tam po raz trzeci.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

O decyzji poinformowała PAP obrończyni Osieckiego mec. Katarzyna Szwarc.

O tym, że były szef Altus TFI Piotr Osiecki opuści areszt, zdecydował w kwietniu warszawski Sąd Okręgowy. Aby wyjść na wolność, Osiecki musiał wpłacić 110 mln zł kaucji. Sąd uznał jednak wpłacone już w listopadzie 108 mln zł, co oznaczało, że trzeba było dopłacić 2 mln zł poręczenia.

Zażalenie na decyzję sądu okręgowego złożył naczelnik wydziału I ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Wojciech Smoleń. 18 czerwca przychylił się do tego Sąd Apelacyjny. Tego samego dnia b. szef Altus TFI został zabrany do aresztu przez funkcjonariuszy CBA.

Piotr Osiecki to twórca i były prezes Altus TFI. Został zatrzymany i aresztowany na przełomie sierpnia i września 2018 roku w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. afery GetBack. Osiecki konsekwentnie nie zgadza się ze stawianymi mu zarzutami.

W listopadzie 2018 r. warszawski Sąd Okręgowy orzekł o trzymiesięcznym areszcie dla Osieckiego, ale jednocześnie zamienił ten środek na poręczenie majątkowe w rekordowej kwocie 108 mln złotych. Poręczenie zostało zdeponowane i 27 listopada 2018 r. Piotr Osiecki wyszedł na wolność. 21 stycznia tego roku Sąd Apelacyjny rozpatrzył zażalenie prokuratury na wypuszczenie Osieckiego z aresztu za poręczeniem i zmienił wcześniejsze postanowienie. Utrzymał jednak zmianę środka zapobiegawczego w postaci aresztu na poręczenie majątkowe. Według obrony złożone poręczenie majątkowe wykluczało możliwość pozbawienia Osieckiego wolności, zatem od 22 stycznia 2019 r. przebywał on w areszcie bezprawnie. Adwokat Osieckiego złożyła w końcu stycznia skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na bezprawny areszt jej klienta.

Za Osieckiego poręczyli znani biznesmeni, organizacje zrzeszające przedsiębiorców i osoby publiczne, m.in. Zbigniew Jakubas, Michał Sołowow, Jacek Szwajcowski, Cezary Kucharski, Dariusz Grzeszczak, Mariusz Książek, Jacek Rutkowski, Maciej Wandzel, Marian Owerko, Paweł Rymarz, prof. Leszek Balcerowicz.

Prokuratura zarzuca Osieckiemu i byłemu członkowi zarządu Jakubowi Rybie, że między październikiem 2016 r. a początkiem sierpnia 2017 r. wyrządzili spółce GetBack około 160 mln zł strat w związku ze sprzedażą tej firmie spółki windykacyjnej EGB Investment za ponad 207 mln zł. Według prokuratorów jej wartość nie przekraczała 47 mln zł, a mężczyźni, sprzedając ją GetBack, mieli świadomość faktycznej niższej wartości i działali wspólnie z innymi osobami dla osiągnięcia korzyści majątkowej.

Obaj byli wśród 20 osób zatrzymanych w sprawie GetBack. Pracuje nad nią powołany przez Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego zespół śledczy wydziału I ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Rejonowej w Warszawie i agenci CBA. Do połowy września przesłuchano ponad 70 osób - w tym urzędników KNF i pracowników spółki GetBack, ujawniono i zabezpieczono należący do podejrzanych majątek o łącznej wartości prawie 80 mln zł i zgromadzono prawie 200 tomów akt. Do połowy września było około 10 tys. wierzycieli GetBack.

Głównym podejrzanym jest zatrzymany przez CBA na lotnisku w Warszawie po powrocie z Izraela były prezes GetBack Konrad K. Zarzucono mu m.in. usiłowanie oszustwa na 250 mln zł, wyrządzenie spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach - co najmniej 185 mln zł - i działania zmierzające do utrudnienia postępowania karnego i uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W kwietniu 2018 roku GPW na wniosek KNF zawiesiła obrót akcjami GetBacku. Stało się to po tym, jak 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami", tymczasem PKO BP i PFR zdementowały wiadomość, że prowadzą takie rozmowy. Wywołało to reakcję KNF. W efekcie rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada K. ze stanowiska prezesa.(PAP)

sno/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
adamleszcz
Piscis primum a capite foetet, tak, Ryba psuje się od głowy... Mafia żuli finansowych i bankowych chce Rządzić a Reszta nic (jeszcze) nie może, bo "Ustawy" tak porobione, albo i bywa, że i pudruje ich złodziejstwa.

Lions-Idea-PDM-GetBack - słupy aresztowane, a ludzie ograbieni z 2 miliardów złotych i
Piscis primum a capite foetet, tak, Ryba psuje się od głowy... Mafia żuli finansowych i bankowych chce Rządzić a Reszta nic (jeszcze) nie może, bo "Ustawy" tak porobione, albo i bywa, że i pudruje ich złodziejstwa.

Lions-Idea-PDM-GetBack - słupy aresztowane, a ludzie ograbieni z 2 miliardów złotych i zwykłe nic, a w ramach "prawa" przez ostatni rok złodzieje z GetBack wypłacili sobie kolejny miliard biorąc do kieszeni zwroty z odzysków. Osoba prawna kradła, a posadzili słupy. Osoba prawna może być stroną, ale nie złodziejem. Takie prawo. Słupa więc się usadza, a reszta sobie dalej kradnie w wyrafinowany sposób, zgodny z "prawem".

Siłą narzucona mafijna redukcja wyłudzonych pożyczek w formie obligacji do 25% kapitału! Co to jest! Nikczemne złodziejstwo o nazwie "układ". Zostałeś wmanipulowany, zostałeś okradziony, i dalej jesteś okradany z resztek, i nic nie możesz. Układ zła!

Żadna z afer ogarniania przez tzw. Rząd nie powoduje powrotu pieniędzy do poszkodowanych. I to sedno tego tzw. prawa. USA potrafią taksówkarza z Kabulu bez Sądu wsadzić na lata i torturować w Guantánamo w imię obrony Obywatela USA przed Terroryzmem Mahometa (albo CIA), a pieniądze Polaków mogą sobie bezkarnie uchodzić i nikt ich im nie zwraca.

Są to już miliardy, setki tysiące lat ludzkiej pracy, ukradzione, polokowane gdzieś na świecie. I dlatego jest afera za aferą. Wystarczy konstrukcja "osoba prawna i słup", a faktyczni mocodawcy kradną bezkarnie.

Jaką odpowiedzialność ma Abris, Deloitte, GetBack, PDM, Idea i Inni - żadną - zrobili siebie nawet ofiarą wystawiając na odstrzał kilka swoich słupów, a zjawisko było masowe tak, ze to całe instytucje są złodziejem, a nie kilka osób.

Czy po Wojnie winni byli tylko Hitler, Himmler i Goebbels, a NSDAP sobie ze swymi Funkcjonariuszami nadal funkcjonowało bez problemu i robiło swoje? Prawi potraktowali całość jako zło i przejęli ich majątki, aby wszytko rozliczyć. Żadnej symbolicznej farsy tylko na całym świecie ścigano winnych i przejmowano to co zagrabili.

Co z ofiarami FOZZ, Multikasa, Bogatynia, Colloseum, Bank Staropolski, WGI, Art-B, Interbrok, Grobelny, Skyline, Lichwa i Forex, Amber, Bank-PDM-GetBack! Mechanizm perfekcyjnie ten sam. Setki milionów, miliardów są wykradane Obywatelom, nic do nich nie wraca, choć gdzieś jest, a i wyroki zapadają, na jakieś tam 3-6 lat, i często jedynie dla słupów. Kasa setek milionów, miliardów, w kieszeni zostaje. I oczywiście, jak zawsze, mega szum medialny, jak i wcześniej, przy naganianiu. Osiągniecia Prokuratury: areszty i tomy akt, i na tym koniec. Dla poszkodowanych to bez znaczenia. Pieniędzy nie ma.

Obywatel i Majątek to świecka Świętość i Rząd ma tego jak Lew bronić przed złodziejem tak instytucjonalnym i fizycznym, a nie kultywować ustrój dogodny dla oszustów i naciągaczy. Ochrona faktyczna i bezpieczeństwo Kapitału przyciągnie do Polski miliardy milardów. Kraj gdzie ściga się złodziei i odzyskuje dobra, w kraju i zagranicą, na rzecz poszkodowanych, będzie godzien wiary i szacunku. Kraj gdzie obywatel jest łupiony, a Prawo i Sprawiedliwość to tylko puder systemowy, będzie fasadowy i smutny, powierzchowny, z wypartą krzywdą, która trawi, i zawsze jakoś wraca.

Co do aresztowanego... Niósł wilk razy kilka i ponieśli wilka. Jednak oszukany w aferze Bank-PDM-GetBack chce po prostu odzyskać tylko swoje. Nikomu normalnemu szczęścia nie przybędzie z czyjegoś siedzenia za kratami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki