REKLAMA

Sąd Najwyższy Hiszpanii pozbawił premiera Katalonii prawa do sprawowania funkcji publicznych

2020-09-28 16:56
publikacja
2020-09-28 16:56
fot. Andreu Dalmau / EFE

Sąd Najwyższy Hiszpanii w poniedziałek zabronił sprawowania przez premiera Katalonii Quima Torry funkcji publicznych za odmowę wykonania nakazów państwowej komisji wyborczej (JEC). Dotyczyły one zdjęcia symboli separatystycznych z obiektów publicznych w regionie przed wyborami do hiszpańskiego parlamentu z 28 kwietnia 2019 r.

Poniedziałkowy werdykt SN został przyjęty jednomyślnie przez sędziów najwyższej instancji hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Orzeczenie ma skutek natychmiastowy, co oznacza, że w najbliższych godzinach Torra powinien ustąpić z funkcji szefa katalońskiego rządu.

W uzasadnieniu sędziowie SN stwierdzili, że nakazy zdjęcia żółtych wstążek, symbolu katalońskich separatystów, nie miały charakteru ideologicznego, ani nie były próbą ograniczenia wolności słowa premiera Katalonii.

Poniedziałkowe orzeczenie SN kończy ścieżkę odwołań Torry. Wcześniej w sprawie zakazu sprawowania przez niego funkcji publicznych wypowiadały się bowiem sądy katalońskie oraz hiszpańska państwowa komisja wyborcza. Za każdym razem werdykty były niekorzystne dla katalońskiego polityka.

Orzeczenie SN jest zgodne z grudniowym werdyktem Sądu Najwyższego Katalonii (TSJC), który orzekł, że Torra nie będzie mógł sprawować urzędów publicznych przez 1,5 roku oraz musi zapłacić 30 tys. euro grzywny.

Wiosną 2019 r. Torra dwukrotnie odmówił hiszpańskiej komisji wyborczej zdjęcia separatystycznych symboli z budynku rządu oraz innych obiektów publicznych w Katalonii. W trakcie procesu sądowego przyznał, że zrobił to świadomie “wykonując mandat” separatystycznych obywateli swojego regionu.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki