Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił w poniedziałek apelację byłej redaktor naczelnej niezależnego portalu TUT.by Maryny Zołotawej i dyrektor Ludmiły Czekiny. Tym samym utrzymał w mocy wymierzone im kary 12 lat więzienia.


„Wyrok Mińskiego Sądu Miejskiego z 17 marca 2023 r. pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona” – powiadomił sąd w komunikacie, na który powołuje się niezależny portal Zierkało. Tym samym wyrok wobec redaktor naczelnej i dyrektor generalnej portalu TUT.by, niegdyś największego i najbardziej popularnego portalu informacyjnego na Białorusi, wszedł w życie.
W marcu sąd w Mińsku skazał Marynę Zołotawą i Ludmiłę Czekiną na kary 12 lat pozbawienia wolności. Obie są uznawane za więźniarki polityczne.
Władze zarzucały im m.in. uchylanie się od płacenia podatków, wzniecanie nienawiści oraz wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa Białorusi.
Proces rozpoczął się w styczniu i toczył się za zamkniętymi drzwiami, a na ławie oskarżonych znalazły się Zołotawa i Czekina. Jeszcze trzy oskarżone – dwie dziennikarki i prawniczka – miały wyjechać z Białorusi po tym, gdy zmieniono im środek zapobiegawczy i wypuszczono z aresztu. Według mediów państwowych są poszukiwane.
Portal TUT.by do 2021 r. był największym i najważniejszym, niekontrolowanym przez władze portalem informacyjnym na Białorusi. Na fali represji po protestach wyborczych został zlikwidowany. Po rewizjach w maju 2021 r. aresztowano kilkanaścioro dziennikarzy i pracowników. Część później wypuszczono.
Grupa pracowników utworzyła na emigracji nowy portal – Zerkalo.io. Jego treści (podobnie jak TUT.by) władze uznają za „ekstremistyczne”. To samo dotyczy innych niezależnych mediów.
Zołatawa i Czekina zostały przez władze umieszczone na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.
Organizacje praw człowieka uznają je za więźniarki polityczne, a proces – za sfabrykowany. (PAP)
rsp/ mal/