SBB przeciw ratowaniu "frankowych" banków z budżetu państwa

Państwo nie powinno ze środków budżetu ratować nieuczciwych instytucji finansowych - głosi oświadczenie grupującego frankowców Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

SBB przeciw ratowaniu "frankowych" banków z budżetu państwa
SBB przeciw ratowaniu "frankowych" banków z budżetu państwa (fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

SBB w ten sposób skomentowało piątkową wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Kamila Zubelewicza dla PAP Biznes, który przywołując wydawane przez sądy prawomocne wyroki w sprawach frankowych, nie wykluczył, że potrzebna może być pomoc dla banków mających w portfelu kredyty frankowe.

"Sytuacja ta może potencjalnie zachwiać stabilnością sektora bankowego i kursem złotego, a pośrednio wpłynąć na inflację. W najbliższym czasie może okazać się, że pod kątem prawnym w Polsce nikt nie będzie poruszał tematu pomocy dla »frankowiczów«, wszyscy zaś zaczną się zastanawiać nad pomocą dla banków, które udzieliły kredytów frankowych" - mówił Zubelewicz PAP w wypowiedzi przywołanej przez SBB.

Zdaniem SBB wypowiedź Zubelewicza potwierdza istnienie ryzyka prawnego związanego z umowami tzw. kredytów walutowych, "które dotychczas było ignorowane zarówno przez KNF, jak i Komitet Stabilności Finansowej".

"Zdaniem Stowarzyszenia także zarządy banków niedostatecznie informują akcjonariuszy o ryzyku prawnym związanym z posiadaniem w aktywach instrumentów finansowych indeksowanych i denominowanych w walutach obcych i nie uwzględniają go w projekcjach przyszłego wyniku finansowego banków. Ryzyko to lekceważone jest także przez rady nadzorcze oraz audytorów" - głosi oświadczenie.

W opinii SBB banki, "które zarabiają na stosowaniu nieuczciwych klauzul nie mogą oczekiwać wsparcia, gdy sądy masowo nakażą zwrot bezprawnie pobranych kwot". "To akcjonariusze, którzy pobrali miliardowe zyski w ostatnich latach powinni dopłacać do »ratowania« swojej firmy" - głosi oświadczenie.

SBB przypomina w oświadczeniu, że "wielokrotnie ostrzegało Narodowy Bank Polski, Komitet Stabilności Finansowej, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz opinię publiczną przed nieodpowiedzialną polityką banków", lekceważących wyroki sądów.

Zdaniem Stowarzyszenia "zaniechania w tym zakresie dalej utrzymują ryzyka związane z ekspozycją zadłużenia w walutach obcych".

"Stowarzyszenie w swoich pismach częstokroć podkreślało, że skutki finansowe wyroków sądowych będą dla banków dotkliwsze niż skutki sprawiedliwej ustawy. Obecnie, ten scenariusz zaczyna się realizować. Należy jednak podkreślić, że wpływ sprawiedliwych wyroków sądów będzie odczuwalny jedynie w zyskach netto sektora bankowego, które zgodnie z oficjalnymi danymi NBP w okresie styczeń-sierpień 2018 r. wyniosły 10,43 mld zł" - głosi oświadczenie SBB.

"Banki kończące w Polsce działalność i wycofujące kapitał zdobyty m.in. wskutek niezgodnych z prawem umów, nie są w stanie sprzedać toksycznych aktywów z »kredytami« hipotecznymi indeksowanymi do walut obcych, pozostawiając po sobie »banki« bez oddziałów, niezdolne do normalnej obsługi tych »kredytów«. Dotyczy to obecnie BPH, a w najbliższej przyszłości także Deutsche Bank oraz Raiffeisen, które idą śladem BPH" - stwierdza SBB.

pś/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 atyp1

My chcemy kasy!!!!!!!!!!!!!!!! Nie chcemy juz placic kredytow!!!!!!!!!! Nalezy nam sie za te nerwy!

! Odpowiedz
1 1 franek1955

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2018 r., III CZP 29/17,Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych (sprawa C-186/16),Trybunał Sprawiedliwości UE w dniu 20 września 2018 r. w sprawie C‑51/17,NIK w/s kredytów to za mało by z urzedu scigac przestępstwo prokuratura w Szczecinie bawi się na zwłoke z tym przestępstwem a pan Ziobro tego nie widzi /opieszałość urzędnika państwowego/ rece opadają
a tyle p.Prezydent w kampani obiecał wyborca

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 25 cdssold

Spokojnie.
Spłacą Frankowscy jeszcze jakieś 5-8 lat i już nie będzie o co drzeć koszuli na piersiach. Saldo już będzie małe. Czas załatwi wszystko.

! Odpowiedz
6 37 marekrz

Warto dodać, że banki już raz otrzymały od państwa pomoc przy tych kredytach. Była to pomoc NBP, które "załatwiło" SWAP-y z SNB w 2008 roku. Nie znamy kosztów tej operacji dla podatnika.

! Odpowiedz
2 4 zzibi2

NBP jeśli coś załatwił (o ile załatwił) to pobrał za to normalną opłatę, podatnik co najwyżej na tym zarobił.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil