REKLAMA

Rząd zapowiada zmiany w kolejności szczepień. "Korygujemy błąd"

2021-01-20 11:30, akt.2021-01-20 12:36
publikacja
2021-01-20 11:30
aktualizacja
2021-01-20 12:36
fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

- Korygujemy błąd w planie szczepień - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk. - Przewlekle chorzy pacjenci otrzymają pierwszeństwo w szczepieniach na COVID-19 przed prokuratorami, skarbówką i agentami służb - dodał.

 Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części:

  • w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia,
  • w etapie 1b - przewlekle chorzy,
  • w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych.

Szef Kancelarii Premiera przyznał na środowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. "Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe" - dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. "I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części" - poinformował szef KPRM.

Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Dworczyk poinformował ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień. "Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji" - podkreślił szef KPRM. 

Lista chorób przewlekłych uprawniająca do szybszego szczepienia

Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw COVID-19 będzie zawarta w rozporządzeniu, które obecnie jest jeszcze konsultowane - poinformował w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

O listę chorób przewlekłych, które będą uprawniały do wcześniejszego szczepienia się w ramach grupy 1, Dworczyk został zapytany w środę na konferencji prasowej.

"Tę listę będzie można znaleźć w tzw. rozporządzeniu epidemicznym, w którym są wymienione m.in. etapy szczepień i osoby, które w każdym z tych etapów się znajdują" - odpowiedział. Zaznaczył, że nowelizacja rozporządzenia jest jeszcze konsultowana. Dodał też, że dopóki rozporządzenie nie jest przyjęte, są możliwe "drobne korekty".

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, dodał, że lista jest "poważna", a po dokładnej jej analizie okazało się, że prawie 3/4 społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności.

Do środy zarejestrowanych na szczepienie ponad 669 tys. seniorów powyżej 80 lat

Do środy zarejestrowało się na szczepienie, które ruszy 25 stycznia, ponad 669 tys. seniorów powyżej 80 lat - poinformował w środę na konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

"Do dzisiaj, za pośrednictwem trzech kanałów, zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80. roku życia. Jeżeli byśmy do tego dodali seniorów z DPS-ów (domów pomocy społecznej - PAP), którzy już są w tej chwili szczepieni powyżej 80. roku życia, to mamy grupę ponad 700 tys. pacjentów 80 plus, którzy już są szczepieni albo zarejestrowani na konkretny termin szczepienia" - podsumował szef KPRM pięć pierwszych dni, w których ta grupa osób otrzymała możliwość rejestrowania się na szczepienie. Ma ono ruszyć 25 stycznia. Obecnie - od 18 do 22 grudnia - szczepieni są seniorzy w DPS.

Seniorzy powyżej 80. roku życia od zeszłego piątku mogą rejestrować się na konkretny termin szczepienia, w konkretnej placówce za pośrednictwem internetu - Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w punkcie szczepień lub dzwoniąc na infolinię NFZ pod numer 989. Od 22 grudnia kolejna grupa, czyli osoby powyżej 70 roku życia będą mogły również zarejestrować się w ten sam sposób. Szczepienia zarejestrowanych w ten sposób osób ruszą 25 grudnia.

Szef KPRM przypomniał, że osób powyżej 80 lat jest w Polsce około 1,7 mln.

W magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek

Do miejsc szczepień dostarczono dotychczas ponad 757 tys. dawek, a w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek - poinformował w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk poinformował, że w Polsce zaszczepionych zostało już 530 tys. osób. Do miejsc szczepień dostarczono ponad 757 tys. dawek, a w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek.

"To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, tzn. staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień" - powiedział.

Ponadto Dworczyk zapewnił , że nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy pierwszej, czyli seniorów po 70. roku życia. Przypomniał również, że w związku z ograniczeniem dostaw preparatu Pfizera konieczne było spowolnienie procesu szczepienia grupy zero, czyli pracowników medycznych.

"Ale cały czas ten proces kontrolujemy i jeżeli tylko producenci będą się wywiązywać bardziej rzetelnie z harmonogramu dostaw, który sami przedstawiają, to wtedy proces powinien postępować dalej w sposób niezaburzony" - dodał.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (13)

dodaj komentarz
open_mind
Nie ma się co przejmować bo po inauguracji Bidena USA ogłosi że covid19 ustępuje. I świat pogrąży się w błogim zadłużeniu na Max-a pod przewodnictwem Jeleni-owej z Bidetem. Prawdopodobnie wprowadzą obowiązek np. Przyjęcia a na obywatela po 10 – 20 tysięcy dolarów
trooper
Login sobie może zmień bo nie pasuje do osobowości.
iwonka50
Te szczepienia to jeden wielki błąd.
meryt
iwonka50 "Te szczepienia to jeden wielki błąd'

A celebryci... uważają inaczej :)
dlaczego_nie odpowiada meryt
Jarek też... W końcu się zaszczepił przed Ziobrą i jego kolegami
trooper
Zrezygnuj ze szczepienia jeśli uważasz ze to błąd, skrócisz kolejkę i dasz szansę zaszczepić się tym którzy na to czekają.
atx
obejrzycie sobie film ...już zdążyli nakręcić oparty na faktach ...tak będzie?
https://ekino-tv.pl/movie/show/songbird-rozdzieleni-hd-songbird-2020-napisy/28958
jpelerj
Jakoś się długo tego błędu trzymali, nawet skorygowali błędnie pierwszy projekt rozporządzenia, w którym ABW i prokuratura nie ujęto i ziobryści ich dodali, aż po wnerwie suwerena prezes musiał ręcznie to usuwać. Ziobro dalej macha psem :-)))
secundus
Dalej nie pojmuję braku roztropności rządu, jako vipy, osoby decyzyjne w państwie, powinni się pierwsi zaszczepić! Natomiast oni nieroztropnie narażają państwo na kryzys polityczny, jeśli rząd umrze na koronkę! Oni powinni być nawet nie w grupie 0 ale -1!
konik_garbusek
na 100 % będzie syf przy drugiej dawce. Zabraknie albo coś. Mark my words!

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki