Zrównoważonemu rozwojowi miast i obszarów miejskich oraz tworzeniu dogodnych warunków życia ich mieszkańców ma służyć przyjęta we wtorek przez rząd uchwała ws. przyjęcia Krajowej Polityki Miejskiej 2030 - przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.


Jak wskazano, Krajowa Polityka Miejska 2030 ma na celu integrowanie i koordynowanie polityk, które odnoszą się do miast i ich obszarów miejskich. "Chodzi o wspieranie ich zrównoważonego rozwoju, poprawę formy zarządzania oraz tworzenie dogodnych warunków życia mieszkańców" - przekazano.
Dodano, że dokument określa pożądane kierunki działań oraz proponuje rozwiązania prawne i organizacyjne. "Mają one służyć realizacji wizji rozwojowej polskich miast i obszarów funkcjonalnych w oparciu o cele, jakie zostały wskazane do osiągniecia" - stwierdzono.
Wśród wyzwań Krajowej Polityki Miejskiej 2030 znalazły się m.in.: problemy suburbanizacji i ładu przestrzennego; współpracę w miejskich obszarach funkcjonalnych oraz wzmocnienie zdolności rozwojowych miast. Wymieniono też kwestie jakości środowiska przyrodniczego i "działania adaptacyjne wobec zmian klimatu".
Istotnym celem, na który wskazano, są też mobilność i bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz promocja działań społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb mieszkaniowych.
"Dokument skierowany jest do instytucji rządowych, które są odpowiedzialne za programowanie kierunków rozwoju na poziomie krajowym, tym samym budując warunki do sprawczego działania na poziomie lokalnym" - stwierdzono.
Jak przekazano, partnerami w realizacji celów Krajowej Polityki Miejskiej 2030 powiązanych z zasadami rozwoju miejskiego, są przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego oraz m.in. podmioty ze sfery pozarządowej, biznesu, nauki, kultury, organizacji zrzeszających mieszkańców, przedsiębiorców.
Uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowej Polityki Miejskiej 2030, przedłożył resort funduszy i polityki regionalnej.(PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ amac/