Rząd: decyzja Brukseli jest niezrozumiała

Polska nie straci unijnych funduszy na drogi. Zapewnia o tym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Wczoraj okazało się, że Komisja Europejska zablokowała 3,5 miliardy euro na Krajowy Fundusz Drogowy.

W komunikacie ministerstwo pisze, że decyzja Komisji jest niezrozumiała. I dodaje, że decyzja Brukseli nie oznacza utraty funduszu. Według resortu, od 2010 KE jest informowana o stanie postępowania dotyczącego podejrzeń o zmowę przetargową. GDDKiA ma w tej sprawie status pokrzywdzonego i jako strona poszkodowana wykorzysta wszelkie środki prawne do jak najszybszego odblokowania tych środków.

»Unia wstrzymuje pieniądze na polskie drogi


Zdaniem ministerstwa, wdrażanie funduszy europejskich przez Polskę przebiega prawidłowo. Potwierdzają to audyty Komisji Europejskiej i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Ponadto przetargi Generalnej Dyrekcji są nadzorowane przez organy krajowe i europejskie. Dotychczasowe kontrole potwierdzają prawidłowość działania systemów finansowania i realizacji inwestycji drogowych.

Ministerstwo podkreśla, że dotychczas zakontraktowano niemal wszystkie środki z programu Infrastruktura i Środowisko, z czego połowa została już zrefundowana przez Komisję Europejską. W programie Rozwój Polski Wschodniej podpisano wszystkie 10 przewidzianych umów na drogi. W tym przypadku komisja wypłaciła 71 procent środków.

Zablokowanie środków Komisja Europejska uzasadniała zmową cenową przy budowie dwóch odcinków drogi ekspresowej S8 i jednego odcinka autostrady A4.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/komunikat/to/jj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sven

nie bredź łatku bo czytać hadko takie glupoty

! Odpowiedz
0 0 ~Farata

Kolejny sukces Donalda (nawiasem mówiąc rodzice tego pana musieli go nie za bardzo lubić nadając mu tak idiotyczne imię)...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil