Rząd Ukrainy: paszporty Rosji dla mieszkańców Donbasu są nielegalne

Paszporty Rosji, wydawane mieszkańcom ukraińskiego Donbasu, są nielegalne i nie powinny być uznawane w ruchu międzynarodowym – oświadczył w środę rząd Ukrainy, apelując do wspólnoty międzynarodowej o sankcje wobec urzędników zamieszanych w ten proceder.

"Fałszywe paszporty, które wydawane są z naruszeniem wszelkich norm, nie powinny być uznawane przez inne państwa" – powiedział premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

Minister ds. terytoriów tymczasowo okupowanych Wadym Czernysz poinformował, że władzom ukraińskim znane są nazwiska urzędników rosyjskich, którzy uczestniczą w paszportyzacji Donbasu. "Przygotowujemy listę osób, wobec których powinny być zastosowane sankcje we współpracy z partnerami międzynarodowymi" – oświadczył w rozmowie z dziennikarzami.

Czernysz przekazał również, że strona ukraińska będzie uznawała za nielegalne paszporty, wydawane mieszkańcom Donbasu w dwóch przeznaczonych do tego punktach w Rosji: w miejscowości Pokrowskoje i mieście Nowoszachtyńsk w obwodzie rostowskim.

W kwietniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców tzw. republik ludowych – donieckiej i ługańskiej – w ukraińskim Donbasie, określając ten krok jako kwestię "humanitarną".

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ cyk/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil