"Rz": Współpracownik Mariana Banasia z MF szefem mafii VAT-owskiej

Jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską, pod takim zarzutem siedzi w areszcie - informuje dziennik "Rzeczpospolita".

(Ministerstwo Finansów)

"Rz" podała w czwartek wieczorem na stronie internetowej, że Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz CBŚP od dwóch lat prowadzą wielkie śledztwo ws. wyłudzeń VAT dokonywanych przez grupę przestępczą kierowaną prze wysokich urzędników resortu finansów.

To sprawa bez precedensu – urzędnicy zajmujący eksponowane stanowiska w Ministerstwie Finansów, ścigający oszustwa podatkowe, jednocześnie sami mieli się ich dopuszczać, okradając państwo z VAT - podaje dziennik. „Rzeczpospolita" ustaliła kulisy tego skandalu. Niewykluczone, że gdyby sprawa wypłynęła w sierpniu, przed nominacją Mariana Banasia na szefa NIK, mogłaby złamać jego karierę - pisze "Rz".

Dotąd zarzuty usłyszało 15 osób - w tym dwóch podwładnych Marina Banasia, kiedy pracował w MF, i szef jednego z największych w kraju urzędów skarbowych.

Gazeta poinformowała, że grupa złożona z urzędników miała wyłudzić 5 mln zł i usiłować wyłudzić kolejne 860 tys. zł z budżetu państwa.

Wyjaśnienia kwestii współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w MF - zażądali w piątek od premiera Mateusza Morawieckiego posłowie PO-KO. Jeśli takie informacji nie będzie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu, zapowiedzieli, że w następnej będą domagać się komisji śledczej.

Resort finansów się tłumaczy

W Krajowej Administracji Skarbowej jest 60 tys. osób, jednostkowe przypadki zachowań niezgodnych z prawem zdarzają się w każdej organizacji - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

"Rzeczpospolita" dodaje, że według prokuratury proceder mieli prowadzić Arkadiusz B. i Krzysztof B., którzy siedzą w areszcie. "Z zarzutów dla Krzysztofa B. i Arkadiusza B. wynika, że wyłudzeń VAT mieli dopuszczać się mniej więcej przez trzy lata - od listopada 2015 r. do sierpnia 2018 r. - czyli w czasie, kiedy pracowali w Ministerstwie Finansów i oficjalnie ścigali nieuczciwych podatników" - czytamy.

"Rz" wskazała, że Arkadiusz B. był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości, czyli kuźni kadr Krajowej Administracji Skarbowej (KSS). Z kolei Krzysztof B. był wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier. Trzeci, który siedzi w areszcie to Andrzej S. naczelnik warszawskiego urzędu skarbowego, podejrzany o udział w gangu VAT.

Gazeta publikuje również komentarz Mariana Banasia, który jest zaskoczony zarzutami dla byłych urzędników.

"W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, o których panie piszą w stosunku do dyrektora KSS - do takiej nominacji by nie doszło" - odpowiedział Banaś, cytowany przez "Rz".

mick/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 marxs

mnie juz jeśli chodzi o "działalność" członków PIS nic juz nie zdziwi nawet jak Krycha po godzinach bedzie dorabiać w agencji

! Odpowiedz
5 6 silvio_gesell

Widzę, że media są następne w kolejce do reformy po sądach.

! Odpowiedz
1 20 carlito1

A nie mówiłem! Od paru lat mówię bze przekręty VAT były w zmowie z urzędnikami !

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
27 11 karllos7799

miał zrobić czystki i porządki w NIK to go mafia dziennikarska zniszczyła.... pytanie na czyje zlecenie.... tamci urzędnicy siedzą w areszcie od 2 lat... a to niby teraz wypływa ... tu mi czołg jedzie

! Odpowiedz
5 19 xxpp

To niesamowite, że ludzie piszą takie bzdury.
mafia go zniszczyła, a on był kryształowy - jprd.

! Odpowiedz
14 31 grab

Banaś to wyjątkowy drań..., pozbawiony etyki i poczucia Prawa!

! Odpowiedz
29 39 anty12

Nic nowego. Jeden ma pokoiki na godziny a drugi kreci walki. No i jeszcze biznesmen z Torunia. Ciekawe czy szlag go jasny trafil jak dowiedzial sie ze chachmeca i sie nie dziela.

! Odpowiedz
41 58 psokal

Warto przypomnieć że w 2014, gdy w wyniku nielegalnych podsłuchów okazało się że ludzie Platfomy przeklinają i jedzą ośmiormiczki, ówczesna totalna opozycja rządała wcześniejszych wyborów.

! Odpowiedz
6 30 konmus

Niesamowite, jeszcze przed chwilą ten komentarz miał 24 zielone i 3 czerwone łapki. Z resztą podobnie inne komentarze o tym samym wydźwięku :)
Pozdrawiam serdecznie rozpędzoną machinę propagandy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.