REKLAMA

"Rz": Współpracownik Mariana Banasia z MF szefem mafii VAT-owskiej

2019-10-25 07:00, akt.2019-10-25 12:58
publikacja
2019-10-25 07:00
aktualizacja
2019-10-25 12:58

Jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską, pod takim zarzutem siedzi w areszcie - informuje dziennik "Rzeczpospolita".

fot. / / Ministerstwo Finansów

"Rz" podała w czwartek wieczorem na stronie internetowej, że Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz CBŚP od dwóch lat prowadzą wielkie śledztwo ws. wyłudzeń VAT dokonywanych przez grupę przestępczą kierowaną prze wysokich urzędników resortu finansów.

To sprawa bez precedensu – urzędnicy zajmujący eksponowane stanowiska w Ministerstwie Finansów, ścigający oszustwa podatkowe, jednocześnie sami mieli się ich dopuszczać, okradając państwo z VAT - podaje dziennik. „Rzeczpospolita" ustaliła kulisy tego skandalu. Niewykluczone, że gdyby sprawa wypłynęła w sierpniu, przed nominacją Mariana Banasia na szefa NIK, mogłaby złamać jego karierę - pisze "Rz".

Dotąd zarzuty usłyszało 15 osób - w tym dwóch podwładnych Marina Banasia, kiedy pracował w MF, i szef jednego z największych w kraju urzędów skarbowych.

Gazeta poinformowała, że grupa złożona z urzędników miała wyłudzić 5 mln zł i usiłować wyłudzić kolejne 860 tys. zł z budżetu państwa.

Wyjaśnienia kwestii współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w MF - zażądali w piątek od premiera Mateusza Morawieckiego posłowie PO-KO. Jeśli takie informacji nie będzie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu, zapowiedzieli, że w następnej będą domagać się komisji śledczej.

Resort finansów się tłumaczy

W Krajowej Administracji Skarbowej jest 60 tys. osób, jednostkowe przypadki zachowań niezgodnych z prawem zdarzają się w każdej organizacji - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

"Rzeczpospolita" dodaje, że według prokuratury proceder mieli prowadzić Arkadiusz B. i Krzysztof B., którzy siedzą w areszcie. "Z zarzutów dla Krzysztofa B. i Arkadiusza B. wynika, że wyłudzeń VAT mieli dopuszczać się mniej więcej przez trzy lata - od listopada 2015 r. do sierpnia 2018 r. - czyli w czasie, kiedy pracowali w Ministerstwie Finansów i oficjalnie ścigali nieuczciwych podatników" - czytamy.

"Rz" wskazała, że Arkadiusz B. był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości, czyli kuźni kadr Krajowej Administracji Skarbowej (KSS). Z kolei Krzysztof B. był wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier. Trzeci, który siedzi w areszcie to Andrzej S. naczelnik warszawskiego urzędu skarbowego, podejrzany o udział w gangu VAT.

Gazeta publikuje również komentarz Mariana Banasia, który jest zaskoczony zarzutami dla byłych urzędników.

"W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, o których panie piszą w stosunku do dyrektora KSS - do takiej nominacji by nie doszło" - odpowiedział Banaś, cytowany przez "Rz".

mick/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (47)

dodaj komentarz
marxs
mnie juz jeśli chodzi o "działalność" członków PIS nic juz nie zdziwi nawet jak Krycha po godzinach bedzie dorabiać w agencji
silvio_gesell
Widzę, że media są następne w kolejce do reformy po sądach.
carlito1
A nie mówiłem! Od paru lat mówię bze przekręty VAT były w zmowie z urzędnikami !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karllos7799
miał zrobić czystki i porządki w NIK to go mafia dziennikarska zniszczyła.... pytanie na czyje zlecenie.... tamci urzędnicy siedzą w areszcie od 2 lat... a to niby teraz wypływa ... tu mi czołg jedzie
xxpp
To niesamowite, że ludzie piszą takie bzdury.
mafia go zniszczyła, a on był kryształowy - jprd.
grab
Banaś to wyjątkowy drań..., pozbawiony etyki i poczucia Prawa!
anty12
Nic nowego. Jeden ma pokoiki na godziny a drugi kreci walki. No i jeszcze biznesmen z Torunia. Ciekawe czy szlag go jasny trafil jak dowiedzial sie ze chachmeca i sie nie dziela.
psokal
Warto przypomnieć że w 2014, gdy w wyniku nielegalnych podsłuchów okazało się że ludzie Platfomy przeklinają i jedzą ośmiormiczki, ówczesna totalna opozycja rządała wcześniejszych wyborów.
konmus
Niesamowite, jeszcze przed chwilą ten komentarz miał 24 zielone i 3 czerwone łapki. Z resztą podobnie inne komentarze o tym samym wydźwięku :)
Pozdrawiam serdecznie rozpędzoną machinę propagandy.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki