REKLAMA
DZIEŃ UE

ŁOTWARozpoczął się proces Białorusina, który mógł wyprać 73 mln euro

2023-05-30 20:51
publikacja
2023-05-30 20:51

Łotewski sąd gospodarczy rozpoczął rozpatrywanie sprawy karnej obywatela Białorusi, który mógł wyprać w łotewskim banku 73 mln euro - informuje agencja BNS. Część z tych pieniędzy mężczyzna miał zarobić za czyszczenie baraków wojskowych na anektowanym Krymie.

Rozpoczął się proces Białorusina, który mógł wyprać 73 mln euro
Rozpoczął się proces Białorusina, który mógł wyprać 73 mln euro
fot. CC7 / / Shutterstock

Dziennikarze śledczy projektu RE:Baltica wraz z kolegami z ukraińskich i rosyjskich niezależnych mediów ustalili, że w maju na Łotwie sąd zaczął rozpatrywać sprawę karną wobec Eduarda Apsita, oskarżonego o nielegalne otrzymanie i wypranie 73 mln euro za pośrednictwem łotewskiego banku ABLV.

Według dziennikarzy firmy powiązane z Apsitem wygrały rządowe kontrakty w Rosji i na Białorusi o łącznej wartości 140 mln euro. 49 mln euro z tej sumy wypłacił rosyjski resort obrony za czyszczenie baraków wojskowych na zaanektowanym Krymie.

Obrońca biznesmena ocenił, że zarzuty wobec jego klienta są "fikcją" i oskarżył łotewskie organy ścigania o ich spreparowanie.

W 2018 roku amerykańskie władze oskarżyły ABLV, trzeci co do wielkości bank Łotwy, o pranie pieniędzy na wielką skalę. Bank ten obecnie jest w trakcie procesu upadłościowego. Apsit był ważnym klientem ABLV i posidał co najmniej 1 proc. jego udziałów.

Z Rygi Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki