REKLAMA

Rowerowa rewolucja w Polsce

2020-08-11 06:58
publikacja
2020-08-11 06:58
Rowerowa rewolucja w Polsce
Rowerowa rewolucja w Polsce
fot. LightField Studios / / Shutterstock

Liczba jednośladów w miejskich systemach najmu spadła aż o 25 proc., a wiele przetargów na te usługi stanęło. Natomiast boom przeżywają prywatne rowery - czytamy we wtorek w "Rzeczpospolitej".

"Trend spadkowy w branży najmu rowerów na minuty trwa od ponad roku, a pandemia tylko pogłębiła to zjawisko. Jak wynika z danych stowarzyszenia Mobilne Miasto, mówić można już wręcz o zapaści – w lipcu działało w Polsce w sumie niecałe 19 tys. rowerów w blisko 60 miastach, a to oznacza, że sieć dostępnych jednośladów skurczyła się o 6 tys. pojazdów. W ciągu roku z ulic zniknął zatem co czwarty tego typu pojazd" - informuje "Rzeczpospolita".

Według Zbigniewa Domaszewicza, eksperta serwisu SmartRide, 2020 r. jest dla systemów roweru miejskiego bez precedensu. Co istotne, nie oznacza to, że Polacy odwrócili się od rowerów w ogóle. Jeśli chodzi o prywatne jednoślady, to jeszcze nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z nich tak często.

Zdaniem dziennika wygląda na to, że trend wynajmowania rowerów, nawet w sytuacji, gdy unikamy podróży transportem publicznym, odchodzi do lamusa. "Teraz Polacy chcą jeździć na swoim. Zapewne chodzi o względy bezpieczeństwa w kontekście epidemii. Polskie Stowarzyszenie Rowerowe (PSR) mówi wręcz o rewolucji. I trudno, by opisać to zjawisko inaczej, skoro – w wyniku pandemii – aż 41 proc. z nas wybiera właśnie ten pojazd zamiast komunikacji miejskiej czy taksówki" - pisze dziennik.

Dodano, że Krzysztof Dylewski, prezes PSR, we wtorek przedstawi najnowsze dane o rowerowym boomie, jaki zapanował w naszym kraju w ostatnich miesiącach. Gazeta dotarła do kilku liczb z raportu.

"Okazuje się, że aż 24 proc. rowerzystów jeździ częściej niż przed rokiem, a grono fanów tego środka lokomocji może się poszerzyć, gdyż 18 proc. Polaków właśnie rozważa taki zakup (kolejne 4 proc. już kupiło rower w trakcie lockdownu). W sumie 45 proc. z nas planuje wakacje właśnie z wykorzystaniem dwóch kółek. Nadal rower wykorzystujemy głównie do celów rekreacyjnych (tak wskazuje 73 proc. respondentów)" - czytamy.

Z podanych przez gazetę danych wynika, że 63 proc. rowerzystów w Polsce chce rozbudowy ścieżek w celu poprawy bezpieczeństwa. Eksperci twierdzą, że dalszy impuls wzrostu na rynku prywatnych rowerów przyjdzie ze strony „elektryków”. Dziś mniej niż co dziesiąty rower w naszym kraju to e-pojazd, ale zakup takiego – droższego niż „zwykły” – jednośladu planuje 3 proc. ankietowanych. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
itso_who_has_time
Powiem tak trzeba być ...... (ilość kropek przypadkowa) żeby wdawać na to pieniądze a co gorsze nie kupić sobie własnego rowera (tego przecudownego, genialnego wynalazku) szytego na miarę.
sammler
Rowery miejskie są wypierane przez hulajnogi elektryczne.
dongonzales
To że rowery na minuty tracą akurat nie dziwi. Za dużo jest tam niedoskonałości. Moja zona nie zauważyła ze system nie zareagował na zwrot i miała naliczone ponad 300zl za wypożyczenie pomad 24h. Okazało się że wadliwy był zamek w rowerze. Stwierdziliśmy że nigdy wiecej. Szkoda tylko że na taki bzdury ida publiczne To że rowery na minuty tracą akurat nie dziwi. Za dużo jest tam niedoskonałości. Moja zona nie zauważyła ze system nie zareagował na zwrot i miała naliczone ponad 300zl za wypożyczenie pomad 24h. Okazało się że wadliwy był zamek w rowerze. Stwierdziliśmy że nigdy wiecej. Szkoda tylko że na taki bzdury ida publiczne pieniądze.
kryzysio
W dodatku te rowery są brudne i rozklekotane. W moim wypadku co trzeci przejazd był nieudany z przyczyn technicznych, dlatego nie dotykam tego czegoś od trzech lat. Wolę własne dwa kółka.
antek10
Jak nie kupisz roweru to przegrasz życie :-)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki