REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

USARosjanie porwali i wywieźli w głąb Rosji już 260 tys. ukraińskich dzieci

2022-10-15 20:37
publikacja
2022-10-15 20:37

Operacje, mające na celu filtrację ludzi, są sprawą, którą jesteśmy niezmiennie oburzeni i której nadal bacznie się przyglądamy - oświadczył zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA, Vedant Patel. Powtórzył wcześniejsze doniesienia władz amerykańskich o procederze wywożenia z Ukrainy dzieci i oddawania ich do adopcji obywatelom Rosji.

Rosjanie porwali i wywieźli w głąb Rosji już 260 tys. ukraińskich dzieci
Rosjanie porwali i wywieźli w głąb Rosji już 260 tys. ukraińskich dzieci
fot. Dominic Gwinn / / ZUMA Press

"Władze rosyjskie celowo rozdzielają rodziców od dzieci oraz porywają inne z domów dziecka na Ukrainie i przekazują je do adopcji rodzinom w Rosji" - powiedział Patel.

Podczas swojej piątkowej konferencji prasowej odniósł się do raportu agencji Associated Press, obrazującego proces wywożenia przez rosyjskie władze dzieci z objętych działaniami wojennymi terenów Ukrainy.

"Dane wskazują, że porwano w ten sposób 260 tys. dzieci, które często trafiały potem do odległych regionów na wschodzie Rosji" - wskazał Patel.

AP w czwartkowym raporcie określiła ten proceder jako "wysoce zaawansowany i jeden z najbardziej problematycznych aspektów wojny".

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Tysiące dzieci odnaleziono w piwnicach zrównanych z ziemią miast jak Mariupol oraz w domach dziecka na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Wśród dzieci znalazły się te, których rodzice zginęli wskutek działań wojennych oraz inne, które znalazły się w państwowych instytucjach z wielu różnych powodów" - zauważyła AP.

Agencja dodała, że chociaż Rosja twierdzi, że dzieci nie posiadają rodziców ani opiekunów, dziennikarskie śledztwo wykazało, że rosyjskie władze wywoziły dzieci bez żadnej zgody, kłamiąc im, że nie są chciane przez rodziców. "Dzieci są wykorzystywane w rosyjskiej propagandzie, przekazuje się je rodzinom rosyjskim oraz wręcza obywatelstwo Rosji" - wskazała.

AP przypomniała, że niezależnie od tego, czy dzieci mają opiekunów, czy nie, ich wywożenie do innego kraju może być uznane za ludobójstwo - próbę wymazania tożsamości wrogiego narodu. "Zdaniem prokuratorów sprawa może być bezpośrednio wiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który otwarcie wspierał proces nielegalnej adopcji" - zaznaczyła.

"Nawet jeśli ich rodzice faktycznie nie żyją, o dzieci trzeba zadbać w kraju i oddać je do adopcji na Ukrainie, nie w Rosji" - powiedział były amerykański dyplomata Stephen Rapp, który doradza obecnie ukraińskiej prokuraturze.

Rosyjskie prawo zabrania adopcji dzieci pochodzących z zagranicy. W maju Putin jednak wydał dekret, ułatwiający Rosjanom adopcję i nadawanie obywatelstwa ukraińskim dzieciom, pozbawionym opieki rodzicielskiej - przypomniała AP, dodając, że przez to ukraińskim krewnym może być w przyszłości jeszcze trudniej odzyskać porwane dzieci. (PAP)

jbw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Jak to? To już Rosjanie nie gwałcą noworodków i staruszek, a tylko wywożą? Musiało się wam coś pomylić. Potwierdźcie to jeszcze z jedynym prawdziwym źródłem informacji czyli ukraińskim MSZ i FSB.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki