REKLAMA

Resort zdrowia kontra lekarze. Będzie pozew medyków

2023-08-02 12:37
publikacja
2023-08-02 12:37

W środę Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy na briefingu prasowym w Warszawie poinformował, że po lipcowym proteście środowiska lekarskiego przeciwko - jak podkreśla OZZL - bezprawnie wprowadzonym limitom recept, na oficjalnym profilu Twittera Ministerstwa Zdrowia pojawił się wpis, który zawiera pomówienia i godzi w dobre imię OZZL.

Resort zdrowia kontra lekarze. Będzie pozew medyków
Resort zdrowia kontra lekarze. Będzie pozew medyków
fot. Hryshchyshen Serhii / / Shutterstock

Poszło o recepty

Przedstawiciele OZZL poinformowali o złożeniu pozwu o naruszanie dóbr osobistych, ponieważ - jak argumentują - nie doczekali się reakcji ze strony resortu zdrowia na wezwanie do zaniechania naruszenia dóbr osobistych protestujących lekarzy.

"Rozumiemy, że dość emocjonalna reakcja OZZL związana jest z jednej strony z brakiem doświadczenia w komunikacji w mediach społecznościowych, a z drugiej z niewiedzy, kogo realnie dotknęły obostrzenia w wystawianiu recept przez internet. Po pierwsze więc, Twitter to miejsce, w którym pisze się maksimum treści w minimalnej formie. W tłitach znajduje się esencja przekazu, co za tym idzie nie każde zdanie to logiczne kontinuum zdania poprzedzającego" - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jeden z zarzutów OZZL dotyczy wpisu Ministerstwa Zdrowia na Twitterze, w którym - jak wskazuje OZZL - "zasugerowano, że wprowadzenie limitu wystawiania recept nie dotknęło całego środowiska lekarskiego, a wyłącznie grupę, która czerpie rzekome zyski z wypisywania recept". "Powyższe pozostaje przy tym kłamstwem oraz godzi w dobre imię protestujących lekarzy oraz renomę organizacji, jaką jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy" - podkreśla związek.

OZZL wskazuje też, że "wpis o podobnym wydźwięku pojawił się także na oficjalnym twitterowym profilu Ministra Zdrowia, który wskazał, że +Ton medialnej dyskusji na temat limitów dla recept nadają lobbyści, bo w rzeczywistości nie ma żadnych skarg od pacjentów+”.

Resort zdrowia: prosimy o stonowanie emocji

Prosimy o stonowanie emocji i racjonalne podejście do tematu w oparciu o fakty, a nie własne domysły - podkreśla Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do zapowiedzi członków OZZL o złożeniu do sądu pozwu ws. naruszania ich dóbr osobistych. OZZL uważa, że po lipcowym proteście środowiska lekarskiego MZ opublikowało wpisy zawierające pomówienia.

"Odnosząc to do tłita, który wzbudził nadmierną nerwowość ze strony OZZL, wskazujemy, że pierwsze zdanie jest komentarzem konsumującym komunikaty związku oraz NIL o protestach całego środowiska oraz zdjęcie z protestu, gdzie z pewnością liczba osób protestujących nie wskazywała w żaden sposób na jakąkolwiek reprezentację środowiska – co chyba każdy zauważył" - podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Drugie zdanie to komentarz do tego, co jasno wynika z systemu informatycznego" - wskazał Andrusiewicz.

Zauważył też, że "ograniczenia w wystawianiu recept dotknęły receptomaty i firmy prowadzące tzw. konsultacje lekarskie przez internet, które polegają jedynie na sprzedaży recept. Obostrzenia nie dotykają POZ, szpitali, AOS-ów oraz nocnej i świątecznej pomocy medycznej".

"Prosimy więc o stonowanie emocji i racjonalne podejście do tematu w oparciu o fakty, a nie własne domysły" - zaapelował rzecznik resortu zdrowia.

Od czego się zaczęło

Od 3 lipca lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę, a liczba przepisanych recept w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300. Limity – jak uzasadnia MZ – wprowadzono, by zapobiegać nadużyciom.

30 czerwca minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw w związku z wystawieniem e-recept - w ciągu roku wystawili od 100 do 400 tys. recept. Oznacza to – jak wskazywał – że dziennie wystawiali oni od blisko trzystu do ponad tysiąca recept.

Przestępstwa, o których mowa w doniesieniu, to – jak wyjaśnił – fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem, oszustwa – bo część tych recept jest refundowana, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia i ułatwienie dostępu do środków odurzających.

2 sierpnia weszły też w życie przepisy, które ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. MZ podkreśla, że pacjent powinien sprawdzić, na jakich zasadach może je uzyskać, a lekarz, na jakich zasadach może je przepisać. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
secundus
łudziłem się, że za koronaobłęd

S.
andregru
"bezprawnie wprowadzonym limitom recept" - cwane bestie nauczyły się teleporad i potrzebują wystawiać dziennie tysiące recept bez badania pacjenta .
zenonn
Komuś biznes popsuto. Komputer wystawiał recepty wypisane przez potrzebującego.
Nie ma możliwości ręcznie wystawić 300 recept w 10 godzin.
To jest upierdliwe klikanie, dużo chętnych, strona działa wolno, a lekarz ma też wysłuchać pacjenta, obejrzeć.

Zawody zrobić dla pyskujących związkowców.
Wylosować 10 związkowców.
Komuś biznes popsuto. Komputer wystawiał recepty wypisane przez potrzebującego.
Nie ma możliwości ręcznie wystawić 300 recept w 10 godzin.
To jest upierdliwe klikanie, dużo chętnych, strona działa wolno, a lekarz ma też wysłuchać pacjenta, obejrzeć.

Zawody zrobić dla pyskujących związkowców.
Wylosować 10 związkowców. Jak razem nie wystawią 3000 recept w 10 godzin w dzień powszedni, zdelegalizować związek.
ruryk_czarny odpowiada zenonn
...świetna rada, wujku dobra rada. W ogóle, to typowo polskie, wypowiadać się na tematy na które nie ma się bladego pojęcia. Clue jest bardzo proste: lekarze wystawiają recepty, za które państwo częściowo płaci-ojojoj, niedobrze, jak za dużo tego wyjdzie to za dużo trzeba płacić, a przecież są ważniejsze rzeczy, zabawa w żołnierzyki ...świetna rada, wujku dobra rada. W ogóle, to typowo polskie, wypowiadać się na tematy na które nie ma się bladego pojęcia. Clue jest bardzo proste: lekarze wystawiają recepty, za które państwo częściowo płaci-ojojoj, niedobrze, jak za dużo tego wyjdzie to za dużo trzeba płacić, a przecież są ważniejsze rzeczy, zabawa w żołnierzyki chociażby, albo-festiwal dziwolągów pt. wybory. Czy da się wystawić 300 recept w ciągu 10ciu godzin?Tak, w POZ z palcem w nosie, biorąc pod uwagę, że spora część wizyt to chorzy przewlekli, którzy nie wymagają żadnej interwencji-tylko przedłużenia recepty. Co gorsza, to często ludzie, którzy przyjmują po 10 różnych leków, w co lepiej zorganizowanych przychodniach lekarz rozmawia i bada chorego, czy nie wydarzyło się coś nowego od ostatniej wizyty, następnie zajmuje się kolejnym-a receptę wypisuje sekretarka. Wystarczy 30 takich pacjentów i pula jest wyczerpana. Czy 30 osób to dużo?Zależy, znajomi w POZtach w sezonie grypowym mają i po 80. Wróć-mieli, bo teraz zajmą się powiedzmy 15 przewlekłymi, 10cioma pierwszorazowymi i powiedzmy 10cioma grypowymi.
Ad OZZLu-nie lubię tej organizacji i proszę nie nazywajcie jej związkiem zawodowym lekarzy-w moich oczach lekarze w tym kraju zasadniczo nie mają takowegoż przedstawiciela, sensownie dbającego o ich interesy. Wyjechałem chwilę temu z kraju, ale z relacji znajomych raczej dość jasno wynika, że zmieniło się bardzo niewiele.
Kończąc temat samej regulacji: ja się bardzo cieszę, że ona weszła. Ludzie dyskutują o 4ro dniowym tygodniu pracy, każdy chce work-life balance, praca po godzinach jest passe-ale doktor ma siedzieć przykuty łańcuchem do poradni, czy do szpitala 24/7-nie, niech będzie jakaś sprawiedliwość. Taka regulacja całkiem przyjemnie ograniczy czas pracy, skończy się "niech doktor przyjmie, to tylko jeden dodatkowy pacjent" kilka razy dziennie, najlepiej po godzinach. Czy pacjenci na tym skorzystają?Wątpliwe, ale przecież vox populi jest święty:)

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki