REKLAMA

Resort rolnictwa przygotował projekt instrukcji ws. biodegradacji warzyw

2014-08-08 20:29
publikacja
2014-08-08 20:29

Projekt instrukcji dla rolników dot. dokumentowania biodegradacji warzyw, których nie mogą sprzedać przez rosyjskie embargo - opublikowano w piątek wieczorem na stronie internetowej resortu rolnictwa. Dokumentacja jest niezbędna, by uzyskać unijną rekompensatę.

Uwagi do projektu instrukcji można zgłaszać do poniedziałku do godziny 14.

Zgodnie z instrukcją producent warzyw, który ma zamiar "wykonać czynności związane z wycofaniem określonego produktu poprzez biodegradację", powinien m.in. niezwłocznie powiadomić o tym na piśmie właściwy oddział Agencji Rynku Rolnego. Zniszczenie produktu musi być dokonane pod nadzorem służb ARR. Musi być to udokumentowane protokołem potwierdzającym przeprowadzenie biodegradacji, w którym będą zawarte dane o ilości zniszczonych produktów i ich jakości, przy jednoczesnym wykazaniu, że były one przydatne do sprzedaży.

Na wcześniejszej piątkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że w poniedziałek odbędzie się narada pod kierownictwem wiceministra Tadeusza Nalewajka z przedstawicielami izb rolniczych, urzędów wojewódzkich i szefów grup producenckich. Mają tam być wyjaśnione szczegóły techniczne operacji, która ma być nadzorowana przez Agencję Rynku Rolnego.

Sawicki wskazał, że w związku z embargiem "najbardziej palącą sprawą jest kwestia tych produktów rolnych, które dojrzały i nie można ich przetrzymać", czyli warzyw kapustnych i papryki.

Minister relacjonował, że podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami KE polska delegacja zasugerowała, aby "wycofywanie z rynku" takich produktów odbywało się przez biodegradację w gospodarstwach ich producentów w formie przeorywania zbiorów i zużycia ich jako nawozów organicznych.

"Ten instrument biodegradowania produktów jest KE znany" - mówił Sawicki. Zapytany, jaka ilość produktów może być zniszczona, odpowiedział, że "taka, której nie uda się sprzedać w kraju, w UE lub na rynkach trzecich. "Zachęcam producentów i handlowców, by starali się sprzedać jak największą ilość produktów" - powiedział.

W czwartek Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. (PAP)

awy/ son/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Kolo_
btw "biodegradacji warzyw" - piekna nazwa na niszczenie zywnosci...
~Kolo_
Za nic nie robienie dostaja pieniadze, za 'Zniszczenie produktu musi być dokonane pod nadzorem służb ARR.' tez dostaja pieniadze. (o niszczeniu zywnosci nawet nie wspominajac!!!) Plantatorow uzywek tez rzad broni (w CT mowili, ze chcieli uznac papierosy mentolowe jako 'produkt regionalny')...Tzw kultura zachodu.Za nic nie robienie dostaja pieniadze, za 'Zniszczenie produktu musi być dokonane pod nadzorem służb ARR.' tez dostaja pieniadze. (o niszczeniu zywnosci nawet nie wspominajac!!!) Plantatorow uzywek tez rzad broni (w CT mowili, ze chcieli uznac papierosy mentolowe jako 'produkt regionalny')...Tzw kultura zachodu...Ciekawe jak to wygladalo kiedys gdy upadaly cywilizacje... Tez byl taki burdel tuz przed?

Powiązane: Wojna handlowa z Rosją

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki