REKLAMA
WAŻNE

Resort cyfryzacji zapowiada narzędzie dostępu do kont związanych z emeryturą

2022-01-24 14:45
publikacja
2022-01-24 14:45
Resort cyfryzacji zapowiada narzędzie dostępu do kont związanych z emeryturą
Resort cyfryzacji zapowiada narzędzie dostępu do kont związanych z emeryturą
fot. oatawa / / Shutterstock

Resort cyfryzacji chce udostępnić narzędzie - Centralną Informację Emerytalną, dzięki której każdy obywatel będzie miał dostęp do wszystkich kont swoich produktów emerytalnych - poinformował w poniedziałek na wideokonferencji sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.

W aplikacji będzie można sprawdzić stan kapitału zgromadzonego w ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE i OFE.

"Centralna Informacja Emerytalna pozwoli obywatelom podejmować decyzje w oparciu o dane i realne prognozy ich przyszłości w dziedzinie finansów" - powiedział Cieszyński.

Obecny na telekonferencji wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk powiedział, że nowe rozwiązanie ma zostać udostępnione najpóźniej w drugim kwartale przyszłego roku i będzie można z niego skorzystać, logując się przez profil zaufany.

Dodał, że poza dostępem do wszystkich swoich instrumentów emerytalnych użytkownik będzie otrzymywał powiadomienia o wpływających środkach.

"Kolejna rzecz, którą chcielibyśmy uruchomić, poza warstwą informacyjną, to też taką warstwę dyspozycyjną, czyli żeby uczestnik mógł na przykład zmienić sobie osobę uposażoną, czy zaktualizować dane osobowe" - powiedział Marczuk.

Wiceprezes PFR poinformował także, że w aplikacji znajdą się też kalkulatory, które pozwolą użytkownikowi sprawdzić, na jaką kwotę może liczyć na emeryturze, czyli ile użytkownik musiałby jeszcze pracować, by dojść do określonego poziomu oszczędności.

"Planujemy, że pełna funkcjonalność całego systemu była wdrożona nie później niż w drugim kwartale przyszłego roku" - dodał.

Jego zdaniem dzięki aplikacji Polacy będą o wiele bardziej świadomi swojej przyszłości emerytalnej, będzie to narzędzie wspierające edukację ekonomiczną i powinno przyczynić się do zwiększenia oszczędności czy wydłużania aktywności zawodowej.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki