REKLAMA

Rekordowe żniwa na Ukrainie i ceny produktów rolnych wspierają spółki agro z GPW

2021-09-14 11:54
publikacja
2021-09-14 11:54
Rekordowe żniwa na Ukrainie i ceny produktów rolnych wspierają spółki agro z GPW
Rekordowe żniwa na Ukrainie i ceny produktów rolnych wspierają spółki agro z GPW
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Dobre warunki pogodowe, większa powierzchnia zasiewów oraz lepsza wydajność z hektara sprawiły, że Ukraina, wbrew globalnym trendom, powinna zanotować w tym roku rekordowe zbiory zbóż. A dzieje się to przy rosnących cenach produktów rolnych na światowych rynkach. Skorzystają na tym ukraińskie spółki z sektora agro notowane na warszawskiej giełdzie.

"W tym roku ukraińskim spółkom z sektora rolnego sprzyjają udane zbiory i wysokie ceny produktów rolnych na światowych rynkach. Dodatkowym atutem jest fakt, że zarówno Kernel, jak i Astarta zabezpieczyły ceny m.in. kukurydzy, czy pszenicy, na wysokich poziomach już w I i II kwartale tego roku. Przy stałych kosztach i ustalonych cenach jedyną zmienną, której do tej pory nie znaliśmy były zbiory, a te okazały się bardzo udane. Dlatego, jeśli chodzi o produkcję rolną, obie spółki powinny pokazać bardzo dobre wyniki" - poinformował w rozmowie z PAP Jakub Szkopek, analityk Biura Maklerskiego mBanku.

Ukraiński resort rolnictwa poinformował pod koniec sierpnia, że spodziewa się w sezonie 2021/2022 rekordowych zbiorów zbóż na poziomie 80,6 mln ton, co pozwoli na eksport w wysokości 60,68 mln ton. Produkcja pszenicy ma wynieść 32 mln ton, a kukurydzy 37,1 mln ton. Eksport tych zbóż ma wynieść kolejno 23,8 mln ton i 30,87 mln ton.

Zbiory okazały się lepsze niż przewidywało ministerstwo przed startem żniw. Zakładano wówczas produkcję zbóż na poziomie ok. 76 mln ton wobec 65 mln ton rok wcześniej. Eksport miał sięgnąć 56 mln ton wobec 44,7 mln ton w roku 2020/2021.

Także zbiory nasion słonecznika na Ukrainie powinny być w tym roku najwyższe w historii. Lokalne media informowały przed startem żniw, że szacunki wskazują na produkcję rzędu 16,4 mln ton, a eksport oleju słonecznikowego w sezonie 2021/2022 powinien wynieść 6,5 mln ton. Największym ukraińskim producentem i eksporterem oleju słonecznikowego jest Kernel.

"Na Ukrainie spodziewane są rekordowe zbiory słonecznika, na co wpływ będzie miał zarówno większy areał zasiewów, jak i lepsza wydajność z hektara. To dobra wiadomość dla Kernela, także w segmencie infrastruktury, bo tłocznie nie będą musiały konkurować o ziarno, co poprawi ich marżowość" - skomentował Szkopek.

Zdaniem analityka BM mBanku, w II połowie roku inwestorzy z większą rezerwą mogą podchodzić do Astarty, ze względu na oczekiwane spadki cen cukru na skutek zwiększonej podaży. Astarta specjalizuje się w produkcji cukru, uprawie zbóż, roślin oleistych, bydła i produkcji mleka. Segment cukru odpowiadał w I połowie roku za 39 proc. przychodów grupy i 15 proc. zysku EBITDA.

"W tamtym roku na ukraińskim rynku cukru zanotowano deficyt ok. 300 tys. ton, w tym roku powinien być on zbalansowany. Ceny cukru, które w ostatnim czasie sięgały historycznych rekordów powinny w toku kampanii cukrowej, czyli w okresie wrzesień-grudzień, spadać - docelowo nawet o 20 proc. Stąd w II połowie roku spodziewam się ostudzenia sentymentu inwestorów do tej spółki" - poinformował.

"Aczkolwiek od strony wynikowej będzie to dla Astarty rok rekordowy. Na poziomie EBITDA oczekuję zysku w wysokości 5,5 mld UAH (ok. 174 mln EUR - przyp. PAP) na koniec 2021 r." - dodał.

Najlepsze w historii wyniki za pierwsze półrocze pokazało IMC zajmujące się produkcją i magazynowaniem produktów rolnych tj. kukurydzy, pszenicy, czy słonecznika oraz produkcją mleka. Zysk netto spółki w I połowie 2021 r. wzrósł o 189 proc. do 77,4 mln USD, a EBITDA zwiększyła się o 93 proc. do 91,9 mln USD. Jak poinformowało IMC, skokowe wzrosty to efekt zwiększających się cen zbóż i roślin oleistych, które uprawia grupa.

"Spółka opublikowała rekordowe wyniki za II kwartał 2021 r., na które największy wpływ miało przeszacowanie wartości godziwej produkcji rolniczej po cenach zbliżonych do rynkowych. Pozycja ta ma charakter księgowy, jednak w pewnym stopniu odzwierciedla zabezpieczone ceny sprzedaży zbóż po zbiorach w II połowie 2021 r., i jednocześnie daje wskazówkę co do wygenerowanych przepływów operacyjnych w całym roku" - napisał Krzysztof Kozieł z Biura Maklerskiego Banku Pekao w raporcie z 3 września, będącym aktualizacją rekomendacji dla IMC.

W tym sezonie sytuacja na ukraińskim rynku rolnym wyróżnia się pozytywnie na tle trendów globalnych. Na początku września Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) obniżyła swoje oczekiwania co do globalnej podaży zbóż w tym roku do 2,79 mld ton z 2,82 mld ton wcześniej, z uwagi na utrzymującą się suszę u kilku głównych producentów.

Prognoza FAO dla produkcji pszenicy została obniżona do 769,5 mln ton ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w USA, Kanadzie, Kazachstanie oraz Rosji. Prognoza zbiorów dla zbóż gruboziarnistych spadła poniżej 1,5 mld ton, za co odpowiada głównie obniżenie oczekiwań co do produkcji kukurydzy w Brazylii i USA, ze względu na niewystarczające opady.

FAO obniżyła przy tym nieznacznie oczekiwania co do globalnego wykorzystania zbóż w tym sezonie, jednak nadal oczekuje, że wskaźnik ten będzie rok do roku większy o 1,4 proc., wyznaczając nowy rekord na poziomie ok. 2,81 mld ton.

Na światowych rynkach rosną ceny żywności. Po dwóch miesiącach spadków, globalny indeks cen żywności FAO wzrósł w sierpniu do 127,4 pkt. (o 3,1 proc. mdm i 32,9 proc. rdr.), napędzany drożejącymi cenami zbóż, cukru i olejów roślinnych. Indeks znalazł się na najwyższych poziomach od września 2011 r.

SPÓŁKI UKRAIŃSKIE WYCENIANE Z DUŻYM DYSKONTEM DO ŚWIATOWYCH ODPOWIEDNIKÓW

Szkopek zwraca uwagę, że ukraińskie firmy z sektora rolnego wydają się mocno niedowartościowane w porównaniu do innych graczy z branży.

"W przypadku Kernela wskaźnik cena/EBITDA kształtuje się na poziomie 3-4x, w przypadku Astarty to ok. 2x, podczas gdy na świecie firmy z tego sektora wyceniane są na poziomie 10xEBITDA. Widać tu duży potencjał do wzrostu wyceny" - skomentował.

W ocenie analityka mBanku, na uwagę zasługuje także poprawa w obsłudze zadłużenia spółek z Ukrainy.

"Przez wiele lat spółki ukraińskie uchodziły za nieatrakcyjne ze względu na poziomy zadłużenia. Teraz ta sytuacja się zmienia. Astarta na koniec tego roku powinna spłacić swoje zobowiązania, w przypadku Kernela spodziewamy się wskaźnika długu na poziomie 1,3xEBITDA. W tej sytuacji spółki chętniej płacą dywidendę lub decydują się na skup akcji własnych" - powiedział analityk.

Pod koniec lipca akcjonariusze Kernela upoważnili zarząd do skupu maksymalnie 19,2 mln akcji własnych za łączną, maksymalną kwotę odpowiadającą 250 mln USD.

Z kolei Astarta wypłaciła w tym roku 0,5 euro dywidendy na akcję. Do akcjonariuszy trafiło łącznie 12,5 mln euro. Ponadto spółka ogłosiła w czerwcu program skupu do 12,5 mln akcji, stanowiących 50 proc. kapitału zakładowego, za cenę nie wyższą niż 125 zł za papier.

Także IMC podzieliło się zyskiem z akcjonariuszami. Grupa wypłaciła w czerwcu 20,57 mln euro dywidendy zaliczkowej, co dało 0,62 euro na akcje i stopę dywidendy na poziomie 10 proc. IMC podzieliło się zyskiem w tej formie piąty raz z rzędu i zdaniem analityka BM Banku Pekao, można tego oczekiwać także w przyszłości.

"Po stronie kosztów, widzimy ryzyko wzrostów w obszarze paliw oraz nawozów w kolejnym roku. Mimo to w 2022 r. spodziewamy się wysokiej DY pre-tax (stopa dywidendy przed opodatkowaniem - PAP) na poziomie 9,9 proc." - napisał Kozieł.

"Uważamy, że powrót globalnych poziomów zapasów i co za tym idzie cen zbóż będzie stopniowy, dlatego oczekujemy utrzymania przez spółkę wysokich wypłat dywidendy w kolejnych latach" - dodał.

Na pytanie o czynniki ryzyka, które mogą wpływać na sentyment do spółek agro z Ukrainy, Szkopek z BM mBanku odpowiedział: "W długim terminie jest to oczywiście sezonowość w branży rolniczej. Tak dobry układ zarówno po stronie produkcji, jak i cen, czy popytu, może za rok się nie powtórzyć. Natomiast w krótkim terminie niepewność wobec spółek ukraińskich mogą zwiększyć manewry rosyjskiej i białoruskiej armii Zapad-21, zaplanowane na 10-16 września 2021 r.".

W ramach branży rolno-spożywczej w skład indeksu WIG-Ukraine, poza Kernelem, Astartą i IMC, wchodzą: Ovostar, Agroton, KSG Agro oraz Milkiland.

Jolanta Tumulec (PAP Biznes)

jow/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki