REKLAMA

"Reforma prawa autorskiego jest konieczna"

2012-07-12 16:55
publikacja
2012-07-12 16:55
Reforma systemu prawa autorskiego to dzisiaj jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych - uznali uczestnicy konferencji "Kultura i ekonomia w czasach post-Acta"

"Wraz z odrzuceniem przez Parlament Europejski ratyfikacji porozumienia ACTA, konieczna jest reforma prawa autorskiego" - powiedział IAR jeden z organizatorów konferencji, Alek Tarkowski z Centrum Cyfrowego.

W opinii dyskutantów, trzeba zalegalizować niekomercyjny dostęp, rozpowszechnianie, tworzenie adaptacji i rozpowszechnianie adaptacji utworów chronionych prawem autorskim w internecie. Ale z drugiej strony trzeba zagwarantować, by twórcy mieli z tego tytułu dochód. "Najlepsza jest propozycja niewielkich opłat ściąganych w formie abonamentu przy opłatach za korzystanie z internetu. Byłyby to niewielkie kwoty, około 10 złotych miesięcznie. Największym wyzwaniem jest wymyślić taki system, by te opłaty trafiały "na konto" konkretnego autora" - dodał Alek Tarkowski

Ta propozycja cieszy się poparciem licznych środowisk związanych z organizacjami pozarządowym, i organizacji zbiorowego zarządzania i części środowisk biznesowych. "Warto w tej sprawie poszukiwac porozumienia" - przekonuja organizatorzy konferencji.

Organizatorami konferencji są między innymi" Centrum Cyfrowe, Fundacja Nowoczesna Polska, Internet Society Poland oraz Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

IAR/J. Sławińska/dyd
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~chemcio
nie istnieje coś takiego jak własność intelektualna. To jakiś żydowski wymysł....
~S.O.
Powinno się stosować prawo Amerykańskie ! Własność intelektualna jest nienaruszalna !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki