Rafalska: Na koniec 2016 r. bezrobocie na poziomie 8,5 proc. lub nieznacznie powyżej

Na koniec 2016 roku stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtuje się na poziomie 8,5 proc. lub nieznacznie powyżej - oceniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

(fot. Krystian Maj / YAY Foto)

"Dane GUS potwierdzają utrwalenie trendu spadkowego bezrobocia. W sierpniu nastąpił spadek już tylko o 0,1 pkt. proc., ale ważne, że ten spadek nastąpił. Liczymy, że do końca roku bezrobocie pozostanie na poziomie z sierpnia albo tylko nieznacznie wzrośnie" - powiedziała w piątek dziennikarzom Rafalska.

GUS podał, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 8,5 proc. wobec 8,6 proc. w lipcu.

Dane GUS okazały się zgodne z doniesieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Rynkowi analitycy trafnie oszacowali sierpniową stopę bezrobocia również na 8,5%. W lipcu GUS podał stopę bezrobocia na poziomie 8,6%.

Stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu była wyraźnie niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rok 2016 zaczynaliśmy od poziomu 10,3%, zaś w sierpniu ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 9,9%. 

W sumie, w historii III RP tylko raz zdarzyło się, aby stopa bezrobocia podawana przez GUS była w sierpniu niższa niż obecnie. Było to w pierwszym roku transformacji – 1990 r. (4,5%) – kiedy realia polskiego rynku pracy wyglądały oczywiście zupełnie inaczej niż obecnie.

(PAP)

nik/ ana/MŻ

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~StanRS

Jak będą wpuszczać ukraińców milionami do Polski, to bezrobocie się nie zmniejszy. Chyba że znowu kolejny milion Polaków wyjedzie za granicę i nie będą się rejestrować do urzędów pracy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil