REKLAMA

Rafalska: Będą zmiany w FUS, KRUS i systemie emerytalnym służb mundurowych

2016-09-14 10:27
publikacja
2016-09-14 10:27

MRPiPS zaproponuje zmiany w FUS, KRUS i systemie emerytalnym służb mundurowych, by ujednolicić waloryzację świadczeń - poinformowała w środę minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że trwa przegląd, w którym oceniane są wszystkie systemy emerytalne.

Rafalska: Będą zmiany w FUS, KRUS i systemie emerytalnym służb mundurowych / fot. Krystian Maj / YAY Foto

Rząd proponuje, by w marcu 2017 r. w ramach waloryzacji wszystkie emerytury i renty z systemu ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników, z zaopatrzenia tzw. służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 proc. Wysokość najniższej emerytury wyniosłaby tysiąc złotych; minimalna podwyżka byłaby na poziomie 10 zł.

"Nasza propozycja jest ściśle związana również ze zmianami, które będą wprowadzone w systemie rolniczych ubezpieczeń społecznych i które wprowadzą jednakowy sposób waloryzacji w jednym i drugim systemie, bo do tej pory to było zróżnicowane. A więc proponujemy też zmiany systemowe. Te zmiany, o których mówię dotyczyć będą FUS-u, KRUS-u i służb mundurowych" - powiedziała w środę w TVP Info Rafalska.

Wyjaśniła, że to rozwiązanie dotyczy aspektu liczenia emerytur rolniczych i waloryzacji, która ma być ujednolicona. Według minister będzie to zmiana "społecznie akceptowana", bo waloryzacja - niezależnie od systemu emerytalnego, w jakim ktoś jest - będzie taka sama, a rolnicy na niej skorzystają, ponieważ do tej pory, jak podała, wzrost ich świadczeń po waloryzacji był niekiedy na poziomie 5-6 zł, teraz rząd proponuje kwotę gwarantowaną - co najmniej 10 zł.

"Nie jest to kwota być może satysfakcjonującą, ale ja przygotowując tę propozycję ze swoimi pracownikami musiałam poruszać się w obrębie tych środków, które były zagwarantowane" - powiedziała minister.

Dodała, że resort jest w trakcie przeglądu emerytalnego, który ocenia wszystkie systemy emerytalne, zarówno służb mundurowych, KRUS-u i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Według szacunków resortu, na podwyżce skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok.1,1 mln z 1,2 mln wszystkich świadczeniobiorców). (PAP)

tnt/ bos/ pro/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Skleroticus
A obowiązkową składkę na ubezpieczenie też zrownają? I wiek emerytalny? Czy dalej system świętych krow?
~kraken
Niech sobie robią co chcą, tylko niech przestaną mnie zmuszać do płacenia haraczu ZUS'owego
~zez
ale emeryturkę albo rentę w przypadku wypadku oczywiście będziesz żądał od państwa. Wolnorynkowiec-korwinowiec kolejny...
~swswsw
moze byc tak obciac emerytury tym co po 15 latach je dostaja...
~edw
czyli sędziowie i prokuratorzy dalej poza systemem
~zez
czuję że już niedługo bo Ziobro ma rachunki do wyrównania z tym środowiskiem. Inna sprawa że niepłacenie ZUS przez sędziów w oczywisty sposób jest niezgodne z konstytucją...
~antysocjalista
Zabawa trwa ZUS i KRUS to bankruci. Do emerytur dopłaca się z budżetu rok w rok 85 mld zł. Emeryci przejadają pieniądze przeznaczone na inwestycje tj. przyszłość RP. Młodzi masowo emigrują pozostawiając utrzymanie licznej rzeszy emerytów coraz mniejszej populacji ludzi pracujących .
~zez
"emeryci przejadają"? A co mają robić, wspomóc kraj czynem i umrzeć przed terminem?! Jeśli dożyjesz do wieku emerytalnego to będziesz inaczej śpiewał...
~klamka667
A moim zdaniem tak sobie kupują wyborców. Tylko kto za to zapłaci? Min rolnik i emeryta.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki